Juhan PaadamFoto: Stanislav Moshkov
Juhan Paadam 12. mai 2019 15:11
Nüüd, kus Eurovisioni lauluvõistluse pinged on lähenemas keemistemperatuurile on põnev teha esimene tagasivaade. Milliseid huvitavaid nö piiriüleseid autorite ja esitajate kooslusi on tekkinud möödunud aasta jooksul. Milliseid heliloojaid, produtsente, tekstitegijaid, lavastajaid ja koreograafe on läbi suhtevõrgustike esile kerkinud. Milliseid uusi või vanu tegijaid toob meie vaatevälja nende anne ja ettevõtlikus.

Tervelt kolme looga teeb Tel Avivis kaasa Kanada – Briti laulja ja laulukirjutaja Laurell Barker. Ta kuulub Šveitsi laulu „She Got Me“, Saksamaa esindusloo „Sister“ ning Suurbritanniat esindava „Bigger Than Us“ loomingulistesse, nii muusika kui teksti loonud töörühmadesse.

Tubli teine koht kuulub kahe lauluga üllatuslikult, või siis ka mitte nii üllatuslikult, Bulgaaria heliloojale Borislav Milonovile. Aserbaidžaani esindava pala „Truth“ ning Austria euroloo „Limits“ viisid ja lüürika on Milonovi sulest. On tähelepanuväärne, et alles omamoodi eurovisioni perekonda sisse elava Bulgaaria helilooja loomingut, on peale tema kodumaa 2017 ja 2018 aastal kasutanud ka 2017. aastal Serbia.

Rootsi muusikatööstuse jäljest oleme rääkinud igal aastal. Nii ka tänavu. Rootslasi leiame nii heliloojate, tekstikirjutajate kui esitajate hulgast. Kui lugeda rootslaseks ka Vene loole teksti kirjutanud, Stokholmis resideeruv Ameerika muusik Sharon Vaugn, siis on Rootsi muusikutel tegemist vähemalt üheksa looga käesoleva aasta valikust.(Võib muidugi selguda veel mõnigi tegija lisaks.) Meie oma Victor Crone kõrval esineb meie oma Sahlene Ühendkuningriigi esindusloo taustalauljana. Sahlene on tõepoolest teenekas eurolaulja: 1999 taustavokaal Rootsi võiduloole „Take Me To Your Heaven“, 2000 taustavokaal Malta esindusnumbrile. 2002 Eesti esindusloo „Runaway“ solist ning kolmas koht! 2016 taustalaulja Austraalia numbrile ning käesolev, 2019. aasta, koht Suurbritannia taustalauljate koosluses. Rootsit esindav solist John Lundvik kuulub aga samal ajal ka Inglismaa loo autorite hulka.

Teine, üsna silmapaistvalt esindatud rahvus on kreeklased. Heliloojaid, värsiseppi, koreograafe, produtsente ja lavastajaid leiame kindlasti nelja riigi esindusnumbrite tegijate hulgast. Märkimisväärsel hulgal on kreeklasi traditsiooniliselt Filipp Kirkorovi Venemaad esindava eurolaulu „Scream“ tegijate hulgas. Peale kaashelilooja Dimitris Kontopoulose kuuluvad tiimi veel lavastaja Fokas Evangelinos, kes oli 2006. aasta Ateena lauluvõistluse avanumbri lavastaja ning Kirkoroviga varemgi koostööd teinud. Käesoleval võistlusel paneb Fokas õla alla veel Hispaania laulu lavastusele. Lisaks veel produtsent Ilias Kokotos ja Sergei Lazarevi vokaali lihvima palgatud laulupedagoog Alex Panayi. Lisades siia veel meile juba tuttava teksti autori Sharon Vaugni ja rootslastest taustalauljad saame kokku Kirkorovi unelmate tiimi, mille professionaalne tase on väljaspool kahtlust nagu ka arvatav hinnakategooria.

Ameeriklastel on samuti oma osa Euroopa laulu valimise protsessis. Mõned näited juba toodule lisaks. Poola esindusloo „Pali się“ teksti autoritena leiame rohkelt nomineeritud ameeriklased Allan Richi ja Jud Friedmani. Samuti Ameerika päritolu luuletaja ja laulukirjutaja Mary Susan Applegate, kes teinud tekste nii Modern Talkingule kui Buranovo Babuškatele ning 2016. aastal ka Valgevene laulule. Sellel aastal annab ta oma panuse San Marino laulu õnnestumisele. Muide Babuškate eduloo helilooja Viktor Drobysh on sel korral teinud alltöövõttu Valgevene noorele lauljatarile Zenale.

Mida see vaba tööjõu liikumine näitab? Eelkõige seda, et võidu nimel ollakse valmis kaasama parimat võimalikku saada olevat ressurssi. Samas näeme, et on tekkinud ja tekib lisategijaid, kes pühenduvad just selle televisioonižanri sisuga täitmisele. Nõudlust on ja pakkumine on sellega vastavuses. Nagu ikka, osad on andekamad, teised vähem. Osade õnnestumise protsent on suurem. Mõned maksavad rohkem, teised on odavamad. Oluline on panna tähele, et masinavärgi liikumapanevaks jõuks nii selle sees, kui selle ümber on raha. Aga vahel ka lootus, et imporditu on omast parem, st edukam. Õige pea näeme, millised vastused meie ootustele, lootustele ja ennustustele annab 64. Eurovisioni lauluvõistlus.