Inimesed

Plagiaadikahtlusega Anastassia Kovalenko: kui leitakse, et ma olen eksinud, olen nõus parandused sisse viima, kasvõi uue magistritöö kirjutama! (38)

Ohtuleht.ee, 15. veebruar 2019, 19:39
Anastassia Kovalenko Foto: Stanislav Moškov
“Minu jaoks on see väga huvitav, sest minu magistritööd on väga populaarsed, eelmisel aastal mind kaevati isegi kohtusse,” rääkis motosportlane ja riigikokku kandideeriv Anastassia Kovalenko TV3 uudistes, mida arvab sellest, et tema magistritööd plagiaadiks nimetatakse. Ta nimetab plagiaadisüüdistust valimiseelseks rünnakuks sotsiaaldemokraatlikule erakonnale, kuna lisaks temale lasub plagiaadisüüdistus ka Rainer Vakral.

Naise sõnul ei ole ta kindlasti kedagi plagieerinud. “Mis asi on loomevargus? See on see, kui sa esitad teise isiku materjali ja näitad, et oled ise teinud. Mis puudutab minu tööd, minul on igal pool viited olemas,” kinnitab ta. 

Samal teemal

Plagiaadis süüdistatakse Kovalenkot, kuna ta on kümnete lehekülgede kaupa kellegi teise teksti tõlkinud ja sellele mitte viidanud. Kovalenko sõnul on see liialdamine, et takümnete lehekülgede kaupa oleks materjali kasutanud ning usub, et andmeanalüütik Priit Pärnapuu "plagiaadirobot”, mis plagiaadkahtluse tekitas, on vigane. “Ma olen mingeid lõike võtnud, alati toonud välja viited, mitte kordagi ei ole esitanud ma seda tööd niimoodi, et see oleks justkui puhas minu enda looming,” ütleb ta, tunnistades, et ehk oleks võinud rohkem töös kasutada tsitaate, mitte parafraseerimist.

Kuid ta ei nõustu, et ta oleks lihtsalt kellegi teise tööd tõlkinud ja saadud materjali enda teksti pähe esitanud. “Mul on igal pool viited olemas, see, et ma olen kümneid lehekülgi tõlkinud…jah, ma olen mingid osad tõlkinud, võib-olla olen isegi sadu lehekülgi tõlkinud, sest ma olen kasutanud väga palju erinevaid allikaid, mitte ainult ingliskeelseid, selle jaoks ongi vaja palju allikaid läbi tõlkida, et oleks hea magistritöö,” selgitab ta.

“Selle töö hindas juba Tartu Ülikool ära ja ma väga loodan, et nad uuesti hindavad. Ma töötasin väga palju oma juhendajaga, mul oli väga karm retsensent, kusjuures," lisas ta. Just sellesama retsensendi, ehk Indrek Tibari töö mitteviitamisele, tõi Päevaleht samuti tähelepanu. "Jah, üks viga mis ma tegin, oli see, et oma retsensendi viite jätsin tööst välja. See on mul tõesti inimlik viga, loodan, et inimesed saavad aru sellest," tunnistab Kovalenko.

Kovalenko sõnul on ta ka ise Tartu Ülikooliga suhelnud ning üritab asjas kaasa aidata nii palju kui võimalik. Kuid, kui ülikool siiski tunnistab ta töö plagiaadiks, on ta valmis kõike tegema. “Ma olen valmis tööd parandama, panema õiged viited, kasvõi uue magistritöö tegema, mul ei ole probleemi,” sõnab ta. 

Kovalenko, kes sotsiaaldemokraatliku erakonna valimisnimekirjas üsna eesotsas on, ütles, et juhul kui ta riigikokku saab ja tema töö plagiaadiks tunnistataks, ei oleks ta nõus selle tõttu tagasi astuma. “Mina jätkan Riigikogus, mina seisan selle eest, et Eesti oleks teadmistepõhine riik. Ja kui tõesti mul midagi avastatakse, ma olen valmis uuesti kõik asjad tegema, parandama. Aga see on ülikooli otsus, mina ise ei ütle, et ma oleks plagiaadi teinud,” ütles ta. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee