KASKADÖÖR JA VESTERNITÄHT: Brad Pitti ja Leonardo DiCaprio sünergiat võrreldakse Robert Redfordi ja Paul Newmaniga omaga. Foto: Outnow.ch
Inimesed
25. mai 2019, 01:54

Tarantino uut filmi võrreldakse „Pulp Fictioniga“

Kui Quentin Tarantinolt Cannes'i pressikonverentsil küsiti, kas tal oli võikalt mõrvatud raseda näitlejanna Sharon Tate'i kujutamisel oma uues filmis kõhklusi, vastas Hollywoodi enfant terrible lakooniliselt: „Ei.“ Režissööri uudisteos „Ükskord Hollywoodis“ on vaatamata kõmulisele teemale pälvinud kriitikutelt ohtralt kiitust. Filmi, milles jagavad esimest korda ekraani Leonardo DiCaprio ja Brad Pitt, nimetatakse Tarantino parimaks linateoseks pärast „Pulp Fictionit“.

Kultusliku „Pulp Fictioni“ esilinastusest täitus 21. mail 25 aastat. Tänavu 21. mail jõudis Cannes'i festivalil publiku ette Tarantino kõmuline uus film „Ükskord Hollywoodis“ („Once Upon A Time in Hollywood“), mille tegevus hargneb 1969. aastal Los Angeleses. Käes on Hollywoodi kuldajastu loojang. Omaaegne televesternite täht Rick Dalton (DiCaprio) ja tema kauane kaskadöör Cliff Booth (Brad Pitt) püüavad endale filmitööstuses nime teha. Eesti ekraanidele jõuab film 9. augustil.

Sündmuste seadmine 1969. aastasse pole kaugeltki juhuslik. Just tolle aasta suvel vapustasid Hollywoodi ja kogu maailma Charles Mansoni jüngrite jõletud veretööd. Mansoni neli jüngrit mõrvasid 1969. aasta 9. augusti öösel filmirežissöör Roman Polanski üheksandat kuud raseda abikaasa Sharon Tate'i. Nad tungisid näitlejanna koju Los Angeleses ja tapsid seal olnud viis inimest: Tate'i, Abigail Folgeri, Jay Sebringi, Wojciech Frykowski ja Steven Parenti. Roman Polanski viibis veretöö ajal Londonis. Järgmisel õhtul pussitati oma kodus surnuks jõukas poepidaja Leno LaBianca koos abikaasa Rosemaryga. Mõlemasse kuriteopaika kirjutati ohvrite verega „Pigs“ (ˇ“Sead“) ja „Helter Skelter“. The Beatlesi laulust hullumeelseid ideid saanud Manson rääkis oma jüngritele, et tulekul on Helter Skelteri nimeline rassidevaheline sõda, mis lõpeb valgenahaliste surmaga. Oma ettekujutuses pidi Manson uue maailmakorra üles ehitama.

25 AASTAT TAGASI: John Travolta ja Samuel L. Jackson „Pulp Fictionis“. Foto: Outnow.ch

Skandaalne ja särav

Kui levis uudis Tarantino (56) uuest filmist, ilmnes, et ta teeb oma tegelaskujudest Daltonist ja Boothist Sharon Tate'i naabrimehed. Tate'i õde mõistis nii DiCaprio kui ka Pitti teravalt hukka. „Staaridele on see lihtsalt teenimisvõimalus ja neil on täiesti suva,“ ütles Debra Tate TMZ.comile. „See kõik teeb Sharoni perekonnale ja kõigile elusolevatele ohvritele kohutavalt haiget. Neil on täiesti ükskõik!“

Kuid Cannes'is esilinastunud film on paljude kriitikute kinnitusel vaimustav. Briti lehe The Guardian nimekas arvustaja Peter Bradshaw nimetab Tarantino uudisteost skandaalseks, segadusse ajavaks, vastutustundetuks ja ühtlasi võrratuks. Hollywoodi tippnäitlejaid Pitti ja DiCapriot, kes seni polnud ühises filmis mänginud, tituleeritakse juba uueks Redfordiks ja Newmaniks. Hollywood Reporter ülistab oivaliselt klappiva tandemi rabavat etteastet, millest pritsib eneseirooniat. „Raske on mitte meenutada varasemat parimat Tarantino tandemit, John Travoltat ja Samuel L. Jacksonit „Pulp Fictionis“,“ kirjutab väljaanne Time Out. Redford ja Newman tegid üheskoos kaks kuulsat filmi, „Butch Cassidy ja Sundance Kid“ (1969) ja „Tüssamine“ (1973). BBC Newsi teatel oleks nüüd loogiline oodata, et Pitti ja DiCaprio teevad emmast-kummast uusversiooni.

Pitt ja DiCaprio Foto: Erlend Štaub

Kõrvalosades võib näha tuntud nägusid: Hollywoodi legendi Steve McQueeni mängib Damian Lewis („Homeland“), Charles Mansonit James Marsden („Westworld“). Mansoni pere liikmeid kehastavad endine lapstäht Dakota Fanning ja „Tüdrukute“ täht Lena Dunham. Tarantino värbas oma filmi ka endise teini-iidoli Luke Perry, kes suri sel kevadel paraku vaid 52 aasta vanuses insulti, ja tema wrestling'utähest poja Jacki.

Tate'i kehastab filmis Margot Robbie („Mina, Tonya“), Polanskit Rafal Zawierucha. Tegevus hakkab hargnema kuus kuud enne raseda näitlejanna tapmist, kuid šokeeriv veretöö pole filmi fookuseks. Kui Tarantinolt Cannes'i pressikonverentsil küsiti, miks on Tate'il nii vähe repliike, nähvas režissöör: „Ma pole teie hüpoteesiga nõus.“ Polanskiga polevat Quentin filmist rääkinud. „Olen temaga paar korda kohtunud. Olen Roman Polanski loomingu fänn, eriti „Rosemary lapse“. See meeldib mulle väga.“

PUNAVAIBAL: Quentin Tarantino koos vastse abikaasa Daniela Pickiga ning uue filmi staarid 21. mai esilinastusel Cannes'is.  Foto: Erlend Štaub

Robbie nõustus enda sõnul Tate'i rolliga selleks, et näitlejanna mälestust austada. Repliikide vähesuse üle ta ei nurisenud. „Usun, et  [Tate'i] võrratuid külgi näitavaid ekraanihetki sai täiesti ammendavalt ka ilma kõnelemata teha.“ Robbie lisas: „Quentin ütles mulle, et Sharon on selle loo südametukse. Minu silmis oli ta valguskiir.“

Pitt omalt poolt nentis, et Sharoni ja teiste traagiline surm näitas inimloomuse sünget poolt. „See pöördeline hetk tähistas tõelist süütuse kadumist, ja see ongi meie filmi teema.“

VÄSINUD PIDULISED: 22. mail poseerisid Pitt, DiCaprio ja Tarantino fotograafidele päikeseprillide varjust – ju oli eelmise õhtu esilinastuspidu pikale veninud. Margot Robbie oli särav nagu ikka.  Foto: Erlend Štaub