Inimesed

Karmen Joller: „Kõige parem ravim on see, mida ei pea üldse võtma.“ 

Sirje Presnal, 5. jaanuar 2019 00:01
MURETSEGE VÄHEM!: Doktor Joller märgib, et pärast aasta arsti tiitliga pärjamist on tema sõna kaal kõvasti tõusnud. Üks tema tervisesoovitus, mis sobib kõigile, on: vähem muretseda! „Kui on probleem, mis vajab lahendamist, siis tuleb lahendada, mitte muretseda. Nagu piiblis öeldakse: kas muretsemisega saab kas või ühe vaksa pikkusele juurde... Muretsemine on ennasthävitav tegevus!“ Foto: Tiina Kõrtsini

„Mina lükkan ravimi väljakirjutamist üldiselt edasi ja seda teevad kõik arstid, kui vähegi võimalik,“ ütleb mullu mitme väärika meditsiiniaunimetusega pärjatud perearst Karmen Joller. „Kogu meditsiinis on praegu selline seisukoht, et mida vähem sekkuda – nii kirurgiliselt kui ka ravimitega –, seda parem.“ Doktor Joller ei õhuta inimesi vajalikest ravimitest loobuma, vaid laskma kergemate tõbede puhul organismil endal tervendamistöö ära teha. Sest moodne meditsiin tunnistab: 80% haigustest on iseparanevad ega vaja üldse mingit ravi.

 

Täpselt aasta tagasi pälvisite aasta arsti tiitli. Kas möödunud aasta oli tänu sellele kuidagi teistsugune ka?

Selle tiitliga oli alguses hästi keeruline harjuda, sest mulle ei jõudnud kohale, mida ma nüüd nii head teinud olen. Tükk aega juurdlesin, miks mulle aasta arsti tiitel anti.

Minu sõna jõud oli äkki palju suurem kui enne. Mulle tundus vastutus nii suur, et ma üksjagu aega ei julgenudki midagi avalikult öelda. Aga lõpuks leidsin enda jälle üles. Sain aru, et ma ei tohi liiga tagasihoidlik olla – mu sõnal on mõju ja ma tahan kasutada seda mõju headel eesmärkidel.

Samas tähendab see, et ma pean olema kindel selles, mida räägin. Sellepärast vaatan viimased teadusuuringud üle isegi siis, kui kutsutakse rääkima millestki väga lihtsast, näiteks köhast-nohust. 

Praegu ongi köha ja nohu aeg. Mida uuemad uuringud nende kohta ütlevad?

Ma ei ole nüüd viimastel päevadel uuringuid viirushaiguste kohta lugenud. Aga põhimõtted on ikka samad – kõige parem nohuravi on nuuskamine ja kõige parem köharavi köhimine. Ja paar päeva puhkust. Juhul, kui me räägime tüsistumata juhtumitest.

Tavaliselt ei ole köha ega nohu viirushaiguse puhul esimesed sümptomid. Sageli eelneb neile tavapärasest suurem väsimus. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

18.02.2019
Perearst veenis patsiente pöörduma alternatiivmeditsiini poole
01.02.2019
VIDEO | Perearst: inimesel pole organismi puhastamiseks vaja ühtegi preparaati
07.01.2019
Perearst Karmen Joller kiidab Õhtulehe meditsiiniteemade kajastusi
28.12.2018
Perearst Karmen Joller: „Ma ei tea ühtegi vaktsiinvälditavat haigust, mis poleks ohtlik!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee