Inimesed

Märtsipommitamine 1944: Tallinn rusustati ühe ööga (70)

Allan Espenberg, 9. märts 2019 00:01
Estonia puisestee, 10.03.44Foto: J. Olljumi erakogu

Täna 75 aastat tagasi, 9. märtsil 1944. aastal korraldasid Nõukogude Liidu sõjalennukid Tallinnale barbaarse ja võika õhurünnaku, millega kaasnesid suured purustused ja rohked inimohvrid.

Umbes 300 Nõukogude lennukit alustasid Tallinna ründamist 1944. aastal 9. märtsi õhtupimeduses. Punalennukid käisid linna kohal õhtul kella poole seitsmest kuni umbes poole neljani öösel. Tallinn sai endale kaela hulgaliselt süüte-, lõhke- ja fosforpomme. Oletatakse, et kahe õhurünnakulaine ajal viskasid venelased Tallinnale üle 3000 pommi.

Venelaste pommid tegid Tallinnale suurt kahju, sest kannatada said või hävisid kümned ajaloolised ja kultuuriliselt tähtsad ehitised, sealhulgas Estonia teatrimaja, Niguliste kirik, juudi sünagoog, keskaegne vaekoda, linnaarhiivi hoone, raekoda. Purustati hulk teisigi hooneid: nii ametiasutusi, haiglaid, muuseume, kirikuid kui ka kinomaju ja eriti rohkesti elumaju. Süütepommidest said alguse tulemöllud, mis levisid kiiresti ja võtsid puitmajade piirkondades oma valdusse terveid kvartaleid. Kuna Nõukogude diversantidel õnnestus saboteerida pumbajaama, ei jätkunud kustutusvett. Hävis või sai kannatada 5000–6000 hoonet ning vähemalt veerand või isegi rohkem Tallinnast jäi ühe ööga rusudesse. Kuigi aktsioon oli ette võetud väidetavalt Tallinnas asuvate sõjaliste objektide hävitamiseks, purustati neist vaid mõni üksik.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

09.03.2020
GALERII | Siselinna kalmistul mälestati märtsipommitamises hukkunuid
09.03.2019
GALERII | Tallinn mälestab märtsipommitamist kunstiprojektiga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee