Mart Sander jagas Õhtulehega ka eksklusiivfotosid "Litside" võtetelt.Foto: Renet Heinla
Keit Paju 19. märts 2019 19:27
Mart Sanderi lummav ajalooline teleseriaal "Litsid" võib õige pea jõuda miljoniteni televaatajateni, nimelt, on väikeses Eestis toodetud seriaal äratanud huvi suurima venekeelses meediakontsernis.

Sanderi sõnul ei ole hetkel veel õige aeg avalikustada, millise meediakontserniga on tegemist. "Tuuli (sarja produtsent Tuuli Roosma - toim.) ei luba enne nimesid nimetada, kui leping on allkirjastatud, õigem on. Aga on konkreetne pakkumine ja just eksklusiivile," õrritab ta. "Aga see kontsern esindab kogu endise NSVL territooriumi ja lisaks ka "sotsriike" - Poola, Tsehhi, Ungari, Rumeenia, Slovakkia," lisab ta. 

Sanderil on hinges aga pisikene kahtlus - kuna "Litsid" teatavasti nõukogude kommunistlikku režiimi halvustavalt näitas, kardab ta, et ehk soovib nimetatud meediakontsern seriaali hoopis teisel eesmärgil osta. Ta naljatleb, et võib-olla ostetakse näitamisõigused, kuid seriaali hoopis eetrisse ei lastagi?

"On ju võimalik, et nad meelega tahavad, et keegi teine seda levitama ei hakkaks ega venekeelsele vaatajale näitaks. Kunagi oli näitlejanna Hedy Lamarr, kes tegi 1933. aastal erootilise filmi, hiljem abiellus sõjatöösturiga, kes siis aastaid üritas osta kokku kõik filmi koopiad, et need ära hävitada," oskab ajaloohuviline Sander rääkida.

"Aga ei taha negatiivselt meelestatud olla, äkki neid ikkagi huvitab seda näidata. Meil ei ole seal ju mingit rahvustevahelist viha, ainul kommunismiviha," lisab ta.

Millistest summadest näitamisõiguse müümisel juttu on, Sander öelda ei oska, selle poolega tegelevat samuti Roosma. Kuid ta usub, et see summa on ikka päris kopsakas.

"Aga ma oletan, et niivõrd suurte kontsernide, kuhu alla kuuluvad miljonid vaatajad, lepingud - ja eriti eksklusiivlepingud - ei ole odavad! Isegi Eesti maksab oma pisikese vaatajate arvu kohta päris kõvasid summasid, et välismaiseid uusi ajaloodraamasid näidata," selgitab ta.

Müügist saaks vajaliku summa teise hooaja tegemiseks

Tehingu õnnestumiseks tuleb eriti pöialt hoida aga eesti vaatajatel, kuna näitamisõiguste müügist tulenevast summast saaks Sanderi sõnul "Litsidele" teha kauaoodatud teise hooaja. 

"Mind eelkõige huvitaks see sellepärast, et ehk saab sellest müügitehingu rahast teha teise hooaja, mille nad siis pärast uuesti peavad ära ostma, et ka seda keegi ei näeks!" naljatleb Sander. "Ilus lõputu ring. Võitjaks jääb eesti vaataja."

Sanderi sõnul on ta oma tiimiga järjepidevalt ette valmistanud nii "Litside" teist hooaega kui ka täispikka filmiversiooni. "Loodan et varsti käivitub töö täie auruga. Ikka rahastus, rahastus... need on need probleemid. Kinotegemine on häbiväärselt kallis lõbu...," nendib ta, et praegu seisab ikka veel kõik raha taga. 

Möödunud aasta lõpus teatas Sander, et kui "Litsidele" teine hooaeg tuleb, ei jõua see kindlasti eetrisse enam TV3-s. Sander paljastab nüüd, et koostööplaane ei ole ka Kanal 2-ga, vaid hoopis Tallinna televisiooniga.

"Nad on vabalevis ja jõuavad väga paljude vaatajateni. Seal on nüüd eesotsas kolm noort vihast meest, kes tahavad endise poliitilise kuvandi asemel luua kaasaegse ja vaatajat kõnetava kanali, mis pakub kvaliteetset toodangut. "Litsid" olekski esimene katse selles suunas. Õnneks toetab seda projekti ka Tallinna linn," põhjendab Sander.

Mehe sõnul on Tallinna TV kuvand ka veel preagugi nii ja naa, kuid tema arvates on kõikuma löönud kõigi kanalite imagod. "Nii et selles kaoses võib TTV veel päris puhta "musta hobusena" võidu võtta," ütleb ta.

Maailma suurimas online-filmiportaalis IMDB on “Litsid” praegu eesti teleseriaalidest kõige kõrgema rahvusvahelise reitinguga - 8,8 punkti. Samuti kandideerib "Litsid" tänavustel Eesti filmi- ja teleauhindadel kolmes kategoorias: parim telesari, parim naisnäitleja (Merle Palmiste) ning parim stsenarist (Mart Sander).