Inimesed

Eestisse saabub maailma kõige lahedam kuninganna (4)

Triin Tael, 13. juuni 2019 00:01
ARMASTATUD MONARH: Kuninganna Margrethe II lehvitab oma 75. sünnipäeval, 16. aprillil 2015 Amalienborgi lossi rõdult rahvale. Foto: Niviere/SIPA
„Jään troonile, kuni ma sealt maha kukun,“ pistis Taani kuninganna Margrethe II (79) aastaid tagasi pärimise peale, millal ta valitsusohjad oma vanemale pojale kroonprints Frederikile üle annab. „Panen suitsu ette iga kord, kui tuhatoosi näen,“ on tema teine kuulus lause. Sigaret ühes, kunstnikupintsel teises käes – sellisena võiks maalida Euroopa populaarseimat monarhi, kes on pälvinud taanlaste armastuse oma inimlike pahedega. 

Kuningas Christian X vanema poja tütar printsess Margrethe tuli ilmale 16. aprillil 1940, vaid nädal pärast seda, kui Natsi-Saksamaa oli Taanimaale tunginud. Tema ema oli Rootsi kroonprintsi, hilisema kuninga Gustaf VI Adolfi ainus tütar Ingrid. Margrethe ei sündinud troonipärijana. Taani kuningakroonil oli tavaks liikuda edasi meesliini pidi ning viimati oli riiki valitsenud naissoost monarh enam kui pool tuhat aastat tagasi. Kui Margrethe oli neljane, sündis talle noorem õde Benedikte. 1946 tuli ilmale kolmas printsess Anne-Marie. Aasta hiljem suri vana kuningas ning troonile tõusis kuninglike sõsarate isa Frederik IX.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

02.09.2021
Taani kuninganna valiti Netflixi uue filmi kunstnikuks
09.01.2021
Taani kroonprintsi kaksikud said kümneaastaseks!
16.06.2019
GALERII I Taani kuninganna külastas Tallinna Toomkirikut
15.06.2019
GALERII | UHKE JA SUURSUGUNE: kuninganna Margrethe II kohtus president Kaljulaidiga