Müstika

PÄEVA KASUTU FAKT | Esimene eskalaator hävitas avanädalal üheksa kleiti 

Ohtuleht.ee, 6. mai 2019 12:00
"Astuge (eskalaatorilt) maha vasak jalg ees" õpetati 1911. aastal.Foto: TopFoto/Scanpix
Igal tööpäeval kell 12.00 toob Õhtuleht lugejateni ühe fakti. Tõenäoliselt pole sel mingit pistmist päevasündmustega ega praktilist väärtust. Kasutu fakti ainus eesmärk on avardada silmaringi ja/või pakkuda meelelahutust.

Tänane fakt viib meid 1911. aasta Londonisse, kui sealses metroos võeti kasutusele esimene eskalaator. Täpsemalt kaks – mõlemad asetsesid Earls Courti jaamas, loodud olid need Otise liftifirma poolt ja ajalukku on läinud ka nende kaldenurk 26° 23' 16,5".

Aga see pole eskalaatorite saamisloo huvitav osa. Lõbus on sootuks see, et metrooisad palkasid avamispäeval ühejalgse mehe mööda eskalaatoreid üles-alla sõitma, et too demonstreeriks, kui ohutud need on. Vaatamata sellele nõudsid mehaanilised vingerdused esimesel töönädalal nii mõnegi ohvri: seal rebenes üheksa kleiti, üks sõrm sai muljutud ning üks (teine) ühejalgne mees kukkus pikali.

Kleitide päästmiseks pandi eskalaatoritreppidele äärised ja järgmised kolm nädalat ei juhtunud seal enam ühtegi intsidenti.

Üks lisafakt Londoni metroo kohta: Aldgate’i jaam on ehitatud katkuaegse massihaua kohale – kunagi maeti sinna üle 1000 inimese.

Allikas: Londoni Allmaaraudtee Selts.

Samal teemal

28.05.2019
PÄEVA KASUTU FAKT | Isaac Newton ähvardas oma kasuisa põlema pista
27.05.2019
PÄEVA KASUTU FAKT | Saksa koerad hävitavad aastas üle 2000 kirjakandjate püksipaari
24.05.2019
PÄEVA KASUTU FAKT | Kõrge libiido päästis Hollywoodi suurima staari massimõrvari ohvriks langemisest
20.05.2019
PÄEVA KASUTU FAKT | Kõige kallimas kivi-paber-käärid mängus selgitati miljonite saatus

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee