Foto: Vida Press
Rainer Kerge 22. detsember 2018 00:01
„Mu kadunud isa, matemaatik, sattus sõja ajal kaugele Vene tagalasse. Kuna seal süüa eriti ei olnud, mängis isa toidu teenimiseks selgeltnägijat. Tal olid tol ajal uhked valged lokid peas, nendega nägi ta kohalike seas veel teistmoodi välja kah,“ meenutab vana perekonnalugu Jüri Allik, akadeemik ja eksperimentaalpsühholoogia professor.

„Kuidas ta tõestas, et on selgeltnägija? Kõigepealt rääkis isa enda juurde tulnud mutikesele: „Ma näen, et su minevikus on suur tulekahju!“ No ütle, millises Vene külas pole olnud tulekahjusid? Edasi: „Sa elad suure vee lähedal!“ Jälle õige – kus sa seal mujal elad, kui jõe või järve ääres. Isa sai väga hästi hakkama ning talle toodi tasuks mune ja muud süüa,“ jutustab akadeemik Allik.

USU VÕI ÄRA USU: „Niels Bohri, kuulsa füüsiku ja Nobeli auhinna laureaadi ukse kohal oli hobuseraud. Külla tulnud kolleegid küsisid Bohrilt, kas too tõesti usub, et hobuseraud toob õnne. Bohr vastas: „Ei usu, aga ma olen kuulnud, et see pidi aitama isegi siis, kui sa ei usu“,“ muigab akadeemik Jüri Allik. Foto: Aldo Luud

Loogilisest mõtlemisest pole kasu üksnes mineviku nägemiseks, selle abil saab kuulutada ka tulevikku. Pole ju keeruline ennustada, et 2019. aasta algus kujuneb üsna konfliktseks: kuuleme palju süüdistusi ja etteheiteid, rahvas koguneb tänavatele ja avaldab valjult rahulolematust, välistada ei saa ka füüsilisi kokkupõrkeid. Eriti teravaks muutub sõnasõda veebruari teises pooles, kui võib ilmsiks tulla mõnigi vana saladus; võimalik, et keegi astub oma kohalt tagasi. Märtsi esimesse dekaadi jagub samuti pettumusi ja varasemate kokkulepete murdmist; kuu lõpuks aga olukord stabiliseerub. Vaatame, kas läheb täkke, arvestades, et 3. märtsil on valimised.

Horoskoopidesse mitteuskujad võivad ju rääkida, et ainsad taevakehad, mis igapäevaelu Maal mõjutavad, on Päike ja Kuu ning siit vaadates tähtkuju moodustavad tähed, mis ei pruugi maailmaruumis olla üldse lähestikku.

Kõigest hoolimata tunduvad horoskoobid aga ometi kahtlaselt tihti täide minevat. Kuidas nii? Akadeemik Jüri Allik selgitab.

Horoskoop töötab, kui sa sellesse usud

„Ka Tartu ülikooli psühholoogid on uurinud, kas on seoseid inimese sünnikuupäeva ja isiksuseomaduste vahel: kas näiteks kevadel sündinud on rõõmsameelsemad ja nii edasi. Meil on rohkem kui 20 000 inimese andmed. Mängisime selle andmehulgaga tükk aega, aga ei selgunud mingit seost! Lisaks täiskasvanutele uurisime ka ligi 6000 koolilast, vaatasime, kas näiteks hinded sõltuvad sünnikuupäevast – jälle ei ühtegi kokkulangevust!

Seda on palju uuritud ja on täitsa kindel: sünnikuupäev ei mõjuta inimese käitumist ja isiksuseomadusi. Kuidas siis sünnib horoskoobiefekt? Möödunud sajandi suur psühholoog Hans Jürgen Eysenck näitas, et horoskoopidesse uskujad käituvadki vastavalt sellele, mida neile on ette kirjutatud. Selle kohta on termin: isetäituvad ennustused. Kui sa loed oma nii-öelda elumudelist, et sa tihti nutad, siis, noh – kui peab nutma, eks siis nutadki. Kui sa hirmsasti kardad, et sul kukub klaas käest maha, siis see võibki juhtuda – sest sa natuke aitad sellele ise kaasa. Sama lugu on pendli keerlema panemisega.

Inimesed võimendavad oma soove ja väga tihti, kui pole selgeid vastunäidustusi, või kui negatiivsed tagajärjed on vähetähtsad, kipuvadki soovid täide minema.“

Kõik horoskoobid on täpsed

„Lisaks tahavad inimesed uskuda, mida neile räägitakse. Sõltumata sellest, kas nad konkreetselt horoskoope ja ennustusi usuvad või mitte.

Kõik sissejuhatavad kursused sotsiaalpsühholoogiasse algavad Barnumi efektiga. Barnum oli kuulus artist, kes suutis veenda inimesi ükskõik milles. Tema nimi anti nähtusele pärast katset, mille korraldas üks Ameerika professor. Ta ütles mitmesajale õpilasele, et kirjutas igaühele personaalse isiksusepildi, ja palus igal õpilasel enda kohta käivat hinnata. 89–90 protsenti katsealustest ütles, et nende kohta kirjutatud isiksuseomaduste kirjeldus on absoluutselt täpne. Tegelikult said kõik ühesuguse kirjelduse. Barnumi efekt näitabki, et enamik inimesi on nõus kõigega, mis neile räägitakse.

Kui ennustaja tabab ära veel inimese ihaluse, on tema töö eriti lihtne. Selles mõttes ei saagi väga tõsiselt horoskoopide täpsust hinnata, sest kõik horoskoobid on täpsed.“

Täitunud ennustus jääb meelde

„Ühe nüansina suurendab usku horoskoopi ka see, et täitunud ennustus jääb paremini meelde, ta on nähtavam. Nobeli majandusauhinna laureaat Richard Thaler uuris, miks paremini nähtavad ja kättesaadavad asjad jäävad rohkem meelde. Kui näiteks korraldada küsitlus, kas ühiskonnas on rohkem enesetappe või mõrvu, siis enamik arvab, et teise inimese tapmisi on rohkem. Miks nii? Aga sellepärast, et need on nähtavamad, neist räägitakse rohkem. Tegelikult on olukord vastupidine: enesetappe on ühiskonnas alati mitu korda rohkem kui mõrvu.

Hea horoskoobi kirjutamine nõuab psühholoogia ja ühiskonna tundmist.

Üks paradoks, mida ka mina olen natuke uurinud, on see, et riikides, kus inimesed on enamasti õnnelikud, on enesetappude arv kõrgem kui riikides, kus eluga nii rahul ei olda. See ei tähenda, et inimesed tapavad end ära suurest rõõmust. Vastupidi. Kui kõik on ümberringi õnnetud, siis milleks ennast tapan, eks ole? Aga kui teised on õnnelikud – naeravad, seksivad, teevad igasuguseid toredaid asju –, siis on õnnetul inimesel seda palju raskem taluda.

Meie näeme ka oma töös, et ilusa ilmaga kevadel on depressiooni palju rohkem kui viletsa ilmaga sügisel, sest sügisel on kõigil pisut paha, aga kevadel on mõned väga rõõmsad, ja kui sul on paha olla, siis sa ei kannata seda välja – kus on minu õnn? Jõulude ajal on sama lugu.

Kui sa oled hea horoskoopide kirjutaja, taipad sa selliseid asju ja ennustad, et aprillis-mais võib olla tuju kehvem. Ja näe, lähebki täide!

Horoskoobiefekte võib seletada väga lihtsate asjadega.“