Inimesed

Valdur Mikita: „Peame välja vahetama oma maailmavaate, et meie lastel oleks veel mingitki lootust.“ (88)

Sirje Presnal, 23. veebruar 2019 00:09
TÖÖ ON PIDU: Küttepuude saagimine, lõhkumine ja riitaladumine on paljude eesti meeste jaoks natuke nagu teraapia moodi tegevus. „Ilmselt seetõttu, et puulõhkumine restardib kõige paremini kinnijooksnud närvisüsteemi ja teeb iga soomeugrilase õnnelikuks,“ mõtiskleb Valdur Mikita. „Lisaks on see üks väheseid destruktiivseid tegevusi, mille tulemus valmistab rõõmu ka teistele.Foto: Aldo Luud

„Kui Eesti riik peaks kunagi kaduma, aga soome-ugri mõtteviis jääb alles, siis selle soomeugrilisuse pinnalt võib ikkagi sündida uus Eesti riik. Aga teistpidi – kui kaob soomeugrilane ja Eesti riik jääb… Siis selles riigis enam eestlast ei sünni,“ arutleb kirjanik, semiootik ja eestlusemõtestaja Valdur Mikita (49). Eestlase unikaalsus – mütoloogiline soome-ugri maailmavaade – on tema sõnul seotud enam maastiku kui keelega. Aga just Eesti loodusel läheb Mikita sõnul praegu kõige kehvemini, sellepärast, leiab ta, peaksime rohkem looduse kaitseks välja astuma.

Kui üldse keegi teab, mis imeloom see eestlane on, siis oled see sina. Kuidas sa iseloomustaksid praeguse aja Eestit ja eestlast?

See on päris raske küsimus. Soome-ugri psüühika ja Ida-Euroopa mentaliteet on mõnes mõttes samasugune ohtlik assortii nagu dünamiit. Selline rahvas võib kõik suure pauguga õhku lasta. Aga kui püssirohtu kasutada õiges kohas, võib ka mägesid paigast liigutada. Eestis on vahel selline tunne, et see maa on nagu põrgukatel, mis on suure rõhu all. See kas kütab terve maailma soojaks või viskab kaane pealt ära (ma ei pea silmas põlevkivienergeetikat). Siin möllavad hirmsuured jõud – Eestist võib kergesti saada kurjuse impeerium, aga siin võib sündida ka suuri, maailma muutvaid, nägemuslikke ideid. See, et Skype, Geenivaramu ja Maailmakoristus on Eesti päritolu, ei ole ilmselt päris juhuslik. Pikas perspektiivis on Eesti üks tähtsamaid küsimusi see, kas suudetakse ühiskonnas varjul olevale energiale leida piisavalt rakendust. Tegelikult on eesti inimene loomu poolest väga aktiivne, meil on väerikas, sisemiselt ergastatud kultuur. Kujutelm eestlasest kui omaette mõmisevast tuhajuhanist on lätlaste välja mõeldud legend Eesti riigi õõnestamiseks, seda ei tohiks eriti tõsiselt võtta.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

11.12.2019
Valdur Mikita: hea vandumine aitab valu vastu nagu ibuprofeen või paratsetamool
04.01.2019
TORE! 2018. aasta raamatumüügitabelit valitsevad eesti autorid
30.12.2018
Mikita: Eesti rahvas on pidanud 50 aastaga kolm väga omapärast sõda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee