Rain SimmulFoto: Tiit Blaat/Ekspress Meedia
Jaanus Kulli 29. jaanuar 2019 10:11
„See tunnustus oli nii ootamatu ning hakkab alles nüüd vaikselt kohale jõudma,“ tunnistab Linnateatri näitleja Rain Simmul (53), keda Vabariigi President tunnustas Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

„Kuna mul polnud täna proovi, oli mul telefon vaikse peal ning ma ei teadnud midagi, mis maailmas sünnib. Kui siis telefoni viimaks sisse lülitasin ja õnnitluskõned hakkasid tulema, lisaks veel sõnumid, hakkas alles midagi selginema. Mäletan, kui sain 50aastaseks, mõtlesin korraks selle peale, et äkki ka mina… Aga tuli nüüd ja seda ootamatum see auasi on, sest ma absoluutselt ei mõelnud sellise võimaluse peale. Alati on ju meeldiv, kui kolleege tunnustatakse ja see on väga lahe, et ma ka olen nüüd nende pundis, kelle tööd Vabariigi President on märganud ja tunnustanud,“ ütleb Rain Simmul.

Kogu teenetemärkide saajate nimekirja vaata SIIT

Poegade Carl Ericu Georgi ning tütarde Anna ja Sofia isa Rain Simmul on olnud näitleja Linnateatris kakskümmend aastat. Teatri kõrval on talle olnud teine kantsel kirik. Kunagi luterlasena alustanud Rain Simmul vahetas Tartust Tallinnasse kolimisega konfessiooni ning on täna õigeusklik. Koos abikaasaga.

Kuigi Rain ei talu alkoholi ja usklikuna täna seda ka ei tarbi, oli ta enda sõnul 1992. aastal Mati Põldre filmi „Need vanad armastuskirjad“ võtete ajal viinadieedil, elamaks elutruult sisse peategelase Raimond Valgre hingeellu. „Pidasin paastu. Suitsu, kohvi ja viina.  Mis tegelikult lõhkus, aga andis palju Valgre rolli jaoks,“ meenutas ta toona Kroonika veergudel.     

Aastaid tagasi oli ta riigiteatrite arvestuses liider rohkem kui 240 etendusega, milline rekord aga andis valusa tagasilöögi. 2007. aastal sattus ta stressi poolt tekitatud maohaavandite tõttu haiglasse ning teatri hõivatuima näitlejana paiskas ta sassi teatri mängukava terveks märtsiks.

Pärast lavakooli sai Simmulist Vanemuise näitleja ja kümmekond aastat hiljem, koos elukoha vahetusega Tartust Tallinnasse, kutsus Elmo Nüganen ta Linnateatrisse. Simmul on öelnud, et just Nüganen, vihjates juba tema diplomilavastusele „Tõrksa taltsutus“ ja hilisematele Nüganeni Linnateatri töödele nagu „Tõde ja õiguse“ II ja IV osa, suutis tasse süstida eneseusku ja enesekindlust. „Tema tegi mu näitlejana lahti, võttis tammi eest ära. Tema abil avastasin, et võib üldse olla näitleja ja et ei tulegi halvasti välja,“ pihtis Simmul rubriigis „Vastab“ ajakirjale „Teater. Muusika. Kino“ mullu aprillis.

Tema kontol on Linnateatris üle 40. rolli, lisaks paarkümmend rolli Vanemuise päevilt.  Ta on mänginud peaosi filmides  „Need vanad armastuskirjad“ (1992), „Karu süda“ (2001) ja „Meeletu“ (2006).

Pälvinud Eesti Teatriliidu A. Lauteri nimeline preemia 1994. aastal. 2000. aastal rahvusvahelisel teatrifestivalil „Baltiiski Dom“ tunnistati Simmul parimaks meesnäitlejaks. Kaks aastat hiljem sai aga Anapa filmifestivalil parima meesosatäitja preemia (rolli eest filmis „Karu süda“). Pälvinud Linnateatri kolleegipreemia - parim meesnäitleja 2006, Eesti Teatri Aastapreemia parima meeskõrval osa eest 2006 ja Eesti Teatri Aastaauhinna parima meeskõrval osa eest (Capuletti roll Emajõe Suveteatri lavastuses "Romeo ja Julia"), 2009.