Kris Hitchen, Rhys Stone, Katie Proctor, Debbie Honeywood ("Sorry We Missed You")Foto: Erlend Štaub
Erlend Štaub, Cannes | Gerly Mägi 17. mai 2019 16:51
Cannes'i filmifestivali neljandal päeval ei ole ilm külaliste suhtes kuigi hell. Hoovihmad ja jahedus ei takista aga filmisõpru kinosaalide järjekordades kohti sisse võtmast. On ju kavas mitmed filmid, mis kriitikutelt juba kõvasti kiita on saanud. Nagu ikka, algab päev sellega, et filmitiimid poseerivad maailma suurimate väljaannete kaamerate ees. Vaata galeriist, kes jäid õhtulehe fotograafile silma!

  • "Atlantique"

Prantsuse film, mis osaleb põhivõistlusprogrammis. Diopi esimene täispikk mängufilm põhineb tema kümne aasta tagusel dokumentaalil. "Atlantique'i" on nimetatud voodoo-realistlikuks draamaks, mis jutustab loo armunud noorte Ada ja Suleimani keerulistest valikutest. Dakari ehitusel töötav Suleiman, kes pole juba kuid palka saanud, otsustab sõita üle ookeani paremat elu otsima. Ada ei saa kaasa minna, kuna on kihlatud teise mehega, kuid põleng rikub tema pulma. Edasi lähevad asjad müstiliseks ning vaatajad võivad kurblikule armastusloole oodata sürreaalset pööret.

Režissöör: Mati Diop
Näitlejad: Mame Sane, Amadou Mbow, Mariama Gassama, Ibrahima Traore, Nicole Sougou, Aminata Kane, Ibrahima Mbaye

Amadou Mbow, Mame Sane, Mariama Gassama, Nicole Sougou, Aminata Kane Foto: Erlend Štaub

  • "Plogoff: des Pierres Contre des Fusils"

Prantsuse 1980. aasta dokumentaalfilm, mida näidatakse festivalil klassikute programmis. Film jutustab loo sellest, kuidas 70ndatel ehitati üle Prantsusmaa kõikjale tuumaelektrijaamu. Elanikkonna arvamust ei võetud seejuures kuuldagi. Ometi õnnestus ühes Lääne-Prantsusmaa mereäärses väikelinnas inimestel võimud päris välja vihastada – nad blokeerisid teid, mässasid politseinike vastu ja protestisid tänavatel. Mitu aastat kestnud võitlus päädis sellega, et uus president tühistas projekti.

Režissöörid: Nicole Le Garrec, Felix Le Garrec

Felix Le Garrec, Nicole Le Garrec Foto: Erlend Štaub

  • "Papicha"

Prantsuse draamafilm, mida näidatakse festivalil Un Certain Regard programmis. Sündmustik toimub 1997. aasta Alžeeria pealinnas, kus on võimu haaranud Islamiriigi terrorirühmitus. Pommiplahvatused muutuvad igapäevaseks, sajad surevad. Eriti raskeks läheb siis naiste elu, kes on pideva surve ja kontrolli all. Neile dikteeritakse kõike: mida nad selga võivad panna, kus tohivad liikuda. Noor moehuviline tudeng Nedjma otsustab aga teha midagi täiesti vastupidist – korraldada moesõu. Millega see kõik lõppeb, jätame siin rääkimata. 

Režissöör ja stsenarist: Mounia Meddour
Näitlejad: Lyna Khoudri, Shirine Boutella, Amira Hilda Douaouda, Zahra Doumandji

Zahra Doumandji Foto: Erlend Štaub

  • "Sorry We Missed You"

Suurbritannia draamafilm, mis osaleb põhivõistlusprogrammis. Režissöör Ken Loachi eelmine film "I, Daniel Blake" võitis Cannes'is 2016. aastal kuldse palmioksa auhinna. "Sorry We Missed You" puudutab aga praegu ühiskonnas aktuaalset teemat – kuidas juhutöid ja projektipõhiseid töid tegevad inimesed on kaitseta. Valitsused aga ei paku selliselt töötavatele inimestele mingit sotsiaalset kaitset ega turvatunnet. See film on ühe pere kurb lugu, ent mõju on palju ulatuslikum.  

Režissöör: Ken Loach
Stsenaristid: Ken Loach,  Paul Laverty
Produtsent: Rebecca O'Brien
Näitlejad: Kris Hitchen, Rhys Stone, Debbie Honeywood, Katie Proctor

Rebecca O'Brien, Paul Laverty, Debbie Honeywood, Katie Proctor, Rhys Stone, Kris Hitchen, Ken Loach Foto: Erlend Štaub

  • "The Climb"

USA film, mis linastub Cannes'is Un Certain Regard programmis. Film jutustab loo sõprussuhtest, mis pannakse proovile, kui üks magab teise kihlatuga. See toksiline sõprus kestab aastaid ning paneb proovile kõik piirid, tuues kaasa nii rõõmu kui ka raevu ja südamevalu. 

Režissöör: Michael Angelo Covino
Produtsendid ja stsenaristid: Michael Angelo Covino, Kylie Marvin
Näitlejad: Michael Angelo Covino, Kylie Marvin, Judith Godreche, Gayle Rankin

Gayle Rankin Foto: Erlend Štaub