NO99Foto: Jörgen Norkroos
Ohtuleht.ee 19. detsember 2018 18:02
Kolmapäeva õhtul andis teater NO99 oma viimase etenduse. Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo lavastus "NO43 Kõnts" jõudis lavale Moskva festivalil NET ning seda oli kõigil võimalik otseülekandest vaadata.

"Keset efektse hakklihamasina sarmiga Moskva linna on üks teatrisaal. Praegu oleme siin veel ainult meie ja täiel võimsusel kõlav Siberliuse “Kurb valss”. Veel mõni tund ja saal on ääreni täis moskvalasi, silmad helged ja näljased. See on Teater NO99 2262. etendus. Viimane. Teha iga lavastust kui viimast, mängida igat etendust kui viimast, ka tänast, tänast eriti - nii ongi lahkudes süda kerge. Kõik siin planeedil, kes ei ole siin saalis, saavad viimase etenduse otseülekannet vaadata internetis Eesti aja järgi kell 18:00. Tenno heika banzai!" kirjutasid NO99 tegijad Facebookis.

Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo lavastus "NO43 Kõnts" on koreograafiline sümfoonia maailma lagunemishetkest, täidetud lavalolijate maksimaalse tähelepanu ja energeetilise laetusega. See on lavastus, mis ei lase sind lahti. 

"Viis päeva on möödas, kuid nähtud pilti ei saa ma peast," kirjutas kriitik. "Tegemist oli ülimalt võimsate kujunditega ja mõjuva lavastusega. Võib-olla võimsamaga lavastusega, mis Eestis üldse kunagi on tehtud."

Pärast esietendust põhjustas lavastus kirglikku vaidlust nii ajakirjanduses kui publiku seas. Osad ütlesid, et säärast lavastust ei tohiks üleüldse teha. Teised ütlesid, et nii ülevat ja poeetilist lavastust pole nad varem näinud.

"NO43 Kõnts" on äratanud ka suurt rahvusvahelist tähelepanu. Seda on mängitud Pariisis, Brüsselis, Hamburgis ja Veneetsias. Arvustajad on ülistanud näitlejate totaalset pühendumust ja unikaalset lavalist energiat, lavastust on tema ilus, kirkuses ja sakraalsuses võrreldud Alain Plateli lavastustega. 

Laval olid Marika Vaarik, Helena Pruuli, Rea Lest, Rasmus Kaljujärv, Ragnar Uustal, Gert Raudsep, Simeoni Sundja, Jörgen Liik ning Reimo Sagor külalisena. "Kõnts" esietendus 2015. aasta 17. oktoobril.