Inimesed

Näitlejanna Anne Veesaar taastub puusaoperatsioonist: jala üle põlve saan alles aasta pärast visata! (42)

Toimetas Keit Paju, 5. aprill 2019, 20:08
Anne VeesaarFoto: Teet Malsroos
Näitleja Anne Veesaar taastub praegu puusaoperatsioonist. Naine tõdes “Ringvaates”, et operatsioonist on möödas juba viis nädalat ja ikka palju parem on olla!

Selle, et ühe puusaga päris õiged lood ikka ei ole, avastas ta väga eriskummalisel moel: “Ma ei saanud äkki enam käte peal seista! Meil oli üks akrobaatika kava koos Toomas Trossi ja Tarmo Kralliga ja me pidime minema viis-kuus aastat tagasi esinema selle akrobaatika kavaga. Ühe korraga ei saanud ma ühte numbrit teha, et ma seisan käte peal ja tõstan jalad üles - jalg ei tõusnud! Lihtsalt ei olnud jõudu ega jaksu, valu veel ei olnud,” meenutas Veesaar.

Samal teemal

Arstile ta muidugi kohe murega ei pöördunud, kuid ühel hetkel hakkas järjest rohkem raskusi tekkima kõndimisega ja jala tõstmisega.

“Ma arvasin, et oma liiges on ikka oma liiges, et ma käin füsioteraapias, võimlen ja liigun hästi palju, et ma ei pea pöörduma kirurgide poole ja kunstliigest saama,” lootis ta alugses. “Aga ma ütlen kõigile, kes kannatava liigesevalude käes, eriti puusavalu käes - lõpp on väga kiire ja hirmus. Aasta alguses olin ma veel oma sõpradega Berliinis reisil, mul oli väga nõme olla, sest ma aeg-ajalt palusin, et istume, ma ei jõua käia, toetan kellegi peale. Ja väga valus oli! Sammud muutusid järjest lühemaks,” tõdes ta.

Õnneks oli Veesaarel puusaoperatsiooniks juba aeg kinni pandud ja ta teadis, et varsti saab ta abi. Kuid operatsiooni ootamine oli Veesaare sõnul ikka päris õudne aeg.

“Ma olin muidugi meeletus paanikas, ma olen arstide juures käinud ainult siis, kui on vaja autojuhilube, või haiglas olnud siis, kui poeg sündis. Hirm oli kogu selle maailma ees. Aga kui ma olin haiglas, siis ma sain ju mõistusega aru, et see tuleb ära teha, elukvaliteet on pärast lõikust hoopis midagi muud ja ongi,” kinnitas ta, lisades, et naljatles juba pärast operatsiooni, et läheb maratonile ja Iron Mani’le end proovile panema. 

Veesaare sõnul ei olnud operatsioonist taastumine üldse valu ega vaevarikas. “Äärmiselt professionaalsed on meie arstid ja füsioterapeudid,” kiitis ta. 

Varsti ootab Veesaart ees juba teine operatsioon, kuna ka teine puusaliiges oleks vaja välja vahetada. “Nüüd ma juba tean, mis see on ja enam ma niimoodi ei pabista ega karda. Nüüd ma tean kuidas pärast lõikust toimida, milliseid harjutusi hakata kohe tegema, kui jalgu tundma hakkan,” rõõmustas ta. 

Viimased viis nädalat on Veesaar ringi liikunud karkude toel. Naise sõnul õpetati talle juba enne lõikusele minekut nendega käimine selgeks. Paari päeva pärast võib ta juba aga ilma karkude abita edasi kõndida.

“Ma ei tea veel kuidas trepist karkudeta käia, seda pole ma veel proovinud. Küll olen ma proovinud toas ja väiksemaid distantse käia ilma karkudeta. Karkudega trepist käia oskan väga hästi,” rääkis ta. 

“Lähiajal mul on üks suveprojekt, kus ma päris puu otsa vast ronima ei pea, see etendus on küll õues, aga küll me leiame stseenid, mis mulle häda ei tee. Tulevikus ma tsirkusekooli akrobaatika klassi enam ei lähe vast jah. Käte peal ikka proovin seista,” naljatleb ta.

Puusaoperatsioonist täielikuks taastumiseks läheb küll veel aega: näiteks jala üle põlve visata saab ta alles aasta pärast. “Käte peal seista võib-olla saan alles viie aasta pärast.”

Veesaar tõdes, et algselt oli tema jaoks puusavahetuse juures see, et ta pidi tunnistama, et tal on juba nii palju vanust, et kehaosad vajavad välja vahetamist.

“See oli väga hirmutav, et kas ma tõesti kulun ära? Aga mis liigub, see kulu! Autol ka ju vahetatakse jupid välja ja sõidab edasi, mis siis ikka,” jäi ta positiivseks. 

“Ma arvan, et ei tohi pärast täielikku taastumist jääda hirmuga elama, tuleks ikka teha neid asju, mida vähegi saad. Muidugi ei tohi unustada ettevaatlikust ja päris hulluks minna, spagaati viskama hakata. Aga on neid inimesi, kes mõlema puusaliigese vahetuse takka viskavad spagaati, üks hispaanlanna keda ma tean. Mina ei pea nii hulluks minema,” ütles ta. 

Veesaar paneb kõigile inimestele südametele, et kui keegi kannatab puusavalu all, siis tuleks ennast operatsioonijärjekorda panna. “Ärge piinake ennast, meditsiin on nii kaugele arenenud, et kui see aitab meie elukvaliteeti paremaks teha, siis tuleb seda teha.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee