Inimesed

Järgmine muusiku nimega tramm hakkab kandma Jaak Joala nime (1)

Toimetas Katharina Toomemets, 30. aprill 2019 09:30
Telefilmi "Teisikud" filmimine.Foto: Raivo Sersant
Tallinna linnas sõidab juba omajagu tramme, mis saanud nime meie legendaarsete muusikute ja bändide järgi. Nüüd on järg Jaak Joala käes, kelle nimega tramm juba sel reedel liinile läheb. 

Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul pani Jaak Joala oma kordumatu andega aluse tervele edukate levimuusikute põlvkonnale. „Miljonitele inimestele endistes idabloki riikides tähendas Jaak Joala nimi vabadust, julgust ennast väljendada, olla loominguline ja uudne. Tänu Joalale tunti Eestit ja meie levimuusikat. Vaimustus, mida Joala sütitas, kestab tänaseni. Tema nime kandev tramm väljendab austust, mida karismaatilist muusikut meenutades tunneme,“ lisas Boroditš Kaarel Kutti saadetud pressiteate vahendusel. 

Samal teemal

Tallinna Linnatranspordi trammiteenistuse direktor Andres Vään selgitas, et muusikatrammide projekti eesmärgiks on tunnustada Eesti mitmepalgelise muusikakultuuri väljapaistvamaid isiksusi. „Sellesse nimistusse kuulub vaieldamatult Jaak Joala, kelle suurust oleme hakanud viimastel aastatel vääriliselt hindama,“ ütles Vään.

Tallinna Linnatranspordile on nimeliste trammide liinile saatmine pikem traditsioon ja Jaak Joala mälestustramm on järjekorras juba seitsmes. Alates läinud aasta septembrist on igal kuul saadetud liinile muusikatramme, mis on saanud nime Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi, lõõtsamaestro Heino Tartese, vabaduslauliku Alo Mattiiseni, unustamatu Georg Otsa ja Raimond Valgre järgi.

Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid. Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile.

Tramm liinile saatmine toimub reedel, 3.mail kell 13.00, Kadrioru luigetiigi lähistel asuva rööbastee naabruses. Sündmusel osalevad Jaak Joala lähedased, sõbrad ja tema ande austajad, samuti Tallinna linna ja Tallinna Linnatranspordi esindajad. Jaak Joala poolt miljonite südameisse lauldud laule esitavad Meelis Punder ning Georg Otsa nimelise muusikakooli õpilased Marta Arula, Triin Metshein ja Kaarel Raud. Oodatakse kõiki, kellele Jaak Joala mälestus on oluline.

Jaak Joala nimelise trammi teabeaknalt võib lugeda:

Jaak Joala oli laulja, kelle sisemisest intelligentsist, erakordsest musikaalsusest, vokaalsest võimekusest ja sügavast professionaalsusest kantud looming vallutas kuulajaid nii koduses Eestis kui ka Venemaal ning mujal Ida-Euroopas.

Oma loometegevuse tipul, 1970–80-ndatel, oli Joala kõige tuntum Eesti laulja, kes esines viimase kohani välja müüdud staadionitel ning miljoniliste vaatajaskondadega telesaadetes. Ent suure publikumenu ja näilise glamuuri taga peitus tohutu töö. Lõputud ringreisid ja pidev avalik tähelepanu väsitasid. Sellele lisandusid vastuolud toonaste kultuuripoliitikutega, kellele Joala tundus liiga läänelik ja iseseisev. Samal ajal, kui väikeses Eestis süüdistasid kadestajad lauljat liigses lojaalsuses keskvõimule, määras seesama võim talle aastase esinemiskeelu.

Jaak Joala aktiivne lavaaeg jäi ülekohtuselt lühikeseks, ent ometi suutis ta anda Eesti muusikale uue näo, avardades oluliselt meie lauljate võimalusi kodust kaugemal läbi lüüa. Tänu Joalale kogus Eesti estraad tuntust, tema kolleegid ja õpilased suutsid kitsastest oludest kõrgemale tõusta.

Jaak Joala jagas meiega oma rikast annet, kinkides muusikat, mis vaimustab põlvkondi. Eesti levimuusika tipuna jääb ta inspireerijaks nii tunnustatud kui ka alustavatele muusikutele.

Samal teemal

03.06.2019
GALERII | Gustav Ernesaks sai laulupeo eel nimelise trammi
17.03.2019
GALERII | Raimond Valgre mälestuseks nimetatud tramm saadeti liinile
15.03.2019
Omanimelise trammi saab ka Raimond Valgre
21.02.2019
Georg Ots sai trammi ning saab monumendi ja lavastuse