Inimesed

VIDEO | Ansambel Naised Köögis mälestab uue looga märtsiküüditamise ohvreid (25)

Toimetas Jaanika Vilipo, 25. märts 2019, 10:01
Ansambel Naised KöögisFoto: Kerli Sosi
Täna täitub seitsekümmend aastat märtsiküüditamisest 1949. aastal. Oma uue looga "Kirovi tähtede all" mälestab ansambel Naised Köögis nii märtsi- kui juuniküüditamise ohvreid, kellest valdav osa olid naised ja lapsed.

"Meiegi ansambli liikmetel on Siberisse saadetute hulgas lähisugulasi. Vangilaagrisse saadetud vanaemade elulood puudutasid meid niivõrd, et tegime laulu, mille peategelaseks on keset elu õitseaegu külmale maale saadetud naine," räägivad ansambli liikmed. 

Samal teemal

Küüditamise toimumisest puudub Eestis pildi- ja filmimaterjal peaaegu täielikult. Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu jagas ansambliga oma fotokogu küüditatute elust Siberis, millest valiti välja naisi puudutavad pildid.

"Tihtipeale on need helgemad pühapäevased kaadrid, kus üldse fotokaameral midagi jäädvustada lubati. On pilte, milles ei peegeldu tappev vangilaagritöö ega talvekülm, vaid pigem üürikeste suvede hurm, kus pandi taas selga kodust kaasa haaratud sitskleit ja keerati kaamera poole elu päikselisem pool."

"Karmimate talviste kaadrite hulgas on üks pilt, mida saadab kõnekas eluolu peegeldav kirjake - laenasime pildistamise tarvis kasukad selga. On pilte ka vabastamise hetkedest - pilkudest, milles peegeldub ühekorraga kannatusaastate äng ja vabanemise imeline kergus."

Pildimaterjali tegi videolooks Gabriela Liivamägi. 

 

"Kirovi tähtede all" on üks kümnest loost, mis tuleb ka ansambli uuele plaadile "Igavesti heitlke tunnete tango".

25 KOMMENTAARI

f
fänn 30. märts 2019, 14:57
Aitäh, kuulan teie lugusid ikka ja jälle - väga head ja südamlikud. Sellisest südamest südamesse minevatest lugudest on suur puudus. Enamasti soovitak...
(loe edasi)
m
mx35 26. märts 2019, 20:48
see küüditamine oli suur sigadus küll... harimatu vene soldat ajas autosse ka talvel suvekleidiga inimesi... ja nüüd küüditajate järeltulijad ajavad veel oma õigust taga... Kõigepealt võtku üks reis loomavagunis siberi kodumaale ette siis tulgu rääkima...
Loe kõiki (25)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee