KOOSTÖÖ: Isa Nero Urke ja poeg Johannes Thor Urke annavad hääle uue multika „Kapten Morten lollide laeval“ tegelastele.Foto: Tiina Kõrtsini
Inimesed
18. veebruar 2019, 00:01

GALERII | „Multikateksti pealelugemisel on väga oluline lõbutseda!“

„Kõik algab elavast kujutlusvõimest. Lisaks on multifilmi pealelugemisel väga oluline lõbutseda: tunda end hästi ja minna vooluga kaasa,“ õpetab näitleja Nero Urke. Nero teab, mida räägib, sest tegi just rolli animafilmis „Kapten Morten lollide laeval“, kus peategelasele annab oma hääle tema poeg Johannes Thor.

Kaspar Jancise uus multikas jõuab kinodesse alles kuu aja pärast, eile aga esitleti kordustrükki Jancise raamatust, kus esimese klassi poiss Morten satub seilama laevaga, millel purjetavad ringi kõikvõimalikud kahtlased putukad ja võimukas ämblik. Esitlusel lugesid multikale selgroo andnud raamatust katkeid isa Nero (neljapäeval saab 36) ja poeg Johannes Thor (11).

No tore, raamatut lugeda oskavad paljud – kui vaid tahavad –, aga kuidas panna rääkima multikategelane? „Filmi helindamine on näitlejale kihvt ülesanne, sest üksnes häälega saab anda kujutluspildis toimuvat edasi palju paindlikumalt, reljeefsemalt ja mängulisemalt kui see teinekord teatrilaval võimalik ongi,“ selgitab Nero. „Väga lõbus on erinevate häälevõimalustega mängida.“

Kastanimunad kui fantaasiakool

Hea küll, isa Nero on professionaalne näitleja, oskab igasuguseid trikke ja võtteid, aga kuidas puges teise poisi nahka Johannes Thor? „Johannese hääl – nii nagu ta luges – sobis filmitegijate meelest väga hästi Mortenile,“ räägib Nero. „Johannesel on oma poisimaailm, aga ma olin tegelikult täitsa üllatunud, kui sujuvalt ja tundeliselt läks ta omaenda hääle ja näitlejaliku hoiakuga sisse Morteni maailma.“

Multikat helindades on näitlejal tegelasekujuga samastumisel veel see konks, et kõik osad loetakse sisse eraldi. Kui ekraanil käib ka kiire ja sähviv dialoog, siis tegelikult on see kokku pandud ükshaaval lindistatud lausetest. Näitleja on salvestuskabiinis ihuüksi, aga peab seal ära tabama tegelaskujule parajasti sobiva emotsiooni. Teiste sõnadega: see töö vajab väga head fantaasiat ning seda Johannes Thoril õnneks jagub.

„Johannes mängis titena kõiki oma mänge kastanimunadega. Kui kõik tegelased on tulnud kastanimunadest, siis sul peab olema päris palju kujutlusvõimet,“ analüüsib isa Nero. „Me tõime vanaemaga sügiseti suure-suure põlletäie kastanimune ja need kestsid ikka terve hooaja – järgmise sügiseni, mil siis viimaks välja vahetati. Lastel on väga elav kujutlusvõime ja on suurepärane, kui see õnnestub säilitada ka täiskasvanuna – ükskõik, mis alal sa siis ka ei tööta.“

Lisaks on Johannes Thor kuulnud pisikesest peast peale, kuidas isa loob raamatut ette lugedes igale tegelasele just tollele omase häälelise karakteri.

 Vastupidav näitleja

Nero oli alati salvestustel kaasas ja andis vaheldumisi režissöör Kaspar Jancisega nõu, kuidas poiss paremini näideldud saaks. Mida uut oma lapse kohta isa sellises töösituatsioonis teada sai?

„Minu jaoks oli üllatav avastada, kui suur töövõime tal on, kui vastupidav ta on. Mina seal kõrval väsisin enne ise ära, kui tema lugejana. Seda oli mul väga vahva kogeda.“

Uus film on ekraanidel 21. märtsist. Kas selleks ajaks jõuab Johannes Thor teenitud honorari ära kulutada? „Johannes suhtub rahasse päris vastutustundlikult. Ta ei ole see laps, kes oma raha tühja-tähja peale ära kulutaks. Ma arvan, et siin tehakse ikka päris arvestatav investeering, sest see raha tuleb kasvama panna,“ muigab Nero.