Inimesed
Tarmo Urb: „Toivo Kurmet oli Eesti jaoks liiga suur. Talendid koju ja kohe vangi – see on siinne poliitika!“ 

SURMA-AASTAPÄEV | Suure unistaja armetu lõpp: Toivo Kurmet veetis elu lõpuaastad vanglatrellide taga  (117)

Sirje Presnal, 13. juuli 2020 14:35
SUUR UNISTAJA: Toivo Kurmet ei osanudki väikesi mõtteid mõelda, tema pea oli juba noorest põlvest peale täis suurejoonelisi maailmamuutmise plaane. 1968. aastal Mark Soosaare vändatud lühifilmis „Lepatriinude lennutajad“ (mis aga ära keelati ja ekraanile ei pääsenudki) unistab 19-aastane Kurmet: „Ma kujutan riiki, kus ei ole vägivalda. See on ülemaailmne riik, kus eksisteerib ainult üksainuke keel, üksainuke idee. Selle riigi juhiks oleks elektronseade - raal. Ainult tema võib teha kiireid otsuseid ilma vigadeta.“Foto: Erakogu

16. veebruaril tähistanuks Eesti üks suurimaid meloodiameistreid Toivo Kurmet 70. sünnipäeva. Sõbrad leiavad üksmeelselt: Toivo Kurmet poleks pidanud Eestisse tagasi tulema. Tema unistused olid selle väikese maa jaoks liiga suured. 

Kui kunagise menubändi Virmalised juht Toivo Kurmet 1990. aasta märtsis, pea suurejoonelistest plaanidest pungil, värskelt isemajandavasse Eestisse tuli, oli tal enda sõnul (mis öeldud intervjuus „Hommiku TVle“ 1992. aastal) taskus vaid paarsada Saksa marka. Peaaegu tosina aasta jagu elu välismaal – Rootsis ja Saksamaal –  ei olnud laia joont armastavale Kurmetile seni veel õnne ega küllust toonud.

Nüüd olid ikkest vabaneval kodumaal tingimused äriajamiseks soodsad, vanad nõukogude seadused enam suurt ei kehtinud ja uusi veel õieti polnudki. Kurmet nägi Eestis võimalust ühendada kaks ilusat unistust: saada rikkaks ja jätkata muusika loomist. Just selles järjekorras - kõigepealt tuli raha kokku kühveldada, et siis selle eest ehitada Eestis midagi enneolematut, kõige moodsama tehnoloogiaga filmi- ja muusikalinnak, kus kunsti- ja loomeinimesed (kaasa arvatud Kurmet ise) saanuks end vääriliselt teostada.

”Ma laitsin tal selle mõtte maha ja pakkusin välja, et ta võiks stuudioaega rentida,“ meenutab Toivo Kurmeti parim sõber Jüri Lina. „Samuti ei soovitanud ma Kurmetil Eestisse naasta. Aga ta oli meeletult entusiastlik, mistõttu ta ei kuulanud mind.“

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

16.04.2004
Toivo Kurmeti viimase loomingu tutvustus
24.04.2002
Rapla Hollywoodi hiigelhoonest saab peagi hunnik killustik
16.02.2002
Toivo Kurmet vabanes vanglast
20.07.2000
Toivo Kurmet võib põgeneda Norrasse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee