Francisco Martínezi kureeritud näitus „Laetud objektid“ ETDMisFoto: Viktor Burkivski
Anu Saagim 15. jaanuar 2019 20:38
ETDM avas 2019. aasta näituseprogrammi Eestis elava antropoloogi Francisco Martínezi kureeritud näitusega „Laetud objektid“.

Näitus suunab tähelepanu igapäevaelust tuttavatele esemetele, mis kunstnike poolt taasloodutena muutuvad „laetud objektideks“. Kuraator on kutsunud kümme kunstnikku eri maadest mõtisklema selle üle, kuidas esemed suudavad suhestuda poliitiliste teemadega ja suurendada teadlikkust ühiskonna tegelikest valupunktidest.

Kasutades esemete väljenduspotentsiaali nagu materjal, disain, või funktsionaalsus, muudavad kunstnikud igapäevaesemed kaasajast mõtlemise vahenditeks, mille abil saab käsitleda sellised teemasid nagu ränne, sugu, kestlik keskkond, digiprügi, kinnismõte muutustest ning inimese roll automatiseeritud maailmas.

Projekti eesmärk on liikuda edasi asjade tootmise, analüüsimise ja kujutamise harjumuspärastest viisidest, luues emotsionaalseid suhteid nii külastajate, kui ka esemete esialgse kontekstiga. Näitus panustab sel viisil ka arutelusse kunstiteose suhtest ühiskonda, aura ja tahtlikkuse küsimuste ning esemete olemuslike omaduste üle, uurides ühtlasi nüüdiskunsti, disaini, antropoloogia ja museoloogia kokkupuutepunkte.

Näituse kuraator Francisco Martínez on antropoloog, Helsinki Ülikooli järeldoktorantuuri teadur, väljaande Anthropolical Journal of European Cultures toimetuse liige. Francisco Martínezi lähenemine materiaalsele kultuurile ja objektide, sh disaini käsitlemise viisidele on ETDMi jaoks intrigeeriv ja avab oluliselt selle valdkonna käsitlemise ulatust ning tavasid.

Näituse publikuprogramm „Katsetused teadmistega“ hõlmab kunstnikuvestlusi, kriitilisi arutelusid, giidituure, avalikku loengut, kahte töötuba ja performance’it. Programmi käigus püütakse teha muuseumist kohtumis- ja mõttevahetuspaik, kus külastajad leiaks viise oskuste jagamiseks ja võimete ühendamiseks. Programmi põhisõnum on käsitleda muuseume võimaluste ruumina ning eksponaate mõtlemisvahenditena. Kavasse kuuluvad üritused pigem avavad teadmise ja teadmiseni jõudmise eri viise, kui lihtsalt pakuvad külastajatele uut infot.

Näituse avamisel astus performance'iga  Mihkel Kleis ja Roomet Jakapi.

Näitusel osalevad kunstnikud: Emeli Theander, Jussi Kivi, Laura Kuusk, Camille Laurelli, Eléonore de Montesquiou, Eva Mustonen, Nino Kvrivišvili, Timo Toots, Kirill Tulin ning Varvara & Mar.

Graafiline disain: Ott Kagovere

Näituse kujundus: Hannes Praks

Näitus on avatud 12.01.–17.03.2019.

Vaata pilte avamiselt!