Inimesed

Kirjandus-, aja- ja elulooline ringkäik "Tõe ja õiguse" mail

Vargamäe Pearu lapselaps: „Mina arvan, et armastust on siin kogu aeg olnud.“  (26)

Sirje Presnal, 16. märts 2019 00:01
(KOHA) PEALE JÄÄNUD: Pearu ja Liivi Vaaderpall hoiavad Vargamäe vaimu vapralt üleval. Foto: Teet Malsroos

On üks asi, milles päris-vargamäelased „Tõe ja õiguse“ vargamäelasega ühel nõul ei ole. Nimelt ütles-mõtles Andres romaani viienda osa lõpus: „.. aga armastus ei tulnd, teda põle tänapäevani Vargamäel.“ Oru Pearu prototüübi Jakob Sikenbergi pojatütar Liivi, kes elab vanaisa ehitatud majas praegugi, naeratab elukogenud inimese helget naeratust ja ütleb: „Ma arvan siiski, et armastust on siin kogu aeg olnud. Muidugi oleks tore olnud, kui keegi Hansenite suguvõsast oleks ka siia jäänud, aga nende elusaatus oli teistsugune. Mis teha, ei ole midagi parata!“

Vargamäe Andrese prototüübi, kirjaniku isa Peeter Hanseni järeltulijad on ilma peale laiali pudenenud. Tammsaare-Põhja talus, kunagises Hansenite kodus, tegutseb nüüd Tammsaare muuseum. Pearu prototüübi lapselaps Liivi (88) ning tema poeg Pearu (66) Vaaderpall elavad aga endiselt Tammsaare-Lõuna talus. Ka maad haritakse jõudumööda edasi. Milliseks iganes kujunes Vargamäe peremeeste vägikaikavedamise skoor „Tões ja õiguses“, praeguseks on Pearu igal juhul peale jäänud.

Tõsi küll, kraavi kaevata, nagu tegid Pearu ja Andres „Tõe ja õiguse“ ajal, pole enam vaja – kui 150 aastat tagasi uppusid karja- ja põllumaad servapidi sohu, siis iroonilisel kombel on nüüd olukord vastupidine: vähegi soojemal suvel on põllud tolmkuivad.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

20.05.2019
Tammsaare „Tõde ja õigus“ ilmus esimest korda pehmes köites
08.05.2019
TAMMSAARE SOOV TÄITUB: „Tõde ja õigus“ jõuab viimaks inglise keeles poelettidele!
04.04.2019
Filmi Vargamäe avab huvilistele uksed!
25.03.2019
FOTOD | Patarei vangla värvus märtsiküüditamise 70. aastapäeva õhtul punaseks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee