Inimesed

GALERII | Eesti Kultuurkapital jagas aastapreemiad 

Ohtuleht.ee, 2. veebruar 2019, 12:02
Kultuurkapitali aastapreemiadFoto: Erki Parnaku
Reedel anti Balti jaama ootepaviljonis pidulikul auhinnagalal üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad eelmise aasta silmapaistvamaile kultuuri- ja sporditegelastele, vahendab ERR.

Kõigis kaheksas Kultuurkapitali valdkonnas kuulutati välja peapreemia ja elutööpreemia laureaadid, lisaks anti üle kujutava ja rakenduskunsti, rahvakultuuri ning audiovisuaalse sihtkapitali aastapreemiad, kokku 38preemiat.

Kultuurkapitali aastapreemia suurus on 7000, elutööpreemia 10 000 ning sihtkapitalide aastapreemiad 1500-5500 eurot.

Peapreemiate laureaadid

Kirjanduse valdkond  

Märt Väljataga – "Väikese inglise luule antoloogia" ja luulekogu "Gladioolid" eest

Kehakultuuri ja spordi valdkond  

Arvet Tetsmann – teenekas purjetaja, purjekakonstruktor ja sporditegelane, Eesti purjetamise kuldvara ja traditsioonide hoidja

Arhitektuuri valdkond            

Filmimuuseum ja Maarjamäe kompleksi väliala

Anto Savi

Jürgen Lepper

Margus Soonets

Lootusprojekt OÜ

VL Sisearhitektuur OÜ

Kujutava ja rakenduskunsti valdkond

Laura Põld – kõrgetasemelise, aktiivse ja mitmekülgse näitusetegevuse eest 2018. aastal nii rahvusvahelisel kui kohalikul kunstiväljal

Audiovisuaalse kunsti valdkond

Aasta film 2018 – "Seltsimees laps"         

Moonika Siimets

Riina Sildos

Rein Kotov    

Helikunsti valdkond 

Erkki-Sven Tüür – viljaka loomingulise tegevuse eest:  IX sümfoonia "Mythos", Viiulikontsert nr. 2 ja "Solastalgia" pikoloflöödile ja sümfooniaorkestrile

Rahvakultuuri valdkond 

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu traditsioonitundliku ja uuendusliku näituse "Ajatus" loomemeeskond

Mae Kivilo

Kaarel Kuusk

Kristina Rajando

Sandra Urvak

Näitekunsti valdkond 

Teater NO99 kollektiiv – Aitäh, et julgesite!

Elutööpreemiate laureaadid

Kirjanduse valdkond  

Piret Saluri – meisterlik tõlkija, Soome-Eesti kultuurisilla hoidja ja eesti kirjanduse vahendaja põhjanaabrite juures

Kehakultuuri ja spordi valdkond 

Uno Kajak – Eesti kahevõistluse teerajaja

Arhitektuuri valdkond

Fredi-Armand Tomps – missiooniga arhitekt ja muinsuskaitsja

Audiovisuaalse kunsti valdkond

Priit Pärn – aastakümnete pikkuse ja rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud loomingu ja õppetöö eest animatsioonivaldkonnas

Kujutava ja rakenduskunsti valdkond

Kaarel Kurismaa – Eesti kunstis ainulaadne fenomen, kelle mängulised kineetilised objektid ja heliinstallatsioonid on avardanud visuaalse kunsti piire ning loonud sünergia erinevate kunstiliikide vahel

Helikunsti valdkond

Anne Erm – Eesti džässielu ülesehitaja ja arendaja

Rahvakultuuri valdkond 

Olev Oja –  tänuks kasvatamast põlvkondi dirigente, muusikaõpetajaid, koorilauljaid

Näitekunsti valdkond 

Tiiu Randviir – särav priimabaleriin ja Eesti balleti järjepidevuse hoidja

Sihtkapitalide aastapreemiate laureaadid

Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital

Marge Monko – oma otsingutele ja eksperimentidele suunatud kunstnikukeele arendamise ning tähelepanuväärse näitusetegevuse eest 2018. aastal

Dénes Farkas – kompaktse isiknäituse "Kui ma sulen oma silmad"  eest Tartu Kunstimajas, mis sidus kujundlikult tervikuks tajude ja mälu toimemehhanismid

Anu Rank-Soans – unikaalne looja Eesti kunstipildis, kelle aastakümnetepikkune tegevus disaineri ja kunstnikuna väljendub mahukas tööstuskeraamikapärandis ja mitmekülgses unikaalloomingus, mille tervikus avanevad nii nende maailmade erinevused kui ka kokkupuutepunktid

Margit Säde – Margit Säde kureeris Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis Tallinna XVII Graafikatriennaali peanäituse "Pilvepurustajad. Intensiivsus vs kavatsus", mis tegi tundlikult ja omalaadselt nähtavaks inimpsüühika ja tehnoloogia vastasmõju ning andis graafikatriennaalile uue hingamise

Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu – projekti "Kunstnikud kogudes" eest. Suurepärane, regionaalse katvusega kunstiprojekt, mis võimaldas kõrvalpilku väikemuuseumide kogude mõtestamisel, kunstnikke siseriiklikku resideerumist ning avardas koostöövorme

Audiovisuaalse kunsti sihtkapital

Mart Taniel – aasta filmioperaator – filmide "Põrgu Jaan" ja "Mees, kes üllatas kõiki" eest

Erik Norkroos ja Jaanis Valk – aasta dokumentaalfilm – "Ahto. Unistuste jaht"

Sergei Kibus ja Pärtel Tall – aasta animafilm – "Teofrastus"

Liina Trishkina-Vanhatalo – aasta debüütfilm – "Võta või jäta"

Anu Aun – filmi eriauhind – sooja ja südamliku filmi eest "Eia jõulud Tondikakul"

Paula Rits – parima naisnäitleja preemia – Eia rolli eest filmis "Eia jõulud Tondikakul"

Helena Maria Reisner – parima naisnäitleja preemia – Leelo rolli eest filmis "Seltsimees laps"

Reimo Sagor – parima meesnäitleja preemia – Eriku rolli eest filmis "Võta või jäta"

Sten Šeripov – aasta filmihelilooja – filmide "Võta või jäta" ja "Eia jõulud Tondikakul" eest

Marianne Kõrver – aasta portreefilm – "Tõnu Kõrvits. Lageda laulud"

Kullar Viimne – aasta portreefilm – "Jagatud valgus"

Rahvakultuuri sihtkapital

Eesti Rahvamajade Ühing – harrastusteatrite aastapreemia – kultuuritegelaste koondamise ning lavastuse "Mälutempel" loomise eest

Reet Piiri – kultuuripärandi aastapreemia – näituse "Rahvarõivas on norm. Igal aastaajal" loomise eest Eesti Rahva Muuseumis

Kaie Tanner – koorimuusika aastapreemia – koorimuusika pikaajalise arendamise eest ja festivali Europa Cantat korralduse eest

Cätlin Mägi – pärimuskultuuri aastapreemia – parmupillikultuuri propageerimise ja pärimusmuusika noodikogu koostamise eest

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee