Inimesed

VIDEO | Maailmakuulusate balletivirtuooside Mihhail Barõšnikovi ja Tiit Härmi südantliigutav kohtumine Tallinnas  (20)

Anu Saagim, 17. detsember 2018 14:27
Maailmakuulusate balletivirtuooside Mihhail Barõšnikovi ja Tiit Härmi südantliigutav kohtumine Tallinnas Foto: Reet Härmat
Möödunud nädalal väisas Tallinnat maailmakuulus balletivirtuoos Mihhail Barõšnikov (70). Vene-Ameerika näitleja ja balletitantsija Mihhail Barõšnikov esines Linnateatri Talveöö Unenäo festivali raames lavastusega "Brodski/Barõšnikov" ning veetis ühtlasi ka terve nädala Eestis. Lavastust käis vaatamas ka meie legendaarne balletitantsija Tiit Härm, kes on muuseas Barõšnikovi endine kursusekaaslane Leningradi balletikooli aegadest.  

Legendaarne baletitantsija astus Kultuurikatlas üles monolavastuses „Brodski/Barõšnikov“. See on Nobeli laureaadist poeedi Jossif Brodski luuletustest koosnev tantsuline lavastus, emotsionaalne rännak luuletaja sügavuti tungivate ja keerukate teoste olemuse juurde.

Samal teemal

Mihhail Barõšnikov, maailmanimega teatri- ja filminäitleja ning omaaegne balletitäht emigreerus Venemaalt USAsse 1970ndatel nagu ka Brodski. Lavastuses esitab Barõšnikov oma kauaaegse sõbra luulet algupärasena, vene keeles. Näitleja väljendusrikka füüsise abiga avab Hermanis publiku jaoks aupaklikult ukse Brodski mõttetihedasse sisemaailma.

70aastane Barõšnikov viskas etenduses isegi riided seljast ning esitas surmatantsu ja see oli tõepoolest kaunis.  

Mihhail Barõšnikov on möödunud sajandi üks parimaid balletiartiste. Tema vanemad olid venelased, kes saatsid mehe õppima Leningradi balletikooli. Olles 1974. aastal Kanadas külalisetendustel, ei pöördunud tagasi Nõukogude Liitu, vaid asus elama Ameerika Ühendriikidesse. Laiemale publikule sai Barõšnikov tuntuks 2004. aastal, kui astus üles menukas seriaalis "Seks ja linn".

Hingematvalt kaunist etendust oli kaemas ka meie endi legendaarne balletitäht Tiit Härm (72), kes oli nähtust pisarateni liigutatud. 

Uurisin Tiit Härmilt, kas ka tema julgeks täna laval sama julgelt üles astuda kui Barõšnikov. "Miks mitte," tuli kiire vastus. "Artist ei saa ega tohi elada ilma lavata. Me olime Mihhailiga koolivennad 55 aastat tagasi. Just kohtusin temaga ka lava taga ja me tuletasime vanu aegu meelde. See oli väga liigutav kohtumine, ta lausa nuttis minu rinnal."

Vaata videot!

Noor Tiit Härm

1966. aastal naasis ta Estonia teatrisse Tallinnas. Aastatel 1967–1968 oli ta balletitrupi Noor Ballett liige. Tiit Härm oli aastatel 1966–1990 Estonia teatri staartantsija, luues rohkelt silmapaistvaid klassikalisi- ja moderntantsurolle.

1985. aastal lõpetas ta Moskva Teatrikunsti Akadeemia (endine GITIS), omandades koreograafi elukutse. 1979. aastal vändatud Grigori Kromanovi kultusfilmis "Hukkunud alpinisti hotell" mängis ta Olaf Andvaraforsi osa.

Samal teemal

14.04.2019
KARMID SÜÜDISTUSED: Viini Riigiooperis peksti ja mõnitati balletiõpilasi
27.12.2018
PEOGALERII | Linna seksikaim jõulupidu Jõulu Skazka tõi kokku rekordarvu külalisi
21.12.2018
VIDEO | Palju õnne! Zuzu Izmailova on kolmanda lapse ootel
21.12.2018
PILDID | Eva Vaino võrratu Beyoncé õhtu, koos šikkide härrasmeeste ja vapustavate kaunitaridega