BARBI PONIDEGA: Barbi esimeseks lemmikloomaks oli hobune. Kokku on tal olnud üle 50 lemmiklooma: koeri, ponisid, kasse ning papagoi, šimpans, panda, lõvikutsikas, kaelkirjak ja sebra.Foto: Aldo Luud
Aigi Viira 9. märts 2019 00:01
„Mina sain oma esimese barbi 1998. aastal, kui mänguasjamuuseumis avati esimene barbinäitus,“ naerab Tartu mänguasjamuuseumi juht Triin Vaaro, kelle lähitutvus kuulsa nukuga algas 25aastasena. Hiljavõitu? Oh ei, enne rajusid 90ndaid polnud barbi oma võidukäiku Eestis teinud. Sel lihtsal põhjusel, et nõukaaja lastele oli ilmakuulus pikajalgne blondiin suhteliselt tundmatu. Et mitte öelda – sünkjastume maa.

Tolle barbi kinkis Triinule kultusnukkude maaletooja Rimonne siis, kui üheskoos loodud näitus läbi sai. Lahke koostööpartner lubas Triinul endale nuku ise välja valida ning pitsivahtu rõivastatud barbid noort naist ei köitnud. „Valisin moodsa barbi, kes kannab pükskostüümi,“ kirjeldab Triin nukku, kes tänini istub tema koduriiulil nähtaval kohal. „Et mul jäi tutvumine barbiga väga hiliseks, siis kirge mul tema vastu ei tekkinud. Vaatan lihtsalt, et ilus nukk ja teisalt kui mänguasjamuuseumi töötaja.“

PIKKUSEVAHE MISSUGUNE! Tartu mänguasjamuuseumi juht Triin Vaaro näitab, et nüüdseks on olemas ka lühikese- ja pikakasvulisi barbisid. Ammu enam ei ole kõik barbid täpselt ühesugused ja ühepikkused. Foto: Aldo Luud

Toona, kui leidis aset Triinu ja barbi esmakohtumine, valmistus kuulus nukk tähistama 40. sünnipäeva. Täna võiks seesama tegelane katta pika pidulaua 60. sünnipäeva puhul. Omal moel ta seda Tartu mänguasjamuuseumis, kus tänasest on avatud näitus „Barbie 60“, teebki. Nii barbiroosasid ruume kui selle näituse puhul ei näe just iga päev. Silmadel hakkab ses fuksiakarva ümbruses esiotsa valuski. Õige pisut.

Ei vähem ega rohkem kui popikoon

Roosamast roosa küll, aga teisalt ei saa barbi puhul, kel on päris oma värv Pantone värvikaardil ning kannab nimetust 219 C, üle ega mööda. Liiatigi on sellest 1959. aastal Ameerika poelettidele ilmunud uudse välimusega nukust välja kasvanud ülemaailmne mänguasja-, moe- ja kultuuriikoon. Peene värvikoodiga kleiti kandev barbi on mänguasjamuuseumi väljapanekus kohal. Ilus ja efektne.

EHTNE BARBIROOSA: Barbil on päris oma värv Pantone värvikaardil ning kannab nimetust 219 C. See fuksiaroosa on nii silmatorkav toon, et paistab välja vägagi kaugelt. Foto: Aldo Luud

„Et meie enda kogus barbisid väga palju ei ole, siis selle nuku ja üldse suure osa selle näituse nukkudest tõi meie koostööpartner Rimonne,“ lausub Triin kümnete ja kümnete nukkude kohta, kes on end väljapanekusse sisse sättinud. See on tõeline kostüümiralli, kust leiab nii mõrsjaid, printsesse, filmitähti, baleriine, rokkareid, sportlasi ja astronaute. „See on omamoodi barbi-filosoofia,“ selgitab Triin. „Ameerika mänguasjatootja Ruth Handler, kes 1959. aastal selle nuku välja töötas, tõukus sellest, et lapsed mängisid vaid beebi- ja lapsnukkudega. Handler vaatas oma tütre Barbara mänge ning taipas, et laps mängib rollimänge. Seetõttu tuli Handler mõttele luua täiskasvanud naist kehastav ilunukk.“

MARILYN MONROE: Just säärane kui roosas tualetis barbinukk nägi möödunud sajandi seksisümbol välja 1953. aastal esilinastunud filmis „Härrasmehed eelistavad blonde“. Foto: Aldo Luud

60 aastaga on barbit kritiseeritud ning mänguasjatootjad on märkusi agaralt kuulda võtnud. „Kui me võrdleme neid barbisid, siis on need väga erinevad,“ lausub Triin. „Tänapäeval on olemas nii kurvikad, pikakasvulised kui ka lühikesed barbid. Kui algul seisid barbid kikivarvul, siis nüüdsed nukud seisavad ka täistallal ning tegelevad agaralt spordiga. Lisaks on olemas eri rassidest ja erinevate näotüüpidega barbisid – enam ei ole tegu ühe ja sama blondiiniga, leidub nii brünette kui ka šatääne.“ Kõnelemata siis barbidest, kelle peanuppu katab sitikmust või kartulikoore karva juuksepahmakas.

KURVIKAS JA TÕMMU: Barbi ei ole enam ebaloomulike proportsioonidega linalakast ideaal, vaid esineb ka šatääni ning volüümikana (vasakul) või tõmmunahalise brünetina. Foto: Aldo Luud

Nii ongi barbi oma 60. sünnipäevaks rõõmustanud miljoneid tüdrukuid, teinud läbi muudatusi välimuses ning proovinud kõikvõimalikke elukutseid. Barbi kui üks läbi aegade enimmüüdud mänguasju on praeguseks kindlustanud oma koha ka popkultuuri ajaloos – oma erilisusega.

Barbi lubab olla kes iganes

„Teismelise moemodellina“ reklaamitud nukku esitleti 9. märtsil 1959. aastal New Yorgis Ameerika rahvusvahelisel mänguasjamessil ning teda saatis pöörane edu. Ehkki lapsevanemate esialgne reaktsioon barbinukule polnud ülemäära heakskiitev – usuti, et täiskasvanud naise kehaga nukk ei sobinud lastele mängimiseks – sai just uudsest välimusest nuku peamine tõmbenumber. Barbi ei ole aga enam ammu ainult mänguasi. Ta tegutseb raamatutes ja filmides, teleseriaalides ja arvutimängudes ning talle on disaininud rõivaid maailma kuulsaimad moekunstnikud. Nukul, keda on müüdud üle miljardi eksemplari, on oma perekond, sõbrad ja lemmikloomad.

SEEBISARJA TÄHED: Seebiseriaali „Dünastia“ Alexis ja Krystle ehk näitlejannad Joan Collins ning Linda Evans on sanud uue elu barbikollektsioonis. Foto: Aldo Luud

„Kui vaatad neid barbi-printsesse, näed esiotsa vaid sädelust ja ilu, aga tänapäeval ei propageeri barbi tootja Matteli firma mitte nii väga printsessilikkust, vaid püüab lastele öelda, et laps võib olla, kes ta vähegi tahab. Sellepärast tehaksegi erinevate kehakujude, nahavärvi ning elukutsetega barbisid. Sel nukul on olnud üle 200 elukutse ning sellega tahetaksegi väikestele tüdrukutele öelda, et sa võid olla ka astronaut või robotiinsener, sest see ei ole üksnes poiste pärusmaa. Samamoodi on spordiga. Sa võid olla kes iganes, ütleb barbi. Ja loodetavasti annab see lastele tulevikus julgust oma valikuid teha ning tegutseda nagu barbigi kõigis eluvaldkondades.“

60. SÜNNIPÄEVA KLEIT: Christian Diori loodud sipelgapiha ja puhevil seelikuga „New Look“, mis murdis fashionista'd jalalt möödunud sajandi keskel, on tagasi. Vähemasti barbi 60. sünnipäeva pidukleidi kujul. Triin Vaaro sõnul saab barbi tuttuue moekleidi igaks tähtsaks sünnipäevaks.  Foto: Aldo Luud

Uskumatu, aga barbit on kasutatud kunstiobjektina, temast on kirjutatud arvukalt doktoritöid ning ta on tuhandete kollektsionääride kogumiskire sihtmärk. Teist säärase haardega nukku pole keegi suutnud luua. Fenomen, mis muud.

NUKUSTUNUD DEPP: Kes võinuks arvata, et ka matšomees Johnny Depp on ühtäkki barbi-kollektsiooni osana läikivasse karpi pakitud. Aga seal ta on, küll mitte iseenda, vaid „Kariibi mere piraatide“ Jack Sparrowna. Foto: Aldo Luud

***

Kui palju maksis esimene barbi?

Allikas: Tartu mänguasjamuuseumi näitus "Barbie 60"

 • Esimene barbi maksis kolm dollarit ning 1959. aastal müüdi 300 000 barbinukku.
 • Enimmüüdud barbi on 1992. aastal välja antud Totally Hair Barbie, kellel on kandadeni ulatuvad juuksed. Läbi aegade kalleim barbi müüdi Londonis Christie’s oksjonil 14 000 euroga.
 • Iga kolme sekundi tagant saab keegi kusagil maailmas nuku omanikuks, olgu ta laps või täiskasvanu. barbinukke kogub üle 100 000 täiskasvanust kollektsionääri.
 • Barbi on esindanud 50 rahvust ning talle on rõivaid disaininud enam kui 70 kuulsat moeloojat.
 • Barbi on mänginud peaosa 36 filmis.
 • Barbil on olnud enam kui 200 ametit.
 • Barbi esimene lemmikloom oli hobune. Kokku on tal olnud üle 50 lemmiklooma: koeri, ponisid ja kasse ning papagoi, šimpans, panda, lõvikutsikas, kaelkirjak ja sebra.
 • Barbit hakkas kosmos huvitama juba 1965. aastal, neli aastat enne seda, kui esimene inimene kuu pinnale astus. Alates 1992. aastast on barbi kuus korda kandideerinud presidendiks.
 • Esimest korda sai Tartu mänguasjamuuseumis barbinäitust vaadata 1998. aasta suvel. 2009. aastal toimunud suurel barbinäitusel oli mänguasjamuuseumis välja pandud rohkem kui 300 nukku.

***

Barbie Millicent Robertsit ja Kenneth Sean Carsonit tead?

Allikas: Tartu mänguasjamuuseumi näitus "Barbie 60"

 • Barbie täisnimi on Barbie Millicent Roberts. Ta on pärit Willowsi linnast USA Wisconsini osariigis ning ta käis Willowsi keskkoolis. Barbie ema nimi on Margaret ning isa nimi George.
 • Barbie'l on praegu kolm õde: Skipper, Stacie ja Chelsea. Läbi aegade on aga toodetud erinevate nimedega Barbie õdesid kujutavaid nukke. 
 • SKIPPER (1964–2003, 2009–tänapäevani) Esimene nukkudest, keda Barbie õena tutvustati. Skipper on Barbie teismeliseeas õde, kes algul oli siniste silmadega ning kas blondide, pruunide või punaste juustega. Tänapäevane Skipper on kandnud ka moodsat triibutatud soengut.
 • STACIE (1990–tänapäevani) Stacie (tuntud ka kui Stacey) vanuselt teine Barbie kolmest nooremast õest. Ta on umbes 11aastane. 
 • KELLY/SHELLY (1995–2010) Kelly on Barbie õde, kes on väike laps. Euroopas on ta tuntud ka Shelly nime all. Kelly nukkude tootmine lõpetati aastal 2010 ning tema asemele asus Chelsea.
 • CHELSEA (2010–tänapäevani) Barbie noorem blondi pea ja siniste silmadega õde, kes on umbes viie-kuueaastane.
 • Barbie parimad sõbrannad on Teresa ja Summer, varem on olnud Barbie'l ka hea sõbranna Midge.
HÕISSA, PULMAD! Üksi Barbie ja Keni pulmarõivastest võiks kirjutada doktoritöö. Neid on palju ning kõik on kui peenest moežurnaalist pärit. Mis salata, just kuulsate disainerite käe alt need kleidi- ja ülikonnafassongid tulevadki. Foto: Aldo Luud
 • KEN (1961–1967, 1969–tänapäevani) Barbie esimene poiss-sõber Ken debüteeris 1961. aastal, kaks aastat pärast Barbie't. Kui Barbie sai nime Matteli asutajate Ruth ja Elliot Handleri tütre järgi, siis Ken sai nime nende poja järgi. Keni täisnimi nimi on Kenneth Sean Carson.