Jüri PihelFoto: Robin Roots
Terttu Jazepov 16. veebruar 2019 21:44
„Tundub, et Eestis on tekkinud omaette žanr – „Eesti laulu” vaheklipid, millest räägitakse enne ja pärast, eriti pärast. See tundub laulvõistluse enda taustal olevat tähtsam kui kõik muu,” räägib teleekspert Jüri Pihel Kosmosemuttide vaheklippidest, mida näidati „Eesti laulu” finaalis.

Pihel vaatas „Eesti laulu” finaali koos suurema seltskonnaga, kuhu kuulusid nii nooremad kui vanemad inimesed. „Mul on keeruline seda öelda, aga see kõik jättis suhteliselt külmaks. Inimesed küsisid, miks nad Vanamehe (Eesti multikategelane – T.J.) häälega räägivad ja mis see kõik siis on. Kaheksast ühe kohta ütles üks inimene, et see oli päris naljakas.” Millisest sketšist käib jutt, Pihel meenutada ei suuda.

„Hindan väga René Vilbret kui suurepärast režissööri ja väga tarka ning analüütilist inimest, kes on suuremal või vähemal määral nende klippidega seotud. Võib-olla on tema enda seatud latt väga kõrge, sealt on väga kerge alt läbi joosta,” tõdeb Pihel.

Jüri meelest on lauluvõistlus ja vaheklipid viimaste aastate jooksul omaette elu elama hakanud. „Tänavu tekib ka lauluvõistluse puhul küsimus, et mis see kõik siis on. Kui hindajad on laulud juba mitu nädalat tagasi ära hinnanud, mille nimel võistlus siis üldse käib? Kas vaheklipid käivad lauluvõistlusega enam üldse kokku? Ma arvan, et ei käi. See on omaette žanr, kus naljategemine on naljategemise pärast, kuid ega nad väga kedagi ei kõneta,” mõtiskleb ta.

Eesti Televisioonil on õigus teha sellist lauluvõistlust, nagu ise tahavad

„Kui ma neid homme või ülehomme eraldi sketšidena vaatan, oleksid need võib-olla päris ägedad. Kuid ma ei usu, et neil lauluvõistluse endaga mingit seost on ja nad oleksid pidanud seal olema. Mitte, et nad oleksid iseenesest halvad,” lisab telerežissöör.

Pihel mainib hea näitena Ott Sepa ja Märt Avandi vaheklippe „Pean saama Eurovisionile, muidu suren”. „Kui Sepp ja Avandi laulsid ägedaid laule, siis olid need vähemalt laulud ja naljakad,” selgitab ta, miks need vaheklipid lauluvõistlusele paremini sobisid. Siiski ütleb ta, et loojatel ja Eesti Televisioonil on õigus teha sellist lauluvõistlust, nagu nad ise tahavad.

Kosmosemuttidest enam paelus Pihelit täna õhtul aga hoopis Victor Crone. „Kui kuulasin poolfinaali, laulis Victor Crone seal suhteliselt mustalt. Täna õhtul tundus mulle, et tema taustaloosse oldi tema enda häält sisse miksitud, teda üritati väga päästa. Tundus, et ühe mehe võidu nimel on rohkem vaeva nähtud kui tavaliselt,” lausub ta. „Võib-olla eksin, aga mulle tundub, et „Storm’i” puhul on selliseid võtteid kasutatud. Ma ei ole Eurovisioni lõppvoorudes iial kuulnud, et kellegi häält oleks taustalintides kasutatud. Täna mulle tundus, et seda on tehtud ja eriti Crone’i loos. Ma ei tea, kas seda on vaja teha – kui ta lõppvõistlusele läheb, on ta laval ikka alasti.”