Inimesed

Kuidas leida kuldne kesktee, et lapsed saaksid vanaema-vanaisaga koos aega veeta, kuid tegusad vanavanemad ei tunneks, et neid kasutatakse lapsehoidjana ära?

Vanavanem keeldub lapselapsi hoidmast: see on raske töö ja vajan aega oma toimetusteks! (199)

Siret Mägi, 18. mai 2019 00:01
VÕTAB VÕHMALE: Lapselastega veedetud aeg on paljude vanavanemate meelest kvaliteetaeg, kuid osa julgeb ka tunnistada, et see on rammestav, eriti kui tööväsimus juba turjal.Foto: lev dolgachov
„Mu laps saab oma vanaemaga suurepäraselt läbi ja mu süda on rahul, kui ta koos memmega koju jääb. Samas on meie vanaema oma hobide ja seltsieluga nii hõivatud, et tal on lapselapsega tegelemiseks ainult paar vaba õhtut kuus. Kuidas talle delikaatselt mõista anda, et tegelikult vajaksime teda lapsehoidjana palju tihedamini?“ See on mure, millega puutub kokku üha rohkem noori peresid: mida teha, kui oma harrastustele pühendunud või tööl käiv vanavanem ei soovi lapselapsi kuigi sageli hoida?

Vanaemadel on küll palju kogemusi, kuid üle 50aastased ei jookse ega reageeri enam nii kiiresti kui noored lapsevanemad. Samuti väsivad nad kiiremini ja vajavad sagedamini puhkust. Ameerikas tehtud uuring näitas aga hoopis vastupidist: vanaemade hoitud lastel esines traumasid poole vähem kui neil lastel, kes olid lasteaias, teiste sugulaste või isegi lapse enda ema hoole all. Kui last hoiab vanaema, on palju väiksem tõenäosus, et murdunud luu või verejooksu tõttu tuleb külastada traumapunkti või lapsuke koguni haiglasse toimetada, vahendab Live Science John Hopkinsi Bloombergi rahvatervise kooli uuringut.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

22.01.2021
Vaheaeg on paras aeg koolikoti puhastamiseks! Kuidas seda õigesti teha?
27.08.2020
Koristustalgud lastetoas: 9 head nippi, millest pihta hakata
18.05.2019
IDATUUL PÖÖRDUS: Viimsi varganäost Mary Poppins mõisteti tingimisi vangi
12.04.2019
Ämma-äiaga ühe katuse all: kas sujuv ühiselu või suur katsumus?