Marko MatvereFoto: Liisabet Valdoja
Toimetas Katharina Toomemets 28. veebruar 2019 10:51
Sel nädalal sai hoo sisse uue kodumaise mängufilmi “Vee peal” esimene talvine võttetsükkel. Tragikoomiline film põhineb Olavi Ruitlase samanimelisel menuromaanil, mille kirjanik ise ka stsenaariumiks vormis. Linaloo lavastab armastatud ja tunnustatud režissöör Peeter Simm.

“Vee peal” on terava huumoriga vürtsitatud pilk varateismelise poisi ellu, taustaks kaheksakümnendate alguse Võru kurbnaljakas õhkkond, kus „lapsepõlve lõpu“ katsumuste eest pole põgeneda mujale kui Tamula järvele kala püüdma. See on koomilise ja seiklusliku pealispinna alla peidetud natuke julmavõitugi lugu, kus tulevad eredalt esile inimeste põhivajadused mõistmise, hoolivuse, inimlikkuse ja armastuse järele, vahendab Vaatafilmi levitusjuht Siim Rohtla saadetud pressiteates. 

Kodumaiste klassikute “Georg” (2007), “Arabella, mereröövli tütar” (1982) ja “Ideaalmaastik” (1980) lavastajana tuntud Peeter Simm kinnitab, et kuigi tegemist on ühe poisi „meheks murdumise” looga selle kiires arengufaasis, ei vändata koguperefilmi. “Tegemist on loo autori tagasivaatega ühele märgilisele perioodile tema lapsepõlvest, mis räägib oma naivistlikus eheduses üksiti armsast ja karmist kadunud maailmast, mis sunnib peategelast Andrest tegelikkuse eest õngeridvaga järvele põgenema,” ütleb Simm ning lisab: “Nagu peategelane Andres ise ütleb: vee peale pageb ta selleks, et elu teda kätte ei saaks.”

Filmi režissöör Peeter Simm koos võttegrupiga Foto: Liisabet Valdoja

Režissöör Peeter Simm on oma näitleja-ansambliga ääretult rahul: „Teismeliste tegelaste rollidesse leidsime siirad, loomulikku empaatiat tekitavad lapsed, kes on pärast ettevalmistamist võimelised kiirelt ümber häälestuma ja improviseerima.” Filmi peaosalist, murdeeas Andrest kehastab oma vanematelt Andero Ermelilt ja Külli Teetammelt näitlejageeni pärinud Rasmus Ermel.

Filmi peaosatäitja Rasmus Ermel Foto: Liisabet Valdoja

Peeter Simm lisab, et täiskasvanud osatäitjateks valiti professionaalid, kes valdavad nii groteski kui täpsetele motivatsioonidele tuginevat realistlikku mängu. Andrese vanaisa rollis näeme Kalju Orrot, vanaemana Maria Klenskajat, Rootsi põgenenud emana Evelin Võigemasti ning endisest vangist naabrimehe Valterina Marko Matveret. Teistes osades mängivad veel Aarne Soro, Hilje Murel, Liisa Aibel, Indrek Taalmaa, Andres Lepik, Anne Reemann, Terje Pennie, Guido Kangur jt.

Olavi Ruitlase 2015. aastal ilmunud menuromaani „Vee peal“ nimetas kirjandusteadlane Taive Särg naljatades lausa uueks „Kevadeks“: „Eks jah, Liblesidki on siin juba paar-kolm tükki.“ Kirglik kalamees ja kirjanik Vladislav Koržets oli samuti raamatust lummatud: „Viimastel aastatel tuleb mul väga harva ette, et ei suuda raamatut käest panna. Olavi raamatuga just niimoodi juhtus. Väga hea lugu.“