"Eesti laulu" finalistidFoto: Erki Pärnaku
Õhtulehe muusikatoimkond 16. veebruar 2019 08:00
16. veebruari selgub, kes on see õnnelik, kes tänavu Eestit Eurovisionil esindab. Enne veel aga vaatame, kes „Eesti laulu“ finalistidest osutus sel aastal Õhtulehe muusikatoimkonna lemmikuks.

Õhtulehe tabeli koostamisel osales 13 muusikasõpra, kes andsid kõigile poolfinaali lugudele punkte vahemikus 1–12. Et sedapuhku on poolfinaalis võistlustules 12 lugu, ei saanud kasutada Eurovisioni hindamissüsteemi. Nii sai iga artist erineva punkti.

Maksimumtulemus, mida oleks olnud võimalik saavutada, oli 156 punkti, miinimum aga 13. Avaldame ka mõned kommentaarid, mis lugudele osaks said. 

1. Victor Crone „Storm“ – 138 punkti (10 maksimumi)

 

- Klassikaline diskokas, tõmbab tähelepanu, jääb meelde, hakkab kummitama. Refrääni tahaks kolmandal korral juba kaasa ümiseda ja isegi sõnad on suures osas juba meeles. Ainsaks väikeseks miinuseks võib lugeda asjaolu, et artist on rootslane. Ma ei tea, kas riik, kus on nii palju oma artiste, peaks minema end võõraste sulgedega ehtima.

- Seda laulu on kõige rohkem raadiotes kuulda olnud. Kui ma kõiki laule kuulsin esimest korda, siis see meeldis kõige rohkem. Kindlalt üks favoriite võidule. Stig Rästa ei lase oma kvaliteeti kunagi alla.

- See võidab! Go Victor!

- Rootslane. Tõenäoliselt võidab siis. Aga noh, lugu ise ka üpris hea, seega miks mitte.

- Avicii oli geniaalne artist. Ja see meenutab mulle halastamatult vara lahkunud Aviicit. See oleks talle justkui tribüüt. Eriti kui see lugu paneks euroka kinni. 

- Väsinud sellistest ülesehitustest, et alguses mängime õrnalt kitarri ja laulame väikest lembelaulukest ja siis tuleb refrään ja „kõik hüppame, jee, safe and sound, nii vinge nii lahe värk“ ja siis need kaks osa vaheldumisi jäävadki käima, et vaikselt kitarri ja õrnalt laulu ja siis refräänis täiega hullu. Igav.

- Tahaks öelda, et see on Eesti esindaja Eurovisionil. Produktsioon, lugu, refrään, laulja. Kõik on olemas, et tuua Eestile väga hea tulemus Eurovisioni lõppvõistluselt. Pealegi, millal Eestis viimati toimus Eurovision?

2. Kadiah „Believe“ – 113 punkti (3 maksimumi)

 

- Ilus ballaad, aga üsna mittemidagiütlev. Meelde ei jää.

- Minu poolt lähevad punktid ainult loo sõnumile. 

- See on selline laul, mis Eurovisionil töötaks. Hea sõnumiga ja taustalooga ning selles on seda hinge ja võimsust, et suurel laval läbi lüüa. Eurovisioni laval peab tegema kas jõhkrat möllu või midagi nii hingestatut, et inimesed kuulama ja vaatama jääks. Ma usun, et see lugu võib niimoodi töötada.

- Kuidas saab üks kolme ja poole minuti pikkune laul tunduda igavikuna?

- Helgelt nukratooniline pisarakiskuja.

- Ma tean, et see ei jõua Eurovisionil ega ilmselt ka „Eesti laulul“  kaugele, aga see lugu kõlab lihtsalt NII armsalt. Kuigi Kadil on veidi lapse hääl.

- Väga nunnu!

- Nii armas video! Ja ilus refrääni meloodia.

3. Uku Suviste „Pretty Little Liar“ – 111 punkti (2 maksimumi)

 

- Isiklikult mulle see lugu väga ei meeldi, aga suuremale peavoolu publikule võib mõjuda küll.

- Ei tea, kas Uku Suviste saaks Venemaalt Eurovisionil 12 punkti? Võib-olla isegi üks parimaid poplaule tänavu.

- Kui sa oled kuulnud ühte Uku Suviste lugu, oled sa kuulnud neid kõiki! Ja üleüldse, kas eksisteerib armastusest pajatavat eurolaulu, kus EI OLEKS kasutatud fraasi „We can take it higher?”

- Uku on ilus mees. DAA! Laul on ka peaaegu et sama hea kui rootslasel. 

- Ma poleks seda uskunud, et ma Uku esimeseks panen, aga selle refrään on nii võimsa meloodiaga

- Põnevad helikäigud ning suurepärane esitus nõtkelt ja võimsalt meeshäälelt.

- Meeldib, kuidas krutib pinget. Aga kajaga karjumine hakkab kõrvadele.

- Kuna eesmärk on leida Eurovisioni esindaja, siis see on kindlasti üks sobivamaid. Ja kuigi on tegemist hea looga, suurepärase vokaaliga, pean oluliseks, et esitaja oleks sümpaatne. Ukul jääb puudu ehedusest ja siirusest. Liiga palju maski ja fassaadi.

4. Inger „Coming Home“ – 109 punkti (1 maksimum)

 

- Jätab ebaküpse mulje. Tohutult häirib ka tema inglise keele hääldus. Lool endal polekski võib-olla viga midagi, aga selle artistiga see kooslus mulle ei istu.

- Kuulatav lugu ja sarnaseid lugusid on Eurovisionil kuhjaga olnud. Selline nunnu Ed Sheeranlik ballaad. Selles mõttes on see safe bet lugu, kuigi samas veidi igav.

- Korralik kunstiinimese laul. Samas too ukulele annab kogu kompotile päris korralikult iseloomu juurde.

- Üliäge laul. Meeldib väga. Ingeril on äge hääl.

- Innukas ja siiras esitus. Ukulele kasutamine on tore leid.

- Inger on ingel. Selle maailma jaoks liiga hea. Laul on ka ok. Pliis Eurovisionile, et ta saaks feimi.

- Kindlasti tänavuse võistluse üks omapärasemaid artiste. Tal on tõesti väga eriline tämber ja on andekas. Aga lugu on Eurovisioni jaoks liiga lihtsakoeline. Nagu ta ise ütles Õhtulehele antud intervjuus, et ei oleks vist veel suureks eurolavaks valmis. Las siis küpseb

- Jääd kuulama, sest tal nii eriline hääl. Ta võib päris kaugele jõuda, ma usun. Armas lugu.

5. The Swingers „High Heels In The Neighbourhood“ – 104 punkti (1 maksimum)

 

- Hea laul headelt tegijatelt. Selles kambas on mitu eurolava kogemusega artisti, mistõttu võib arvata, et päris lati alt läbi nad ei jookseks. Laul eristub teistest kindlasti tänu oma džässilikele elementidele, ning mõjub seega üldises diskolikus meeleolus värskena.

- Hoogne lugu, mis pealinnas rikkamaid vanainimesi peoõhtul võib ju tantsutada küll, aga Eurovisioni jaoks täiesti sobimatu. Pärast esimest minutit muutub see täisjõuga raiumine tüütuks.

- Selles loos isegi pisut elu ju, vähemalt pole klassikaline halamine selle üle, kuidas armastus põletab südames ja/või nii hea/halb on selle pärast olla.

- Hoogne ja äge diiva-power. Heade lauljannade duo särav esitus.

- Meeldib saksofon ja Mattiseni klaverimäng.

- Tõsine peolugu - hoogne, kaasahaarav. Tuletas meelde Christina Aquilera lugu „Car Wash“, mis kõlas 2004. aastal Disney animafilmis „Shark Tale“ („Haikala Lugu“). Selline Disney multika vaibiga.

- Väga kvaliteetselt teostatud produktsioon. Tanja ja Birgiti hääled sobivad ootamatult hästi kokku.

- Mulle meeldib kõige rohkem saksofonisoolo. Nad võivad pidudel edasi esineda, aga Eurovisionile pigem mitte, ma usun.

6. Stefan „Without You“ – 98 punkti

 

- Nonii, see laul on nii ilus ja mida rohkem seda kuulan, seda rohkem meeldib. 

- Veidi masendava sõnumi ja kõlaga lugu, aga poiss, kes esitab, on täitsa kabe. Eurovisioni laval jääks märkamatuks kahjuks.

- Esimese hetkega meenutab natuke Helen Adamsoni „Kas tead“. Üldiselt ei viitsi lõpuni kuulata.

- Loo keskel on veits ägedat tümpsu ja siis mõtled, et kuule päris lahe laul, aga siis läheb tagasi aeglase halamise peale ja no siis enam ei ole lahe.

- Ilusamaid ballaade tänavusel „Eesti laulul“. Klaver on vaatamata vähesele vaheldusele meloodias mõjus ja annab Stefani häälele hea tausta. Ma oleks terve loo klaveriga teinud. Vahepeal need kaovad ära ja korraks jäävad trummide varju. Vist tahtis ballaadile pauerit sisse tuua, aga seda oleks võinud teha näiteks viiuliga.

- Stefan üllatas mind vokaalselt - väga andekas noormees. Loodan, et ta liigub muusikakarjääris head rada. Lugu on minu jaoks aga liiga paigalseisev. Võiks olla kaasahaaravam.

- Liialt veniv ja kaeblik.

7. Kerli Kivilaan „Cold Love“ – 91 punkti (2 maksimumi)

 

- Kuule, aga… see oli päris okei isegi ju.

- Esimesel kuulamisel eriti ei meeldinud, aga nüüd teist kord kuulates oli isegi täitsa hea.

- Ülehinnatud

- Liiga aeglane laul minu jaoks, aga Kerli ise on nii armas.

- Tuimavõitu ja säratu.

- Puudutas südant. Mõnusa vaibiga lugu.

8. Sissi „Strong“ – 89 punkti

- Kuulasin loo otsast lõpuni ja ei saanud aru, mida sellega öelda taheti. Vaatasin videot ja ei saanud aru, mida sellega öelda taheti. Lugesin lüürika läbi ja ei saanud aru, mida sellega öelda taheti. Aga noh, kõlas nagu okeilt isegi.

- Teistmoodi laul, meeldib. Go, Sissi!

- Produktsioon on tugev, Sissi oskab laulda ka, aga lugu ise on igav.

- Sissil on väga lahe hääl ja laul on ka päris hea. Aga selle looga ilmselt sama ei tee Eurovisionil nagu tema isa.

- Iseloomutut laulu ei päästa ka jõuline ja kõlav naishääl.

- Puudub omanäolisus, või mind isiklikult ei kõneta. Sissi on väga tugeva tämbriga, aga lugu ise on mittemidagiütlev. Jääb ka raadiost kuulates teiste lugude varju - ei teki tunnet, et tahaksin uuesti kuulata

9. Sandra Nurmsalu „Soovide puu“ – 77 punkti

 

- Minu meelest väga sandranurmsalulik lugu. Mulle väga meeldib, et lugu on eesti keeles, ja Nurmsalu selge puhas natuke haldjalik tämber on mulle alati meeldinud. Millegipärast ma seda lugu eurolaval ette ei kujutada ei suuda.

- Sandra Nurmsalu on ääretult sümpaatne laulja, aga „Rändajatega“ ei saa seda laulu võrreldagi. („Rändajad“ on minu arvates üks parimaid Eesti eurolaule üldse). Kahjuks see laul kõlab, nagu oleks „Laulukarusellil“.

- See on nagu mingi lastefilmi soundtrack või siis unelaul lastele. Pole väga eurokas minu arust. Muidu Sandra mulle väga meeldib ja ta kõrged puhtad noodid.

- Sandra hääl ja olek on niivõrd ilus, puhas, kaunis ja põhjamaine. Kuid see lugu oma aasialiku meloodiaga ja kahjuks välismaalastele väga pikantsena kõlavate sõnadega („soovide puu“ kõlab välismaalastele kui sous vide poo, ehk aurutatud väljaheide). Eurovisionile seetõttu võib-olla parim valik ei oleks. Välismaise publiku jaoks tuleks sõnad kindlasti ingliskeelseks teha.

- Aus eestikeelne eesti laul. Nurmsalu „Rändajad” oli ka Eesti keeles ja tõi Moskvas päris kõrge koha. Aga viiulikeeled tegid „Rändajad” natuke rahvusvaheliselt atraktiivsemaks. See Nurmsalu laul pole nii särtsakas. 

- Esimese kuulamisega ei saagi aru, kas lugu meeldib või mitte.

- Liialt üheplaaniline. 

- Disney printsess. Väga ilus laul, meeldib, kuidas Nurmsalu pole popmuusikaga rikutud. Kui see laul Eurovisionile läheks, siis saaks jälle kuulata, kui ilus, väike ja armas ja omamoodi veider see Eesti ikka on.

- Üks haldjalugu oligi „Eesti laulul“ puudu. Tere tulemast tagasi, Sandra Nurmsalu! Sellel laulul võib kas väga hästi minna või siis mitte. Loo kõla jääb kuhugi 90ndatesse. Selles mõttes ei ole Priit Pajusaar suurt loomingulist arengut teinud.

10. Emily J feat. xtra basic „Hold Me Close“ – 75 punkti

 

- Lugu, mida kuulates tekib tunne, et selliseid on sadu. Mängib lihtsalt taustaks, muude tegemiste seast esile ei kerki, aga ei häiri ka. Kui lugu lõppeb, ei suuda meenutada, mida täpselt kuulasin ja seetõttu ühtki viisijuppi järgi ümiseda ei oska.

- Mulle isiklikult ei meeldi, aga ilmselt läheb massidele peale, eriti noortele. Väga rahvusvaheliselt kõlab.

- Jaa meeldib. Lemmikkoht on see, kus refräänis tüdrukul tuleb see keerutusega koht, nii ilus. Aga eurokale vist ei saadaks, selline klubikas pigem.

- Naljakas, et kollektiivi nimi ütleb ka nende loo kohta kõik ära – megabasic Power Hit Radio juust. See, et refrääni asemel mingi elektrooniline soigumine on, on nii 2010. Iganenud, igav ja liialt tavapärane raadiolugu, et Eurovisionil läbi lüüa.

- Mulle meeldib, et ühe esitaja nimi on xtra basic. See tähendab, et ma saan juba eos oma ootused üsna madalale asetada!

- Tüüpiline tänapäevane muinaslugu: blondinka varastab ilusa brüneti peika ära ja aeleb temaga kuskil hämaras tagaruumis. Aga Eurovision ongi armastuse avaldamise koht. 

- Midagi selles loos on.

- Lihtne meloodia ja sõnad. Noor, andekas lauljanna Emili J. Mis võiks olla ju suurepärane valem euroloo jaoks…?

- Tibitapeedimuusika. Tekstikordused hakkasid väsitama.

- Chainsmokersi õpiku järgi tehtud järgmine pseudohitt. Meeldivad need kiledad helid muusikalises vahepalas. Selline veidi teistsugune ja kastist välja. Muusika autori tegemisi natuke varem näinud ka. Kutil tundub tantsumuusika teooria käpas olevat, aga loomingulisusest jääb natuke puudu

11. Inga feat. Lumevärv „Milline päev“ – 75 punkti

- Esinejanimi ja laulu pealkiri annavad juba aimu, et see saab olema kõige stereotüüpilisem kodumaine sült eales. Ja siis paned laulu tööle ja saad enda kahtlustele sajaprotsendilise kinnituse.

- Tundmatu piff Tallinna tornides vehkimas. Video nagu Savisaare „Kaunil maal”. Tal oli ka Tallinna tornides päike ja tuul.

- Kuidagi värskendav ja nooruslik. Aga Eurovisionil ilmselt väga kaugele ei jõuaks.

- Laul on halb ja sõnad on veel halvemad.

- Nunnu.

- Väga usutav eestikeelne lugu. On sõnad, on refrään ja on esitaja. Kindlasti ootan Ingalt uut loomingut. Mingi võrdlusmoment tekkis korraks Eda-Ines Ettiga, aga see oli vaid positiivses mõttes. Kuigi eurolava jaoks ehk mitte kõige parem lugu, usun et jõuab finaali.

- Lihtsakoelise viisikese loomulik ja innukas esitus.

12. Synne Valtri „I’ll Do it My Way“ – 72 punkti (1 maksimum)

 

- Süldilauljad võiks ikka oma süldi juurde jääda.

- Kui ma ei teaks, et laulab eestlane, arvaks ma kohe esimesel sekundil, et „Kurat, mingi eestlane vist!”. Sest noh, see aktsent on suhteliselt kohutav. Puhka rahus, Patune Pool.

- Ei tahaks halvasti öelda, aga kõrtsibändi solist võiks jääda oma ridadesse edasi. Tal ju fännibaas seal. 

- Sünne Valtril on väga hea hääl. Laul ei kõneta.

- Südamlik süldimuusika mõningate Abbat meenutavate elementidega.

- Sünne lihtsalt õhkab positiivsust. Isegi, kui laul on lamp.

- Tean, et „tõsised muusikud“ krimpsutavad Sünne Valtri suhtes nina. Teatud mõttes on neil ka õigus, sest rahvabändist välja koorunud lauljal võib olla päris keeruline end tõsiseltvõetava lauljana tõestada.

- Kuigi lugu on liiga lihtsakoeline, oleks sellel kindlasti minekut rahvusvahelisel võistlusel. Isegi Balkani maadest võib see linalakk tuua head punktid.

- Tegelikult isegi päris eurokas laul, aga minu arust jääb nii igavaks ja üksluiseks.