Muusik Silver Sepp ja luuletaja Kristiina Ehin.Foto: Aldo Luud
Toimetas Keit Paju 15. aprill 2019 12:37
"Põrgu raiemahud, ma nõuan linnurahu!" laulab muusik Silver Sepp koos MandoTrioga Kristiina Ehini sõnadele loodud laulus, mis kutsub üles austama metsades algavat raierahu.

Esmaspäeval algab riigimetsas osaline raierahu aeg, kuid erametsades käivad raietööd edasi. Igal kevadel kuuleme uudiseid paanikas lindudest, kelle pesitsuskohad maha raiutakse, ja metsaettevõtjate kasumikeskseid õigustusi sellisele tegevusele. 

Eesti Ornitoloogiaühingu spetsialisti Veljo Volke sõnul väheneb Eestis metsalindude arvukus kuni 59 000 linnupaari võrra aastas. Oma osa selles on kevadsuvistel raietel, mille tõttu jääb igal aastal koorumata või sureb üle 200 000 linnupoja.

Esmaspäeval, ehk singli avaldamise päeval teevad Eestimaa loodust kaitsvad vabaühendused keskonnaministeeriumile ühisavalduse täieliku metsarahu kehtestamiseks alates 15. aprillist kuni 15. juunini.

“Tahtlik loomade ja lindude tapmine pesitsusajal on vastuolus looduskaitseseaduse § 55ga, mis keelab sellise tegevuse,” seisab ühisavalduses. Täielikust metsarahust on Eestis räägitud aastakümneid. Laulu autorid loodavad, et tänavu tuleb lõpuks positiivne seadusemuudatus, mis linde päästaks.

“Põrgu raiemahud, ma nõuan linnurahu!” skandeerib Silver Sepp koos MandoTrioga Kristiina Ehini sõnadele loodud laulus. Laul kirjeldab emotsionaalselt olukorda, mis valitseb mahavõetavates metsades: “Mets vidistab ja paljuneb ja poegib, kui sinna sisse sõidab harvester. Kui palju tapetakse, inimsilm ei loegi, ei ole kuuljat appikarjetel.”

Silver Sepp koos MandoTrioga kutsub inimesi üles filmima ja saatma videoid raierahu ajal tehtavatest raietest meilile info@mandotrio.ee. Nendest filmilõikudest on plaanis kokku panna video sellele laulule.

“Paljud linnud on lennanud tuhandeid kilomeetreid ja tulnud siia kui oma koju, kuid siin ootab neist paljude järglasi ees massimõrv,” kommenteerib laulu teksti autor Kristiina Ehin. “See luuletus jäi eksikombel välja minu viimasest raamatust “Aga armastusel on metsalinnu süda” ja mul on hea meel, et muusikud võtsid sellest just nüüd laulu teha,” lisab luuletaja.

Silver Sepp on laulja ja fantaasiapillide mängija, kes on tuntud oma isikupärase lähenemise poolest muusikaloomisele. Ta on kasutanud pillidena näiteks jalgratast, naelapilli, veega täidetud pesukausse ja kohvitopsi. Praegu loob ta Tampere teatris Telakka pelgalt suuski mängivat tangobändi.

MandoTrio on kolmest mandoliinimängijast koosnev traditsioonilist ning omaloomingulist muusikat viljelev koosseis, mis püüab anda mandoliinimuusikale uut hingamist. Bändi kuuluvad Kristjan Kuusmik (oktavmandoliin), Tanel Sakrits (mandoliin) ning Hans Mihkel Vares (mandoliin).