Inimesed

VIDEO | Ansambel Naised Köögis mälestab uue looga märtsiküüditamise ohvreid (25)

Toimetas Jaanika Vilipo, 25. märts 2019 10:01
Ansambel Naised KöögisFoto: Kerli Sosi
Täna täitub seitsekümmend aastat märtsiküüditamisest 1949. aastal. Oma uue looga "Kirovi tähtede all" mälestab ansambel Naised Köögis nii märtsi- kui juuniküüditamise ohvreid, kellest valdav osa olid naised ja lapsed.

"Meiegi ansambli liikmetel on Siberisse saadetute hulgas lähisugulasi. Vangilaagrisse saadetud vanaemade elulood puudutasid meid niivõrd, et tegime laulu, mille peategelaseks on keset elu õitseaegu külmale maale saadetud naine," räägivad ansambli liikmed. 

Samal teemal

Küüditamise toimumisest puudub Eestis pildi- ja filmimaterjal peaaegu täielikult. Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu jagas ansambliga oma fotokogu küüditatute elust Siberis, millest valiti välja naisi puudutavad pildid.

"Tihtipeale on need helgemad pühapäevased kaadrid, kus üldse fotokaameral midagi jäädvustada lubati. On pilte, milles ei peegeldu tappev vangilaagritöö ega talvekülm, vaid pigem üürikeste suvede hurm, kus pandi taas selga kodust kaasa haaratud sitskleit ja keerati kaamera poole elu päikselisem pool."

"Karmimate talviste kaadrite hulgas on üks pilt, mida saadab kõnekas eluolu peegeldav kirjake - laenasime pildistamise tarvis kasukad selga. On pilte ka vabastamise hetkedest - pilkudest, milles peegeldub ühekorraga kannatusaastate äng ja vabanemise imeline kergus."

Pildimaterjali tegi videolooks Gabriela Liivamägi. 

 

"Kirovi tähtede all" on üks kümnest loost, mis tuleb ka ansambli uuele plaadile "Igavesti heitlke tunnete tango".

Samal teemal

21.08.2019
VIDEO | Kristiina Ehin ansambli Naised Köögis uuest loost: me ei suutnud end enam tagasi hoida, panime kirja selle, mis meelel
09.05.2019
GALERII JA REPORTAAŽ | Ebatavaliselt varajane äratus, kaltsukas šoppamine ja edasilükkunud heliproov ehk Päev koos bändiga Naised Köögis
29.04.2019
VIDEO | Naised Köögis räägivad uues laulus meeste loomisest
25.03.2019
FOTOD | Patarei vangla värvus märtsiküüditamise 70. aastapäeva õhtul punaseks