KOOLIJUHT MISSIOONIST: Hanna-Liina Võsa kinnitab, et kooli loomine ja sellega seonduv on talle missioonitegevus. „Ja kui ma midagi pähe võtan, siis teen selle ära parimal moel,“ ütleb ta eesseisva reisi kohta.Foto: Alar Truu
Jaanika Vilipo 6. veebruar 2019 15:58
2016. aastal endanimelise muusikalikooli avanud Hanna-Liina Võsa otsib Hooandjas toetajaid, et sõita 24 kasvandikuga muusikalide sünnilinna New Yorki avastama. „Saaksin neile näidata seda New Yorki, mida mina tunnen, ja viia neid kohtadesse, mis võiks neid inspireerida,“ selgitab ta.

„Minu koolis on väga agarad lapsed, kes tahavad kogu aeg uusi väljundeid – mida suuremaid, seda ägedam,“ lausub Võsa. Nii tuligi tal eelmisel kevadel vanema grupi õpilastega juttu New Yorki sõidust. 

Reisiidee taga on tegelikult New Yorgis elav ja muusikale armastav Eesti noormees Alari Koel, kes hõikas Võsale küllakutse välja juba siis, kui lauljanna kooli uksed avas. „Ta on väga suur muusikaliaustaja ja tal on seal väga head kontaktid selle ala inimestega. Ta on meile südamest kaasa elanud. Kuna tema meid kutsus ja ma lastele seda mainisin, siis võtsid nad sellest kinni,“ räägib Võsa.

„Ütlesin, et mõte on väga tore, aga raha peate selleks ise leidma, see käib asja juurde,“ naerab Võsa ja ütleb, et igasuguse suure idee elluviimiseks peab tavaliselt ikka ise palju vaeva nägema. Nii hakatigi mõtlema, kuidas mõte taoks teha. Esimene idee oli panna projekt üles Hooandjasse. Selleks soovitas Võsa õpilastel korraliku video valmistada. Koolijuht aitas vaid leida tehnikainimesed, kes selle üles võtaksid. Süžee tuli aga neil endil välja mõelda.

 

24 kirglikku ja andekat õpilast, kellega reis aprillikuus plaanis on, on Võsa sõnul kõik sellises õrnas eas, et tulevik on hetkel veel lahtine. „Mõnel on võib-olla pilt rohkem selge, aga kõik on oma elu lävel. Äkki see inspireerib neid pisut suuremalt,“ oletab ta. „Igaühest ei tule muusikalinäitlejat, see on fakt, ja kõik on sellega ka arvestanud, aga muusikal hõlmab nii palju erinevaid tahke: tants, laul, näitlemine, selgelt rääkimine ja improviseerimine. See kõik arendab inimest mitmekülgselt.“

Hanna-Liina meenutab üht oma kooli õpilast, kellel oli hirm esinemise ja ettelaulmise ees. „Kui kutsusin teda ette laulma, siis nägin, kuidas ta läheb krampi ja nutt tuleb kurku.” Neiu küsis siis, mida ta peab tegema, kas ta peab ära minema? „Pidasime siis omavahel natukene nõu ja kutsusime mõne helgema pea veel vestlusesse ja leidsime, et tema väljund on võibolla hoopis nukunäitlemine. Et ta väljendab end läbi nuku. Läbi teise vormi  – et iseendana üles astumine ei ole võibolla tema see kõige õigem asi.”

Võsa õpilased otsivad toetust ööbimiseks ja teatripiletiteks. Võsa seletab, et New Yorgi elamised on väga väikesed ja tutvuste kaudu on raske majutust leida. „Võib-olla üheks ööks võetakse meid sohva peale, aga üldiselt on see väga keeruline.“ Teine võimalus oleks see, et noored lauljad majutataks üksteisest kaugele eri linnaosadesse ning siis oleks kokkusaamisega tükk tegemist. „Kuna ma käisin ise kooriga New Yorgis, kui olin 16 (Võsa laulis ETV tütarlastekooris – toim), on mul täpselt pilt silme ees, kuidas see välja näeb. Minu idee oli selles, et oleme ühe katuse all, nii õpetajad kui ka õpilased. Jagame vooditki, kui vaja,“ naerab Võsa. „Ma ei tahtnud kellelgi kaela peal olla.“

New Yorgis ootab noori tihe kava

Seitsme päeva jooksul, kui New Yorgis viibitakse, on kavas teatrikülastused, meistriklass, tantsutund Broadway Dance Centeris ning proovikatsed (ingl k audition workshop), kus professionaalid Eesti noori kuulavad.

„See on noortel võimalus ennast selles õiges maailmas proovile panna. Tahtsin neile tunda anda suure muusikalimaailma lõhna,“ ütleb Võsa. „Plaanime minna ka Broadway arhiivi, kus saab näha vanu Broadway lavastusi suurelt ekraanilt.“ Samuti kohtutakse kohaliku Eesti kooliga, et vahetada muljeid ning tutvustada sealsetele noortele meie originaalmuusikalide muusikat.

2001. aastal New Yorgis Ameerika muusikali- ja draamaakadeemias muusikaliartisti eriala lõpetanud ja ainsa eestlasena Broadway muusikalimaailma nõnda lähedalt puudutanud Võsa usub, et ajaga ei ole seal suurt muutunud.

„Arvan, et eestlasena seal läbi lüüa on praegu sama keeruline kui siis, kui mina seal olin. Oluliseks saavad suur õnn ja õigel ajal õiges kohas olemine ja õigete inimestega töötamine ning see, et sa jagad seda maailma seestpoolt. Igas kultuuris on omad inimesed ja näod. Väljastpoolt tulnuid ei võeta kahe käega vastu. Olen selles üsna kindel. Aga läbilöök on kindlasti võimalik, kui sa oled piisavalt kangekaelne ja püsiv. Mina lihtsalt ei jaksanud oodata, tahtsin oma ajaga midagi teha,“ tunnistab ta. „Ühel hetkel tundsin, et olen nii palju infot enda sisse kogunud, et oleks patt seda lihtsalt ainult endale jätta.“

Hanna-Liina Võsa õpilaste õppereisi saab Hooandjas toetada 14. veebruarini. 15. veebruaril korraldataval tuluõhtul astuvad üles Maarja-Liis Ilus ja Reigo Ahven. Dirigent Kristjan Järvi ja laulja Jüri Pootsmann on New Yorgi hõngulisel sündmusel aga hoopis DJ-puldis. Samuti saab kuulda ja näha Võsa õpilasi.