Film

„Tõde ja õigus“ – tõenäoliselt parim Eesti film! (42)

Dannar Leitmaa, 20. veebruar 2019, 16:58
Priit Loog kehastab Vargamäe AndrestFoto: Allfilm
Kõigepealt pean tunnistama, et „Tõe ja õiguse“ lugemine jääb paarikümne aasta taha, kui keskkooli kohustusliku kirjandusena sai esimesed kaks raamatut läbi loetud. Tegelikult pidi neljandat ka lugema, aga see jäi pooleli, õnneks õpetaja aru ei saanud. Peaaegu kolm tundi vältav filmiversioon on aga vaatamist väärt. Tõenäoliselt on tegu Eesti parima filmiga.

Üks kolleeg nimetab „Tõde ja õigust“ viiesaja leheküljeliseks soo kuivendamise õpetuseks. Irvhambad võivad samamoodi öelda ka filmiversiooni kohta, kuid see teeks Tanel Toomi täispikale filmidebüüdile liiga. Ebaeestlaslikult heas tempos kulgev film ei eksi rajalt peaaegu kunagi. Jah, Priit Võigemasti Oru Pearu näppab Priit Loogi Andrese käest pea iga stseeni. Jah, tõsi, Võigemast on vist uus Mait Malmsten, kes mängib pea igas filmis. Jah, tõsi, me ei pääse viimasel ajal kohustuslikuks saanud droonikaadritesse püütud Eesti loodusest, aga filmil on piisavalt headust, et tõrjuda mõni teine film kohustuslikust 24. veebruari telekavast.

Mida selle filmi sisust ikka rääkida? (Pea) kõik on ju Tammsaare teost lugenud. Esimene osa ongi aluseks ja sellega film ka lõppeb – Andrese eht eestlasliku töörügamisega ja mõttega, et küll need noored on ikka hukas tõdemusega. Üsna mõttetuna näiv vägikaikavedu on selleks ajaks Andrese keeranud pea terve enda perekonnaga tülli. Pidevalt purjus Pearu on tema kõrval stabiilsem ja rahulolevam.

Täiesti suurepärane on filmi grimm ja Pärt Uusbergi muusika. Osatäitjatest mängivad kõik enda rolli välja ja alati riskantsed lapsnäitlejad olid ka väga tublid. Ehk nüüd on see hetk käes, kus võiks minna ja Eesti filmi kinos vaadata. „Klassikokkutulek 3“ on ju nagunii juba kõigil nähtud.

Samal teemal

8. mai 2019, 13:28
TAMMSAARE SOOV TÄITUB: „Tõde ja õigus“ jõuab viimaks inglise keeles poelettidele!
1. märts 2019, 11:07
FILMISAADE „DUUBEL“ | Ei mingit kahtlust – „Tõde ja õigus“ väärib Oscarit!
22. veebruar 2019, 00:04
Tanel Toom „Tõest ja õigusest“: nagunii on inimesi, kes seda filmi vihkavad
21. veebruar 2019, 20:47
„Tõe ja õiguse“ Vargamäe rajati poole miljoni eest

42 KOMMENTAARI

m
Mari 8. aprill 2019, 23:34
https://maretehlvest.wordpress.com/2019/03/13/tode-ja-oigus/
f
Filmisõber 24. veebruar 2019, 14:28
Katsuge ikka nüüd adekvaatsust säilitada. Tegemist on pigem rahvafilmiga, mis rõõmustab kohalikke aga tehnilise kvaliteedi poolest jääb ikka väga nõrgaks, et sellega kuhugi väljapoole püüelda.
Loe kõiki (42)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee