Inimesed

Kukkumine katuselt. Surm pesumasina kõrval. Uusi detaile Matti Nykäneni kurvast lõpust (42)

Triin Tael, 7. veebruar 2019, 09:52
Matti Nykänen 2007. aastal Talllinnas. Foto: TEET MALSROOS
„Matti istus põrandal, näost täiesti valge, suu ja silmad lahti. Karjusin oma pojale Miskale: tule kähku siia, Matti on surnud!“ Nii kirjeldab lesk Pia Soome väljaandele Seiska suusahüppelegend Matti Nykäneni lahkumist.

55aastasena lahkunud Nykänen oli umbes nädal enne surma kodus Joutsenos saunakatuselt alla kukkunud. Soome olümpiasangari jalg oli korstna poole rühkimisel vääratanud. Matti hakkas, pea ees, katuseserva poole veerema, kuid õnneks jäi jalg renni kinni, see pidurdas õhulendu. Mattil õnnestus end küll püsti ajada, ent kui jalg rennist vabanes, kukkus mägikotkas paari meetri kõrguselt alla – ekskavaatorile otsa. 

Samal teemal

Eelmisel neljapäeval kirjeldas Matti juhtunut Seiskale. „Oleksin äärepealt surma saanud, kinnitas ta. Kaotasin minutiks teadvuse. Rindkere ja jalg valutasid põrgulikult.“ Reedel, oma viimasel kontserdil, pajatas Nykänen kukkumisest ka publikule. „Rinnus nagu murdus midagi. Võtsin päevas kaheksa ibuprofeeni ja paratsetamooli kah ... Mul oli selline tunne, et ma ei saa hingata,“ vahendas Ilta-Sanomat Matti sõnu. Mitme pealtnägija väitel oli Nykänen olnud šõul purjus ja üsna kehvas seisus. 

„Need jäid Matti viimseteks sõnadeks.“

Lesk Pia sõnul oli Matti naasnud laupäeval koju kehva enesetundega ja oksendanud õues. Iltalehti teatel pidanuks Nykänen pühapäeval netiraadiole Super Bowli ülekannet kommenteerima, kuid selle korraldaja mõistis juba enne reedest šõud Mattiga telefonis rääkides: too ei saa end pühapäevaks vormi aetud. 

Pühapäeval enne keskööd toimetanud Matti siiski kodus ringi ja otsustanud voodipesu pesta. „Matti ütles: need tuleb pessu panna. Need jäid Matti viimseteks sõnadeks,“ rääkis Pia Seiskale.

Nykänen suundus majapidamisruumi, kus oli pesumasin. Pia süda aimas halba ning ta järgnes mehele. „Pesuruumis oli pime ja vaikne. Matti istus põrandal, näost täiesti valge, suu ja silmad lahti. Karjusin oma pojale Miskale: tule kähku siia, Matti on surnud!“

Naine helistas kiirabisse ning hakkas Mattit elustama. Parameedikud saabusid kiiresti ning üritasid Nykäneni südant defibrillaatori abil tööle panna. Lese kinnitusel tegid nad seda kaua, kuid pidid lõpuks alla vanduma. 

Möllumees leidis Pia juurest rahusadama

2017. aastal kinnitas Nykänen üheskoos Piaga antud intervjuus, et on õnnelikum kui kunagi varem. Paarike armastas üheskoos kodus toimetada, telekast Bondi-filme vaadata ja saunamõnusid nautida. „Meie igapäevane elu on hästi tavaline, ja seda mul ongi vaja. Vajan kõige rohkem rahu,“ ütles Matti. Pia omalt poolt rääkis, et nad on loomult sarnased ning tülidele järgneb kiire leppimine. 

Vaid mõni nädal enne surma ütles Matti Ilta-Sanomate intervjuus, et on vaatamata sügisel avastatud suhkruhaigusele heas tujus ja ootab tulevasi kontserte. Abielus olla kõik kenasti. „Paistab, et meie armastus on vastupidavaks loodud.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee