Inimesed

ÕL VIDEO | Rahvusvaheline tantsupäev! Kas kogemuseta reporter suudab ära õppida Eesti pärimustantsu? (1)

Katharina Toomemets, Juhan Mellik | Video: Tatjana Iljina, Märt Niidassoo, 29. aprill 2019 17:35
29. aprillil tähistatakse rahvusvahelist tantsupäeva. Sel puhul lüüakse üheskoos tants lahti ka Vabaduse väljakul, kus muu hulgas tuleb ühistantsimisele ka tants "Terve vald". Õhtuleht proovis omal nahal järele, kas ka tantsu ainult kaugelt näinud meesreporter sellega hakkama saab. 

Katharina: Võtsime Juhaniga jalad selga ja tammusime kaunil päikesepaistelisel esmaspäeval Tallinna kesklinnas asuvasse parki, et tantsupäeva puhul kah üks tants teha. Kui mina olen "Tervet valda" varem tantsinud, siis Juhani jaoks oli see esimene kord. Ei tea, kas Juhan oli natuke närvis või ongi nii tugeva haardega mees, aga tantsu algul, kui pidin ta käe all pöörlema, oli mul tükk tegemist, et oma käsi tema käes liikuma saada, ilma, et sõrmed välja väänaks. Aga noh, eks see on harjutamise asi.

Samal teemal

Kiire sissejuhatusega rahvatantsu ta küll polkasammu selgeks ei saanud, aga ehk on asi ka õpetajas. Ilmselt saaks ta pädevama õpetaja käe all ka paremad tulemused. Kui esialgu tahtis Juhan minu ütlemise peale, et nüüd teeme kaks plaksu, minuga käsi plaksutada, siis lõpuks sai ta aru, et oma kaks kätt tuleb ikka omavahel kokku plaksutada. 

Juhan: Tühja sellest, et rahvatantsust kõneledes kisub hing alati ühe hea sõbra kuldse mõttetera poole.

„Elus peab proovima kõike, peale kahe asja: verepilastuse ja rahvatantsu,” lausus ta kunagi. Jah, ja ka mina eelistan pigem tantsupeo ajal pealinna ühistransporti ummistava värvilise massi eest kuhugi korterisse sulguda või hoopis kuhugi mujale sõita.

Vähemalt olen ma kindlates kätes. Minu õpetaja ja kolleeg Katharina on sündinud fanaatik, kelle igast kehapoorist õhkub rahvatantsu. Ning kui parasjagu läheneb suur pidupäev, siis eriti muust millestki lõunalauas tema suust ei kuulegi.

„Ei ole eriti keeruline,” rahustab juhendaja juba eos. Maksimaalselt kuluvat nii paarkümmend minutit, mitte rohkem.

Tuleb tõele au anda – kõigevägevam looja on mind õnnistanud paljuga, kuid kindlasti mitte galantse tantsusammuga. Ma olen sündinud koperdis. Veelgi enam: koperdis, kes on viimase talve jooksul pealinna tänavatel oma jala korduvalt välja väänanud.

Tantsu ametlik ja täispikk nimetus: „Terve vald.” Kuid pole tantsu ilma muusikata ning Katharina paneb oma telefonist käima vastava pala. Jah, selle meloodia tunneb ära isegi minusugune ignorant.

Kas pärineb see äkki Kevade-filmist? Tunne on küll selline, et haaraks Raja Teele haardesse ja hakkaks ringi kargama.

„See on polkasamm,” seletab Katharina. Üks jalg natuke ette, siis teine. Kuid mitte nii, nagu trambiks mingi elevant. Graatsiliselt, pehmelt ja diagonaalselt. Kokku kaheksa korda. Seejärel saabub aeg väikeseks plaksutamiseks. Lõbus nagu lasteaias. Ning seejärel viimase vaatusena võtta daamil käe alt kinni ja lihtsalt pöörelda. Korra päripäeva, korra vastupäeva. Jälgides samal ajal, et pargimurul lebava telefoni otsa ei komberdaks.

Kas vanad eestlased tõesti niimoodi kurameerisidki? Ma eelistaks siiski pigem tänapäevast varianti, kus samme seatakse tummise technobiidi, mitte lõõtspilli ja kandlemängu järgi. Märksa kaasakiskuvam.

Katharina enda õpetaja ei võtnud plaanist tulla puujalga juhendama vedu. Seda ei saa talle pahaks panna. Kuid algus seegi. „Pole paha,” lausub Katharina. „Keerutamise osa tuli väga hästi välja.”

Milline kompliment ja diplomaatiline väljendusviis! Keerutada oskan ma isegi, kuid need tantsusammud... need vist kõige korrektsemalt ei õnnestunud.

Vana aja eestlannad – kõik need karikakrapärgadega ehitud neitsilikud linalakad – annaks mulle säärase soorituse eest kahtlemata korvi.

Õnneks pole hullu, sest ajad on muutunud ning ühel korralikul prallel ei huvita tantsusammu filigraansus tegelikult kedagi. Nagu ei kavatse ma kindlasti liituda ühegi rahvatantsurühmaga. Sel õhtul jäi mul ühiselt tantsimata. Jäägu see lust nende päralt, kes oskavad seda hinnata.

Samal teemal

22.04.2019
PÕNEV KÖÖGIPOOL: pealavastaja valgustab, kuidas paberil sigrimigrist saab tantsupeo maagia
29.03.2017
RAHVUSVAHELINE TANTSUPÄEV! 10 põhjust, miks ka sina täna jalga keerutama peaksid
30.03.2014
VIDEO: Rahvusvaheline tantsupäev - vaata sportlaste ja rahvatatsijate ühistantsimist!