„Meie“Foto: Outnow.ch
Triin Tael 9. veebruar 2019 00:01
20. veebruaril jõuab kodumaistest filmidest kinodesse kauaoodatud „Tõde ja õigus“ ning kuu hiljem animafilm „Kapten Morten lollide laeval“, kuid mida on meie filmipublikule tänavu varuks välismaistel kineastidel?

„Meie“ – Eestis 22. märtsist

Sketšisõust „Key and Peele“ tuntud USA koomik Jordan Peele tegi paar aastat tagasi kannapöörde – tema debüütfilm „Kao ära“ („Get Out“) oli meisterlik õudukas. Lugu mustanahalisest noormehest, kelle külaskäik valge pruudi vanematekoju pöördub täielikuks košmaariks, kogus neli Oscari nominatsiooni ja võitis parima originaalstsenaariumi kuldmehikese. Õige pea jõuab linale Peele'i uus film „Meie“ („Us“), ning verdtarretavad kinoelamused on garanteeritud.

„Meie“ Foto: Outnow.ch

Sedapuhku ei pane režissöör rõhku rassisuhetele: ta lubab, et tulekul on otsekohene õudusfilm perekonnast, kelle ukse taha ilmuvad nende endi teisikud. Lavastaja on öelnud, et sai inspiratsiooni legendaarse seriaali „The Twilight Zone“ ühest episoodist. Uues filmis mängivad Oscari-võitja Lupita Nyong'o („12 aastat orjana“) ja „Teenijanna loo“ staar Elisabeth Moss, kuid filmidebüüdi teeb ka Hollywoodi legendi Jack Nicholsoni tütrepoeg Duke Nicholson.

„Tasujad: Lõppmäng“ – Eestis 26. aprillist

Vendade Joe ja Anthony Russo „Tasujad: Igaviku sõda“ oli mullu maailma vaadatuim kinofilm – see tõi sisse üle 2 miljardi dollari. Superkangelaste seltskond seikleb sel kevadel taas ning purustab tõenäoliselt jälle kõik kassarekordid (kui just üks allpool mainitud nostalgiafilm talle tuult alla ei tee).

„TASUJAD“: Benedict Cumberbatch ehk Doktor Strange (vasakult), Robert Downey Jr ehk Raudmees, Mark Ruffalo ehk Hulk ja Benedict Wong ehk Wong. Foto: Outnow.ch

Kuna tegu on sarja finaaliga, on fännid veendunud, et „Lõppmängus“ ilmuvad ekraanile paljud kangelased, kes varasemates filmides hukka saanud. Juba on kinnitust leidnud, et surnuist tõusevad Tilda Swintoni ikooniline tegelaskuju Ancient One ja Frank Grillo Crossbones, kuid käivad jutud, et ekraanile naaseb ka Thori ja Loki ema Frigga (Rene Russo), kelle eluküünla kustutas filmis „Thor: Pimeduse maailm“ (2013) jõletu Malekith (Christopher Eccleston).

„Rocketman“ – Eestis 7. juunist

„Bohemian Rhapsody“ röögatu publikumenu annab alust loota, et Elton Johni noorpõlvest rääkiv „Rocketman“ lööb tänavu suvel samuti võimsalt laineid. Briti režissööril Dexter Fletcheril („Kotkas Eddie“) peaks käsi soe olema: just tema viis lõpule „Bohemian Rhapsody“ võtted, kui selle lavastaja Bryan Singer tööluuside tõttu sule sappa sai.

Ehkki Elton ise tahtnuks, et teda kehastab Justin Timberlake, on peaosas siiski Taron Egerton, kes hiilgas juba „Kotkas Eddie's“ kurikuulsa Briti suusahüppaja Eddie Edwardsina. Kuna Taron polnud varem klaverit mänginud, läbis ta kolmekuuse intensiivkursuse ning sai nippe ka Eltonilt eneselt, kes on koos abikaasa David Furnishiga „Rocketmani“ produtsent. Ühtlasi andis superstaar Egertonile lugeda oma 1970. aastate päevikuid.

„Rocketman“: Taron Egerton Foto: Outnow.ch

Laulja ema rollis on Bryce Dallas Howard, mänedžer John Reidi mängib seriaalist „Ihukaitsja“ tuttav (ning järgmiseks Bondiks ennustatud) seksisümbol Richard Madden. Eltoni kauase sõnadekirjutaja Bernie Taupinina näeme Jamie Belli.

„Lõvikuningas“ – Eestis 19. juulist

Pole võimatu, et miljonite lapsepõlvelemmiku „Lõvikuninga“ (1994) realistlik uusversioon (režissöör Jon Favreau) teeb selja prügiseks isegi „Tasujate“ finaalil. Kuigi vahel võtab publik Disney re-make'e leigelt vastu, on lõvipoeg Simba seiklustega ilmselgelt teised lood: esimest treilerit, mis matkis algse filmi kaadreid hämmastava täpsusega, vaadati novembris esimese 24 tunni jooksul 224,6 miljonit korda.

„Lõvikuninga“ 25. sünnipäevaks esilinastuvas filmis jätkab Simba isa Mufasana James Earl Jones, Simba rollis on muusikunime Childish Gambino all tegutsev Donald Glover. Lõvipoja lapsepõlvesõbrannale ja tulevasele abikaasale Nalale annab hääle megastaar Beyoncé Knowles. Koomik Seth Rogen on Pumba, Mufasa reetliku venna Scari rollis on Chiwetel Ejiofor.

„Lõvikuningas“ Foto: Outnow.ch

„Ükskord Hollywoodis“ – USA esilinastus 26. juulil

Brad Pitt ja Leonardo DiCaprio lõpuks ometi kõrvuti – ja veel Quentin Tarantino filmis! DiCaprio tegelaskuju Rick Dalton on endine vesterniseriaali täht, Pitti tegelaskuju Cliff Booth tema kauane kaskadöörasemik. Fännid olid sillas.

Kuid „Pulp Fictioni“ režissööri uudisteos „Ükskord Hollywoodis“ on pälvinud ohtralt kriitikat, kuna selle tegevus hargneb 1960. aastatel Charles Mansoni jüngrite elajalike tapatööde ajal ning Pitt ja DiCaprio kehastavad halastamatult surmatud raseda näitlejanna Sharon Tate'i naabrimehi. Roman Polanski abikaasa Tate'i rollis on Margot Robbie („Mina, Tonya“, „Mary, šotlaste kuninganna“).

„Ükskord Hollywoodis“: Brad Pitt ja Leonardo DiCaprio. Foto: Outnow.ch

Tate'i õde on DiCapriot ja Pitti teravalt hukka mõistnud. „Staaride jaoks on see lihtsalt teenimisvõimalus ja neil inimestel on täiesti suva,“ ütles Debra Tate mullu märtsis TMZ-le. „See kõik teeb Sharoni perekonnale ja kõigile elusolevatele ohvritele kohutavalt haiget. Neil on täiesti ükskõik!“

„Downton Abbey“ – Eestis 13. septembrist

Ajalooline Briti telesari „Downton Abbey“ oli nii menukas, et kui see 2015. aasta detsembris lõppes, ei suutnud fännid leppida mõttega, et nad Granthami krahvi peret ja teenijaskonda enam ei näe. Algul tundusid filmikõlakad siiski uskumatuna, kuid mullu juulis kinnitasid produtsendid viimaks ametlikult: „Downtoni“ film on tulekul. Kinopubliku ette jõuab enamik seriaali näitlejatest, lisaks mitu uut nägu, näiteks teenekas Briti näitlejanna Imelda Staunton („Vera Drake“, „Harry Potter“).

„Downton Abbey“: Michelle Dockery Foto: VIDA PRESS

„Star Wars: episood IX“ – USA esilinastus 20. detsembril

Jõulukuu on „Tähesõdade“ fännide traditsiooniline rõõmuaeg, kui ekraanidele jõuab kosmosesaaga uus osa. Nii ka tänavu, kui režissöör J. J. Abrams toob linale „Tähesõdade“ järeltriloogia kolmanda jao. Filmiajakirja Empire teatel hargneb tegevus aasta pärast „Viimaste jedide“ (2017) sündmusi. 2015. aasta keskel kuulutati lavastajana välja küll Colin Trevorrow, kuid 2017. aasta lõpus taandus ta projektist väidetavate loominguliste erimeelsuste tõttu. Režissööritoolil võttis koha sisse Abrams, kes oli lavastanud ka trioogia esimese osa „Jõud tärkab“ (2015).

Uues filmis näeb enamikku eelmise kahe osa tegelasi, ka kadunud Carrie Fisher saab tänu varasema kahe filmi materjalist üle jäänud kaadritele ekraaniaega. Trupiga ühineb telesarja „Ameeriklased“ staar Keri Russell, kuid üle aastakümnete ilmub ekraanile Lando Calrissian Billy Dee Williamsi kehastuses. Hollywood Reporter märgib, et Ameerika filmiajaloos on vähe juhtumeid, kui tegelaskuju nii pika aja tagant uue etteaste teeb. Mulluses Ron Howardi lavastatud sõsarfilmis „Solo“ kehastas Han Solo noorpõlvesemu Donald Glover.

„Star Wars“: Carrie Fisher Foto: Outnow.ch

Veel tulekul: Pokémonist Jokkerini

„Dumbo“ (Eestis alates 29.03.) – Disney stuudio lendava elevandi Dumbo loo toob mängufilmina ekraanile Tim Burton.

„Pokémon: Detektiiv Pikachu“ (Eestis 10.05.) – armastatud pihukoletis seikleb mängufilmis ja räägib Ryan Reynoldsi häälega.

„John Wick 3: Parabellum“ (Eestis 17.05.) – Keanu Reeves peab palgamõrtsukana järjekordsete tapjate eest pagema.

„Aladdin“ (Eestis 24.05.) – luust ja lihast džinni kehastab Will Smith, lavastab Guy Ritchie.

„Lelulugu 4“ (USA esilinastus 21.06.) – Woody, Buzz ja ülejäänud lelude gäng leiavad end uuest seiklusest. Kaasa löövad ka Keanu Reeves ja Patricia Arquette.

Veel nimetu „Terminaatori“ film (USA esilinastus 01.10.) – Arnold Schwarzenegger naaseb Terminaatorina, kuid Sarah Connerina on tagasi ka Linda Hamilton.

„Jokker“ (USA esilinastus 04.10.) – Todd Phillipsi filmist saame teada Batmani superkurjami (Joaquin Phoenix) taustaloo.

„Jokker“: Joaquin Phoenix Foto: Outnow.ch

„Ohakalind“ (USA esilinastus 11.10.) – Donna Tartti bestselleri ekraniseeringus mängivad Ansel Elgort, Nicole Kidman, Sarah Paulson ja Jeffrey Wright.

„Lumekuninganna ja igavene talv 2“ (USA esilinastus 22.11.) – printsessid Anna ja Elsa on tagasi.