Film

Nolan saab riigilt miljonid. Kuidas need tagasi teenitakse? (73)

Viljar Voog, 19. juuni 2019 17:50
Christopher Nolan toob oma tuntusega Eestile tähelepanu. Küsimus on selles, kuidas see rahasse ümber kandub?! Foto: Rauno Vahtre

Viis miljonit eurot – just nii palju raha eraldab valitsus neljapäeval Eestis vändatava Hollywoodi suurfilmi „Tenet“ toetuseks. Ilma selle rahata poleks suur Warner Bros filmikompanii ilmselt üldse Tallinna filmima tulnud.

Fakt: „Teneti“ tegijaile ei laota raha niisama peo peale. Esmalt peavad filmimehed suure hunniku raha Eestis ära kulutama, esitama selle kohta tõendid ja siis saadakse läbi Eesti Filmi Instituudi kuni 30 protsenti siia jäetud summast tagasi. Filmi esialgses eelarves on kirjas Maarjamaal kuluvaks summaks 16,5 miljonit eurot, sellest 30 protsenti on umbkaudu viis miljonit.

Fakt: tegu pole riigipoolse kingitusega Hollywoodi tähtedele. Üle maailma kasutatakse erinevaid meetmeid, et filmitootjaid enda manu meelitada. Tihti on tegu kõikvõimalike maksusoodustustega. Eesti on läinud aga seda teed, et kui filmi (või telesarja) loomisprotsessis kasutatakse siinset tööjõudu, kompenseeritakse kümnest kulutatud eurost kolm. Et nad selle umbes viie miljoni euro suuruse summa saavad, teadsid filmitegijad juba siia tulles – ilma selleta valituks võttepaigaks võib-olla mõni muu riik. Valitsuse raha eraldamise otsus on formaalne.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

19.06.2019
Viimane võimalus! Nolani filmi võtetele otsitakse veel taustanäitlejaid
19.06.2019
NOLANI FILMIVÕTTEL OSALEJA: telefoni ei tohi näppida, kuid süüa saab hästi
19.06.2019
Kõlvart: läbirääkimistest filmitegijatega võiks lausa eraldi kassahiti vändata
19.06.2019
OTSUST POLE: Laagna tee kõrval on linnal Nolanile karmid nõudmised ka Pärnu maantee ja Liivalaia ristmiku sulgemiseks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee