Film

Eesti esimene täispikk nukufilm „Kapten Morten lollide laeval“ – kinovaatajate jaoks tund ja kakskümmend minutit seiklust, filmitegijate jaoks seitse aastat keerulist ja põnevat tööd

Peaanimaator Märt Kivi: „Morteni filmiga astusime pisut suurte poiste mängumaale.“ 

Katrin Helend-Aaviku, 18. märts 2019 00:01
PROFESSIONAALNE MÄNG: Filmis „Kapten Morten lollide laevas“ elavad punapäine peategelane, ämbliknaine Annabel ja teised tegelased oma seikluslikku elu justkui omapäi. Päris elus panevad animaatorid kaader kaadri haaval paika iga nende pisemagi liigutuse. Filmi peaanimaator Märt Kivi võlus korraks uuesti elama pärast filmimise lõppu karpidesse puhkama jäänud tegelased.Foto: Tiina Kõrtsini

„Kinos nähtav viis sekundit filmi on terve minu päevatöö. Üks keerulisemaid kohti animeerimiseks oli see, kus fantaasiamaailmas tulistab ämbliknaine Annabel oma niidid Morteni külge, et teda oma haardesse saada,“ valgustab Eesti läbi aegade kalleima nukufilmi „Kapten Morten lollide laeval“ telgitaguseid peaanimaator Märt Kivi.

Neljapäeval Eestis esilinastuva täispika animafilmi paarikümne sentimeetri pikkused tegelased puhkavad praegu pikast ja väsitavast seiklusest Nukufilmi riiulitel läbipaistvates plastkarpides. Filmi peaanimaator Märt Kivi avab neist mõne ning „elustab“ oma käes paariks minutiks punapäise peategelase Morteni ja hirmuäratava ämbliknaise Annabeli.

Filmilinal kõnnivad-jooksevad-hüppavad tegelased ilma igasuguse kõrvalise abita. Nojah, vähemasti vaatajale tundub nii. Tegelikult on aga iga pisemagi nähtud liigutuse taga animaatorite nähtamatuks jääv käsi ning tunde kestnud kannatlik ja keskendunud töö.

Filmi tegemiseks tuli võtta pangalaenu

Animafilmi algus jääb seitsme aasta taha, kui filmi režissöör ja kunstnik, seni joonisfilme teinud Kaspar Jancis oma raamatuga „Seiklus Salamandril ehk Morten Viksi uskumatud juhtumised lollide laevas“ Nukufilmi uksest sisse astus. Algas töörohke aeg.

„Raamat kirjutati stsenaariumiks, seejärel lihviti ümber veelgi filmilikumaks, mille jaoks palusime appi Ameerika professionaalsed stsenaariumikirjutajad. Samal ajal käisime ringi Euroopa filmiturgudel ja otsisime koostööpartnereid. See oli meeletult pikk ja keeruline töö,“ meenutab Kivi.

Koostööpartnereid oli vaja leida seepärast, et 7,2miljonilise eelarvega filmi polnud võimalik vaid väikse Eesti rahaga valmis teha. Kampa saadi Iirimaa, Belgia ja Suurbritannia. Nukufilmis on alates 1957. aastast, kui see loodi, tehtudki siiani peamiselt lühifilme, kuna rahalised võimalused ei ole suuremat mängumaad andnud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

01.06.2019
Kaspar Jancis: filmitehnoloogia areng teeb vaataja kujutlusvõimele karuteene
21.03.2019
GALERII | Vaata, kes käisid uue animafilmi „Kapten Morten lollide laeval“ esilinastusel
20.03.2019
ARVUSTUS | „Kapten Morten lollide laeval“ – miks peab Eesti anima alati nii hirmutav olema?
12.03.2019
GALERII JA NIMEKIRI | Selgusid Eesti filmi- ja teleauhindade nominendid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee