Mart HelmeFoto: Teet Malsroos
Televeeb 28. märts 2019 23:23
Tänases ETV saates „Esimene stuudio” oli külas EKRE esimees Mart Helme, kelle sõnul on koalitsiooniläbirääkimiste seis küllaltki lootusrikas.

„Olen üsna veendunud, et õnnestus kõige teravamatest karidest üle sõita,” sõnas Helme, kes ei kommenteerinud Eesti Ekspressis välja toodut (Rail Baltica tuleb, kooseluseadus jääb, presidendi otsevalimisi ei tule). „Leppisime kokku, et lahendusi ei hakka selgitama. Kinnitan, et nii Ekspressis kui ka Toomas Sildami artiklites kirjutatud asju ei saa võtta tõsiselt.

Täna erakonna juhatuses võtsime lauale konsultatsioonide tulemusel sündinud paberi mustandi ja tegime markeriga triibuliseks kõik need read, mis on meie erakonna lubadustest läinud sündiva koalitsiooni lepingusse. Julgen öelda, et igal leheküljel vähemalt kolmandik oli kirjuks tehtud,” kommenteeris poliitik.

Tema sõnul pole EKRE-l punaseid jooni, vaid programmilised eesmärgid ning koalitsioonileppes on palju küsimusi kompromissina. Helme tõdes, et justiitsreformi suunas liiguti kõnelustel eile väga pikkade sammudega edasi ning lisas, et just II pensionisamba küsimus oli suuresti see põhjus, miks läbirääkimisi pidavad erakonnad istusid kolmapäeval poole kolmeni öösel koos. „Jõudsime lahenduseni, mille üle kõik ei ole õnnelikud, aga mis on siiski lahendus,” kommenteeris Helme.

Isamaa selgitused II pensionsamba kohta olid veenvad

EKRE esakonna esimees kinnitas, et teda rahuldasid Isamaa esindajate selgitused II pensionisamba kohta. „Minu arvates tema (Helir-Valdor Seeder – toim) näited, võrdlused ka teiste riikide vastavate reformidega ja sammastega, olid väga veenvad,” ütles Helme, kes keeldus kommenteerimast ka koalitsioonileppesse minevaid punkte, mis puudutavad Rail Balticut, vene keelset haridust ja tasuta transporti.

Helme arvates ei ole eelmine valitsus finantsiliselt midagi tuksi keeranud, vaid on tehtud kulutusi, mida tema meelest tegema ei peaks. Tema sõnul on juba kokku lepitud punktidele leitud palju katteid, kuid peab ootama ka rahandusministeeriumi teise poolaasta riigi eelarve laekumisprognoosi, mis saabub järgmise nädala alguses.

EKRE poliitiku arvates ei saa nad teha vähem, kui nad lootsid ning nad on mitmel korral pannud lauale kärpekavasid. Helme tõi näiteks Feministeeriumi, kes saab käesoleval aastal riigist 60 000 eurot.

„Arvan, et see on tarbetu toetus. Kolmanda sektori, valitsusvälistele organisatsioonidele makstakse Eestis kümnetes ja kümnetes miljonites toetusi. Need on kohad, kus vaatame üle, kas need on otstarbekad ja kasutame neid asju hoopis teiste asjade peale – puuetega inimeste toetuseks, pensionite tõstmiseks, avalike teenuste kättesaadavuste parandamiseks,” ütles Helme, kelle sõnul on kõik erakonnad ühel meelel, et peab vähendama bürokraatiat ja sellega kaasnevaid kulusid.

Ajakirjaniku küsimuse peale, kas nad hakkavad kärpima ja sulgema neid liikumisi, mis EKRE-le ei sobi, vastas Helme eitavalt. „Kui meil on valitsuse välised organisatsioonid, las tegelegu oma raha asjadega ise. Riik raiskab ja kulutab raha paljudele asjadele, millele riik ei peaks raha kulutama.”

Siiski tunnistas Helme, et kui NO99 teater oleks veel lahti, oleks nad selle rahastamist vähendanud. „Riikliku raha sai see teater vahetult enne sulgemist samuti väga suures koguses. Me vaatame üle ja paneme proportsiooni. Miks mõnele teatrile, nagu Vana Baskini Teater, ei leita isegi mingit närust 35 000 eurot, aga mingi teater kullatakse miljonitega üle?”. 

Liberaalid lõhestavad ja hirmutavad ühiskonda

Mart Helme sõnul on liberaalid välja mõelnud EKRE-st rida rumalusi, valesid ja hirmujutte, millest üks on see, et kui nemad saavad kultuuriministri portfelli, sulgetakse kõik asutused, mis parempoolsele parteile ei meeldi.

„Kultuuriliberaalid praktiseerivad ühiskonna lõhestamist ja hirmutamist. Kummalisel kombel on just näitejad need, kellel on pildil midagi valesti ja kellel on koll kapist kaduma läinud. Nüüd hirmutatakse kaabudega. Võtke nüüd rahulikult, inimesed. Oleme täpselt samasugused Eesti riigi kodanikud nagu teie. Meie poliitilised vaated ja arusaamad riigi ehitamisest on mõnevõrra teistsugused,” kommenteeris Helme, keda häirib see, et näitlejad on loonud endale EKRE-st kuvandi kui hirmuäratavatest vägivallatsejatest, mida nad süüdimatult levitavad erakonda tundmatagi.

Mart Helme kommenteeris ka enda poja Martini tänast kirja ERRi nõukogu liikmetele seoses ringhäälingu ajakirjanike poliitilise kallutatusega. Vanema Helme sõnul on osad rahvusringhäälingu ajakirjanikud käitunud teatud maailmavaate propagandistidena ja teinud seda agressiivselt ja intervjueeritavaid alandavalt. „Ma ei taha mõnitavat, süüdistavat ja propagandistlikku ajakirjanikku.” 

Kui saatejuht Andres Kuusk tõi välja Ratase tänase tsitaadi („poliitikul pole õigust ühtegi ajakirjanikku eetrist maha võtta”), vastas Helme, et peaminister eksib. „Ta ei süvene teemasse. Teema on järgmine – Martin Helme on EKRE fraktsiooni poolt ERRi nõukogu liige, kes on kohustatud jälgima ja nõudma, et rahvusringhääling käituks tasakaalukalt ja erapooletult. See on tema tööülesanne. Ta juhtis tähelepanu punktidele, mida tema hinnangul on rikutud.

Ta soovis seda teemat panna päevakorda. Ta saab palka selle eest, et on nõukogu liige. Martin Helme on käitunud vastavuses oma töökohustustega ERRi nõukogu liikmena. Kui keegi arvab, et ta peaks seal istuma, pöidlaid keerutama, palka võtma ja laskma kõigel minna nagu läheb, on see suur eksitus. Meie ei ole pehmod ja meie sekkume, kui arvame, et see tuleb asjale kasuks.”

Pärast saatejuhi küsimust, miks nad on uhke selle üle, et nad pole pehmod, vastas EKRE esimees, et nad näevad, kuhu Eesti ühiskond on pehmotsemisega jõudnud. „Ühiskond on jõudnud tasakaalust välja, ühe ideoloogia, nn liberaalne-demokraatia, ainuvalitsemiseks kuulutamise ja kõikide selle ideoloogia vähegi vastuolus olevate inimeste demoniseerimiseni. Oleme selle vastu.”

"Süvariik on eriteenistused. Nad tegutsevad Euroopa Komisjoni huvides" 

Teemaks tuli ka nädalavahetusel saates olnud raadiosaade, milles Mart Helme koos pojaga esinesid. EKRE esimehe sõnul ei õhutanud nad vägivalda, vaid hoopis hoiatasid ning sõnas, et nad palusid oma pooldajatel praegu tänavatel mitte tulla. „Kui meid aga alatute võtetega läbirääkimistelt kõrvaldatakse, siis hoiatasime, et inimesed tulevad spontaanselt tänavatele.”

Mart Helme ka kinnitas, et nad pole Jüri Ratasel lasknud vabandada nende eest ning tema hinnangul on peaministri närvikava üllatavalt tugev. Ta lisas ka, et koalitsiooniläbirääkimistel jõuti kokkuleppele, et suurendatakse abortide vältimiseks ennetustööd, rahastust ja metoodikat.

Andres Kuusk küsis EKRE esimehe käest ka seda, mis asi on süvariik, mille eksistentsi Mart Helme usub. „Süvariik on eriteenistused. Nad tegutsevad Euroopa Komisjoni huvides. Jah, räägin täiesti tõsiselt. Sel hetkel, juba aastaid tagasi, kui selgus, et oleme euroskeptilised, vallandus meie suhtes negatiivse fooni loomine ja pidevalt mingite moonutatud, laimavate uudiste ja pealkirjade tegemine. Ennustan, et süvariik muudab oma positsiooni, sest maailm on liigestest lahti. Arvan, et saame näha hoopis teistsuguseid aegu tulevikus,” vastas Helme.

Postimehe fotograaf tabas täna Kadri Simsoni ja Kaja Kallase kohvikus koos istumas, ent ei muretse, et uus koalitsioon on sündimas. „No ma tahaks näha, missuguse kahju võtab Jüri Ratas ja Keskerakond, kui nad lähevad praegu n-ö vaesema ja müts käes partnerina Reformierakonnaga koalitsiooni tegema,” sõnas Helme ning lisas, et see on pigem irooniline hinnang ajakirjanduslikule spinnile.