Tele

BLOGI JA GALERII | Eesti filmi- ja teleauhindadel pärjati parimaks filmiks „Seltsimees laps“, parim teleseriaal on „Litsid“ (66)

Ohtuleht.ee, 1. aprill 2019 22:50
EFTA 2019Foto: Erki Pärnaku
1. aprillil jagati välja tänavused Eesti filmi- ja teleauhinnad. Nii filmi- kui teleauhindade kategooriates jagati välja 15 auhinda. Suurejoonelist auhinnagalat juhtis näitleja Tõnis Niinemets.

Nii nagu igal aastal, ootas ka tänavu nii televaatajaid kui ka kohalolijaid rikkalik meelelahutusprogramm. Lavale tulid Priit Võigemast ja Vaiko Eplik, Liis Lemsalu, Estonian Voices, slackliner Jaan Roose, lisaks oli laval eestlannast modell Alexandra Elizabeth Ljadov (artistinimega Majorlilkween).

Filmikategooria auhinnad:

Parim mängufilm - "Seltsimees laps"

Parim dokumentaalfilm - "Ahto. Unistuste jaht"

Parim animafilm - "Teofrastus"

Parim lühifilm - "Mu liha ja veri"

Parim naisnäitleja - Ingrid Isotamm ("Tuliliilia")

Parim meesnäitleja - Reimo Sagor ("Võta või jäta")

Parim režissöör - Parim filmirežissöör on Moonika Siimets ("Seltsimees laps").

Parim stsenarist - Raimo Jõerand, Kiur Aarma, Ari Matikainen ("Rodeo")

Parim operaator - Joosep Matjus, Atte Henriksson, Janne Henriksson ("Tuulte tahutud maa")

Parim helilooja - Tõnu Kõrvits ("Seltsimees laps")

Parim kunstnik - Pärtel Tall ("Teofrastus")

Parim helirežissöör - Matis Rei ("Põrgu Jaan")

Parim monteerija -  Erik Norkroos, Kersti Miilen, Jaanis Valk ("Ahto. Unistuste jaht")

Parim kostüümikunstnik - Jaanus Vahtra ("Põrgu Jaan")

Aasta tegija - Jaanis Valk (töö eest dokumentaalfilmi “Ahto. Unistuste jaht” juures)

Telekategooria auhinnad:

Parim tõsielusaade (factual) - "Osoon"

Parim teleseriaal - "Litsid"

Parim meelelahutussaade (k.a. reality) - "Su nägu kõlab tuttavalt"

Parim uus saade - "Esimene stuudio"

Parim erisaade - "Arvo Pärdi keskuse avamine"

Parim ajakirjanduslik lugu - "Laste delikaatsed dokumendid internetis" ("Radar", autorid Eeva Esse, Priit Pärnapuu)

Parim naisnäitleja televisioonis - Laine Mägi ("ENSV")

Parim meesnäitleja televisioonis - Priit Võigemast ("Alo" ja "Pank")

Parim naissaatejuht - Reet Linna ("Prillitoos")

Parim meessaatejuht - Karl-Erik Taukar ("Eesti otsib superstaari")

Parim režissöör - Eva Katariina Taimre ("Eesti laul")

Parim stsenarist - Martin Algus ("Miks mitte?!")

Parim toimetaja - Anne-Mari Müller ("Roaldi nädal")

Parim operaator - Raul Priks ("Eesti Laul", "EV100 juubeliülekanded", "Paavsti visiit", "Üheslaulmine", "Väikesed hiiglased", "Su nägu kõlab tuttavalt", "Eesti otsib superstaari", "Tunnen sind läbi ja lõhki", "Inglite aeg" ja paljud teised)

Aasta tegija - Magnus Müürsepp (“MyHits Awards”, “Eesti Muusikaauhinnad”)

22:47
Terttu Jazepov

"Tegelikult jutustame kõik lugusid. Kõige olulisem on, et teeme seda südamest, ausalt ja jääme iseendaks. "Seltsimees laps" on meie kõigi armastatud Leelo lugu, mis puudutab igat peret. Oleme filmiga teinud maailmale ringi peale ja näinud nii palju pisaraid ja naeru ja see teeb rõõmsaks, sest oleme hakkama saanud millegi suurega. Meil on Eestis nii palju annet ja tore, kui saame seda välja viia," ütles filmi produtsent Riina Sildos.

"Tänase EFTA gala jooksul panin tähele, et paljud rääkisid poliitikast ja mõtlesin, et võiks ka osa võtta. Mida räägin, ei ole väga kasulik, aga kui kuulen raadiost ja näen telekast, mida poliitikud räägivad, siis ütlen ausalt, et mulle meenutab see alati pudisevat leiba. Kui selle filmi lõpetasime, arvasin, et film saab läbi ja kõik. Ja siin ma nüüd seisan. Üks lause, mida olen tahtnud väga paljudes kohtades öelda: Ma väga-väga loodan, et see, mis Leeloga filmis juhtus, ei juhtu enam iialgi ühegi lapse või täiskasvanuga," rääkis peaosatäitja Helena Maria Reisner.

22:41
Terttu Jazepov

Parim mängufilm on "Seltsimees laps".

22:40
Terttu Jazepov

"Nagu näete, olen täna siin üksi. Minu kõrval pole Kaupo Karelsoni, sest just praegu käivad meil ühe teise suure muusikalise saate võtted. Ta oleks tahtnud siin väga olla ja pidime kulli ja kirja viskama, et kumb siia tuleb. Sõnum on meil teile üks, kes te töötate filmi- ja telemaailmas: suur-suur aitäh teile selle eest, mida teete. See on väga oluline, sest meie käes on hääl öelda välja seda, mida just sel konkreetsel hetkel on vaja ühiskonnas öelda. Üksõik, kas teeme seda teraval ja sirgjoonelisel moel nagu "Pealtnägija ja "Esimene stuudio" või läbi huumori ja muusika nagu meie."

22:37
Terttu Jazepov

Parim meelelahutussaade on "Su nägu kõlab tuttavalt".

22:35
Terttu Jazepov

"Kas mees on see, kes astub nõrgema kaitseks välja või see, kes lööb maasolijat või õigustab oma sõpru, kes seda teevad. Kas mees on see, kes enne ütleb ja siis mõtleb või läheb välismaale ja põhimõtteliselt oksendab mikrofoni. Kas mees on see, kes püüab aru saada teisest inimesest või ähvardab mässuga. Kas mees on see, kes on kaastundlik ja empaatiline või rõõmustab, kui mõned inimeste teed lähevad lahku. Kas mees austab kaaskodanike soove ja vabadusi või üritab kõigest väest neid keelata ja takistada. Kas mees vastutab oma tegude eest ja vastutab seeläbi oma saatuse üle või kelgib, et aga kõik teised teevad ju ka. Kas mees süüdistab pidevalt teisi või vaatab ise peeglisse. Haridust pole - õpetajad süüdi. Raha ei ole - rikkad on süüdi. Teised on alati süüdi. Kes on see mees, see Eesti mees, kes on need mehed, kes hakkavad meie riiki juhtima."

22:26
Terttu Jazepov

Parim eesnäitleja filmis on Reimo Sagor ("Võta või jäta").

22:23
Terttu Jazepov

"Tänan meeskonda, nagu siin traditsiooniks on kujunenud. Eelkõige juhiksin tähelepanu stsenaristidele. Nad liigituvad inimeste hulka, kellel on ideid. Ja nemad annavad tööd meile, kõigile teistele. Tänan oma kolleege, partnereid, produtsenti, operaatoreid. Tänan oma vanaema, tervitan teda siinkohal. Tänan oma vanemaid. Tervitan Eero Epnerit, sest ta on tore inimene."

22:21
Terttu Jazepov

Parim meesnäitleja televisioonis on Priit Võigemast ("Alo" ja "Pank").

22:16
Terttu Jazepov
EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
22:13
Terttu Jazepov

"Tahaksin öelda, et jumal tänatud. Kui seda sarja koos Mardiga alustasin, siis ütlesin sõpradele, et enne, kui jõuan põrgusse, tahan taevast läbi käia. Tänan, Mart, et usaldasid mind produtseerima. Olen sinu kõrval palju õppinud," ütles Tuuli Roosma.

"Mina ei tahagi nii väga minevikku vaadata. Tahaksin tuleviku mõttes öelda, et kui meie plaan jätkub täispika filmiga, saab Tõnis Niinemets oma kauaoodatud filmirolli. Kui seriaal peab Tallinna TV-s vastu 30-40 hooaega, saabki Helena Maria Reisner kukke mängida nagu Merle Palmiste," sõnab Mart Sander.

22:09
Terttu Jazepov

Parim teleseriaal on "Litsid".

22:08
Terttu Jazepov

"Mul on eriti hea meel, et loodusfilm sai selle auhinna. Künname loodusfilmi põldu ühiselt, rahvus polegi tähtis."

"Ja veel - on üks huvitav tähelepanek, et nendes riikides, kus väga ekspluateeritakse loodust, suhtutakse väga üleolevalt naiste õigustesse. Minu meelest ei taha me sellised olla. Loodan väga, et seniks, kuni püsivad meie metsad, jõgedes voolab vesi, püsime ka meie edasi."

22:02
Terttu Jazepov

Parimad filmioperaatorid on Joosep Matjus, Atte Henriksson, Janne Henriksson ("Tuulte tahutud maa").

21:57
Terttu Jazepov

"Ma olen väga-väga-väga tänulik. Aitäh võttegrupile."

21:56
Terttu Jazepov

Parim naisnäitleja filmis on Ingrid Isotamm ("Tuliliilia").

21:52
Terttu Jazepov
EFTA 2019 (Erki Pärnaku)

21:52
Terttu Jazepov

"Ats, ma olen televiisoris!" hõikab Laine Mägi oma tänukõnes.

21:50
Terttu Jazepov

Parim naisnäitleja televisioonis on Laine Mägi ("ENSV").

21:48
Terttu Jazepov

"Mõtlesin, et äkki on aprillinali. Siin ma seisan, mööbliese teie kodudes, nagu Vahur Kersna mind väga värvikalt kirjeldas. Tundub, et aastate jooksul pole ka enam antiik, vaid kipub vanavarasse minema. Mul on hea meel, et olen saanud teha tööd ühes televisioonis, mis on ka parim. On olnud häid ja paremaid päevi. Loomulikult tänan kõiki televaatajaid, kes viitsivad pühapäeval teleka lahti teha ja tund aega minuga koos veeta. Selleks, et jõuda nii kaugele, tuleb teha "Prillitoosi" saadet - Marko, Anu, Grete, pange end järjekorda ja vaadake, kes esimesena kohale saab."

21:45
Terttu Jazepov

Parim naissaatejuht on Reet Linna ("Prillitoos").

21:01
Terttu Jazepov

"Alustaksin enda kõnet tsitaadiga. Ricky Gervais on öelnud, et üks auhind ei tähenda kunagi kellelegi nii palju kui selle saajale. Sattusin heasse seltskonda, kelleks on TV3 ja Ruut. Mul on olnud lihtne seda saadet juhtida, sest tiim on vägev."

20:59
Terttu Jazepov

Parim meessaatejuht on Karl-Erik Taukar ("Eesti otsib superstaari").

20:57
Terttu Jazepov

"Elame väga imelikul ajal. Tegin filmi viis aastat ja selle aja jooksul on palju juhtunud ja minu käest on küsitud, miks inimene teeb filmi vanadest traumadest - võibolla peaksime rääkima olevikust ja tulevikust. Täna tegin lahti Postimehe ja seal oli juttu kuldvõtmekesest, pensionitest ja arutasime mehega, kas see on aprillinali või mitte. Mõtlesin, et seda filmi oli väga vaja teha. Seepärast tänan kõiki neid inimesi, kes on võidelnud oma elu hinnaga, et saaksime elada vabas Eestis, rääkida eesti keelt, mõtelda vabu mõtteid. Et saaksime teha selliseid filme, teatrietendusi, kirjutada selliseid raamatuid, nagu tunneme, et parajasti on vaja ja süda ütleb. Tänan neid ka selle eest, et isegi, kui neil oli palju raskem kui meil praegu, suutsid nemad alles hoida inimlikkuse ja üksteisest hoolimise, mida meil praegu väga napib," ütles Moonika Siimets tänukõnes.

20:52
Terttu Jazepov

Parim filmirežissöör on Moonika Siimets ("Seltsimees laps").

20:40
Terttu Jazepov

Mattias Naan teeb nalja

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
20:37
Terttu Jazepov
EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
20:36
Terttu Jazepov

"Tunnen end nagu Mart Laar, enne kui ta peaministriks valiti. Kõigepealt tahaksin tänada neid dokumentaliste, kelleta see film poleks sündinud. Ehk need operaatorid ja režissöörid, kes 28 aastat tagasi jätkasid ajastu kroonika filmimist, kui neile öeldi, et seda pole nagunii kuskil näidata. Lõpuks võttis Laari valitsus neilt ka raha ära. Aga nad jätkasid ja tänu sellele oli meil võimalik see film teha ja seda aega näidata," ütles Raimo Jõerand.

20:34
Terttu Jazepov

Parimad filmistsenaristid on Raimo Jõerand, Kiur Aarma, Ari Matikainen ("Rodeo").

20:30
Terttu Jazepov

Parim helilooja on Tõnu Kõrvits ("Seltsimees laps").

20:22
Terttu Jazepov

"See oli sügises tõeliselt kosutav vahepala iganädalasele televisioonitööle. Sellest erisaatest on saamas ka üks dokumentaalsaade."

20:20
Terttu Jazepov

Parim erisaade on "Arvo Pärdi keskuse avamine".

20:18
Terttu Jazepov

"See on ka südamlikkuse ja kaastunde topeltvõit. Mulle on öeldud, et sellised sõnad on lastele või pehmodele. Vaidlen vastu, sest südamlikkus on tänapäeval väga vajalik. See tekitab maailmas vabadust ja õnne. Olge palun hoolivad ja südamlikud, sest nii oleme kõik õnnelikumad," ütleb Sergei Kibus.

20:15
Terttu Jazepov

Parim animafilm on "Teofrastus".

20:14
Terttu Jazepov

"See võtab sõnatuks. Nagu enne ütlesin, on see olnud äärmiselt huvitav, põnev, aga ka üsna kannatusterohke teekond, mis on saanud tänu kolleegidele ja žüriile väärilise tänu," sõnab Erik Norkroos.

20:12
Terttu Jazepov

Aasta dokumentaalfilm on "Ahto. Unistuste jaht".

20:11
Terttu Jazepov

"Mingit tsensuuri Eestis ei ole ega tule. Unustage ära," ütles Andres Kuusk.

20:07
Terttu Jazepov

Parim uus saade on "Esimene stuudio".

19:28
Terttu Jazepov

"Olin valmistunud täiesti teiseks kõneks kui see. Tahaksin tänada kõiki inimesi, kes on olnud aastaid minu ümber. Te teate, miks te minuga töötate ja et peate mind veel kannatama. Aitäh kõikidele, kes on andnud mulle inspiratsiooni siin olla. Ja kõikidele siin saalis: palun hoiame EFTA-t elus."

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
19:27
Terttu Jazepov

Aasta tegija telemaastikul on Magnus Müürsepp (“MyHits Awards”, “Eesti Muusikaauhinnad”).

19:23
Terttu Jazepov

"Seda tõesti ei osanud oodata. Hästi suur au, et valdkond niimoodi hindab. Kui siin juba olen, siis kasutan ära võimaluse, et öelda - mis puudutab dokumentaalfilmi, siis me ei tea, mis värvi kaabud või ülikonnad Toompeal liikuma hakkavad, aga siiralt dokumentalistidena loodame, et rahastus, mis on samas suurusjärgus olnud, hakkab ka tõusma."

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)

19:21
Terttu Jazepov

Aasta tegija filmis on Jaanis Valk (töö eest dokumentaalfilmi “Ahto. Unistuste jaht” juures).

19:20
Terttu Jazepov

Eva Katariina on hetkel telebussis tööl! Ta tunnistab, et oskas natukene seda üllatust oodata.

19:18
Terttu Jazepov

Parim telerežissöör on Eva Katariina Taimre ("Eesti laul").

19:17
Terttu Jazepov

"Saime ka metsast välja ja ülikonnad aeti selga. Päris lust on saadet teha, kui sul on tiimis sellised inimesed nagu Õie Arusoo, kes oli eelmisel aastal parim teletoimetaja," sõnab Kristo Elias.

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)

19:14
Terttu Jazepov

Parim tõsielusaade on "Osoon".

19:10
Terttu Jazepov

"Täna hommikul arvasin küll, et me ei võida, sest konkurendid on fantastilised. Aga arvan, et lõime massiga - kolme vastu üksinda ei saa," ütleb Kersti Miilen.

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
19:07
Terttu Jazepov

Parimad filmimonteerijad on Erik Norkroos, Kersti Miilen, Jaanis Valk ("Ahto. Unistuste jaht").

19:04
Terttu Jazepov

"Üritasin mingit kõnet enne välja mõelda, aga tunnen, kuidas süda pumpab umbes 300 bpm'i. Helirežissöörina vaiksemat ja dialoogita filmi on nauditav teha. See auhind kuulub kogu helitiimile, kokku oli meid viis."

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)

19:02
Terttu Jazepov

Parim helirežissöör filmis on Matis Rei ("Põrgu Jaan").

18:57
Terttu Jazepov

"Tahaks tänada Ergo Kulda - režissööri, kes on südamega ja suure andega ning kirega minu kõrval juba mitmeid sarju teinud. Tahaksin tänada kogu võttemeeskonda, kõiki, kes aiatasid sel sarjal sündida ning inimesi, kes usaldasid oma kodu või kontori meie hoolde."

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
18:54
Terttu Jazepov

Parim telestsenarist on Martin Algus ("Miks mitte?!").

18:52
Terttu Jazepov

"Aastaid tagasi ütles mulle tollane Kanal 2 programmijuht: "Mm, see meenutab mingil määral saadet, poleks uskunudki."." Tundub, et tegin seda jälle. Aitäh."

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)

18:50
Terttu Jazepov

Parim teletoimetaja on Anne-Mari Müller ("Roaldi nädal").

18:49
Terttu Jazepov

"Ma ei oska midagi öelda. Ma ei olnud selleks valmis, panin isegi tööülikonna selga, et tulen ja vaatan, kuidas teistele auhindu antakse. Igatahes suur-suur tänu Kaurile ja tiimile, kes mind usaldasid."

EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
18:48
Terttu Jazepov

Parim kostüümikunstnik on Jaanus Vahtra ("Põrgu Jaan").

18:47
Terttu Jazepov
EFTA 2019 (Erki Pärnaku)

18:47
Terttu Jazepov

"See on nüüd küll väga ootamatu, teades, kes on kaasnominendid. Lootsin, et saan siin saalis rahulikult istuda, aga ei midagi. Eriti tänan filmi režissööri, kes mind kampa kutsus ja minu nägemust usaldas," lausub Pärtel Tall.

18:45
Terttu Jazepov

Parim filmikunstnik: Pärtel Tall ("Teofrastus")

18:44
Terttu Jazepov
EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
18:43
Terttu Jazepov

"Minu lühifilm valmis EV100 filmiprogrammi raames ja kuulub erilisse projekti nagu lühifilmide kassett "Juured". Olin rõõmus, et nominentide seas oli veel kaks "Juurte" filmi," ütleb filmi režissöör Heilika Pikkov.

18:42
Terttu Jazepov

Parim lühifilm on "Mu liha ja veri".

18:39
Terttu Jazepov
EFTA 2019 (Erki Pärnaku)
18:39
Terttu Jazepov

"Ajakirjaniku jaoks on suurim töövõit kui probleem, mille ta toob avalikkuse ette, saab ka päriselt lahendatud. Selle loo puhul nii läks ja mul on hea meel," ütleb Eeva. "Kõige suurem kummardus minu tiimile. Televisioon ei ole koht, kus tehakse soolot, televisioonis tehakse tiimitööd. Aitäh, "Radar", et mind oma tiimi kutsusite."

18:37
Terttu Jazepov

Auhindade jagamine läks lahti! Parim ajakirjanduslik lugu on "Laste delikaatsed dokumendid internetis" ("Radar", autorid Eeva Esse, Priit Pärnapuu).

18:33
Terttu Jazepov

Vaata, kes saabuvad EFTA galale SIIT!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee