Tele

Ken Saani šokidokumentaal maalis pildi sellest, mis juhtub, kui EKRE saab valitsusse: totalitaarne võim ja suletud ühiskond? (199)

Televeeb, 26. märts 2019 21:01
Tõrvikurongkäik. Pilt on illustreeriv.Foto: Tiit Tamme
Mis juhtub Eestiga, kui valitsusse saab rahvuskonservatiivne EKRE? Kas ja kes peavad kartma? Ken Saani verivärske šokidokk “Kas pead hakkavad veerema?” näitas Ungari ja Poola näitel, milline on paremäärmusliku valitsuse mõju inimeste eludele.

Saates said sõna erinevate elualade esindajad nii Poolast kui Ungarist ning kõik neist hoiatasid Eestit: paremäärmuslik valitsus toob kaasa palju kahju: piiratakse inimiõigusi, suukorvistatakse meedia ning ühiskond muudetakse suletuks ja totalitaarseks. 

Samal teemal

Ka dokumentaali üks autor Ken Saan arvab, et demokraatia Eestis võib EKRE valitsusse pääsemisega olla ohustatud. “Tahame mitmed erinevad näited kokku pakkida ja näidata, mida see kõik tähendab. Eesmärk on näidata, mida tähendab see, kui ultraparempoolsed võimule tulevad – kuidas nende väljaöeldud lubadused on töötanud teistes riikides ning kuidas mõjutanud inimesi."

Iga ekspert ja erineva eluala esindaja andis erineva versiooni enda vaatepunktist selle kohta, mis Eestiga võib tulevikus juhtuda, kui see peaks Poola ja Ungari kombel paremäärmuslikuks muutuma.

Poola IT arendaja Jakub Bielikowski: vale on väita, et ei juhtu midagi, kui paremäärmuslased valitsusse saavad

Bielikowski paneb südamele, et isegi paremäärmusliku erakonna valitsusse lubamine on tulega mängimine. “Me nägime siin sama asju. Inimesed ütlesid, et meil pole vaja muretseda, see on ainult propaganda ja midagi ei juhtu, kui nad parlamenti saavad. Mul on isegi pereliikmeid, kes eelmistel valimistel nende poolt hääletasid, öeldes, et mis kahju nad ikka teevad. Kui täna küsida, siis ütlevad nad, et ei hääletaks enam kunagi nende poolt. Poolas on väljend kuidas keeta konna. Sa ei viska konna keevasse vette, sest konn hüppaks välja, vaid sa paned konna leigesse vette ja konn keeb aeglaselt. Seda nad on siin Poolas süstemaatiliselt teinud. Kuu kuu järel muutsid ja rikkusid nad seadust, aga inimesed harjusid ära. Referentsiks sai see, mis oli toimunud eelmisel kuul. Me tõesti arvame, et kui nad jäävad võimule, on meie tulevik müüdud,” rääkis ta. 

“Valitsus paneb raha propagandasse kui vähiravisse! Päriselt! Raha pannakse riigimeediasse. Ettevõtted, mis on riigi kontrolli all, peavad panema reklaami ainult parempoolsetesse väljaannetesse. Seetõttu on parempoolsel meedial väga palju raha,” räägib ta muutustest meediamaastikul.

“Sildistamine, alamklassina, kommunistidena, homodena. Ükskõik, mis see silt on. Sõltub riigi eripärast, see on ka väga suur hoiatussignaal. Nad (valitsus - toim.) räägivad seadusest, et esimene naisepeks ei ole kuritegu. Kui peksad oma naist üks kord, siis see ei ole kuritegu. See peaks olema peresisene asi. Nad ütlevad seda avalikult.

Me oleme kodanikena ära kurnatud. Meie protest on täiesti tulemusteta. Me ei saavuta midagi. Me ei ole inimesed, kes põletavad riigi hooneid või loobivad politsei pihta kivisid. Me oleme tavalised inimesed, kes läksid tänavatele kogu peredega, ma käisin oma tütrega, kes oli siis aastane. Aga neil on ükskõik. Sest nad teavad, et me lähme koju ja midagi ei juhtu. Nad ei hooli demokraatlikust protsessist põrmugi.”

Poola advokaat Marcin Matczak: kui poliitik kasutab lauset “Kohtunike pead peavad veerema”, siis meenutab see mulle totalitaarset süsteemi

Poola riigitelevisiooni ajakirjanik Piotr Owarski:

Owarski sõnul muutus pärast paremäärmustlaste võimule saamist koheselt ka meediamaastik, meedia politiseeriti ning see tehti propagandamasinaks. “Poliitiline surve muutus aina suuremaks. Kui ma selle mõjuvõimu vastu välja astusin, vallandati mind. Nüüd on TVP (Poola ringhäälingukanal - toim.) mind kohtusse kaevanud, nõuab 75 000 zlotti, avalikku vabandust ning mind ähvardab vanglakaristus. Televisioon kohtleb brutaalselt opositsiooni ja inimesi, kes valitsusmeelsed ei ole. Opositsiooni rünnatakse. Üks näide on Ddanski linnapea, kes jaanuaris mõrvati. Gdanski linn tellis analüüsi, et näidata, kuidas riigitelevisioon linnapea sopaga üle valas. Programmis oli 1773 solvangut ja süüdistust tema aadressil. Televisioon kasutab opositsiooni ja kriitikute vastu brutaalseid vahendeid.”

Torento Ülikooli professor Andres Kasekamp: kui parempoolne erakond kuulub koalitsiooni, kahjustab see kindlasti Eesti mainet

“See, mis Ungaris ja Poolas toimub, on väga kahjulik nende rahvusvahelisele mainele, seal kitsendatakse inimeste õigusi ja korraldatakse tagakiusamisi. Väljastpoolt vaadates see, et paremäärmuslik erakond kuulub koalitsiooni ning selle retoorika jääb kõlama, kahtlemata kahjustab Eesti mainet.

Marurahvuslus, totalitaarsus ja populism, need kõik lähevad kenasti kokku EKRE seisukohtadega ja tegevusviisidega, aga natsisim, kuigi EKREs on palju neid, kes kiidavad Hitlerit, ei tähenda, et nad ise oleksid natsid, sest ega nad ei kavanda siin mingeid massmõrvasid, genotsiidi või vägivaldset riigivõimu haaramist. Kuigi EKRE väga kiidab Poolat ja Ungarit ja kaitseb nende valitsusi, Eestis sellist olukorda pole, sest Eestis pole kordagi ajaloos saanud üks partei absoluutset enamust.”

Julgeolekuekspert Molly McKew: see, et NATO sõdurid tunneks end Eestis võrdväärsete kodanikena, on tähtis

“Kui Keskerakonna kõnelused algasid ja nad tulid välja ja teatasid, et otsustasid jääda Euroopa Liitu ja NATO-sse, ja see oli esimene lause, siis oli küll imelik. Et kas see oli üldse kahtluse all? Need on asjad, mis on teinud Eesti turvaliseks ja jõukaks. Kui see on üldse kahtluse all, on see hullumeelne,” rääkis ta.

See, et NATO sõdurid tunneks ennast Eesti võrdväärsete kodanikena on väga oluline. Nii et kui on kuulda sellist mitte-valgete-inimeste-vastast retoorikat, nagu see mõnedele EKRE liikmetele omane on, siis teeb see väga murelikuks. Kui nad ütlevad, et me ei taha aafrikalsi, süürlasi, me ei taha pruune migrante, siis mida see tähendab mitte valgete NATO sõjaväelaste jaoks, kes on siin? Kas nad on mingis teises kategoorias, miks? Ma arvan, et see põhjustab palju muret. 

Palju sellest tundest, et süsteem minu jaoks ei toimi, on muutunud hääleks süsteemi vastu. Eliidivastane hääl on muutunud populistikuks hääleks, mis ütleb, et süsteem on vigane. Kahjuks see ei paku lahendusi. See on meie ees seisev väljakutse. Populistlike ja natsionalistlike parteide tõus, mis esitavad väljakutse süsteemile pakkumata lahendusi. Kõik rebitakse puruks, selle asemel, et midagi parandada.”

Samal teemal

05.09.2019
Ken Saan: on piinlik, kui inimesed hakkavad end tõsiselt võtma
11.08.2019
Ken Saan uuest autorisaatest: sellega tahtsin küsida, kas Eesti riigil on võimalik edasi liikuda või läheme põhja?
09.08.2019
Ken Saan saatest „Üle parda“: see tootis produtsendi seisukohast tänuväärselt head materjali
04.03.2019
Vaatajate huvi EKREst rääkiva šokidokumentaali „Kas pead hakkavad veerema?“ vastu jäi pigem leigeks