Peeter VõsaFoto: Robin Roots
Jaanika Vilipo 12. detsember 2018 15:03
"Inimesena oli ta lihtne ja heatahtlik hing," kirjeldab teleajakirjanik Peeter Võsa meie seast lahkunud ennustajameest Edgar Egiptet.

Võsa ja Egiptet sidusid ühised teleprojektid. "Mõni asi tal vahel ka äpardus. Ta istus ju ikkagi meil tiiru vangimajaski ära." Võsa räägib, et tol ajal, 1990ndate alguses, kui Edgar trellide taga istus, töötas Peeter miilitsas. "Ja võibolla isegi on natuke minu käsi mängus, et ta sinna majja sattus, kuigi ta ise seda ei teadnud või ei meenunud. Tõenäoliselt ei tundnud ta mind ära."

Mees oli üheks persooniks ETV 1998. aasta dokumentaalses saatesarjas "Kuritöö ja Karistus", alapealkirjaga "Kelm Edgar Egipte". Saade tutvustas meest kui kriminaalkorras karistatud petist, kes müüs inimestele võõrast vara nagu korterid, autod ja muu.

Peeter meenutab, et tol ajal tegeles Edgar kinnisvaraga. "Tegevused olid üsna lihtsad. Inimesed jäid varast ilma ja tema ruttu vahele. Raha väljapetmise eest istus Edgar vanglas kaks aastat. "Aga hiljem ma ei tea, et ta oleks kellelegi kurja teinud," lausub Peeter. "Teistele ainult ennustas ja üldiselt ennustused inimestele olid positiivsed ja soojad. Suuremad ennustused olid sellised, mis ajakirjanikele veidi rohkem põnevust pakkusid," räägib Peeter. 

Teleajakirjaniku sõnul käisid kliendid Edgari visiidil viimase hetkeni. "Nii kaua, kuni ta jõudis neid vastu võtta. Ju siis tema kliendid leidsid hingele kosutust või tõde, mida nad sealt otsisid." Peeter mõtleb, kuidas Edgarit kirjeldada... "Tõekuulutaja, kui oskate ise tõdede mõjusust välja otsida." 

Peeter tunnistab, et tal on keeruline ennustamistesse uskuda. "Ma soolapuhujate klientuuri hulka õnneks või kahjuks ei kuulu. See ei ole mulle. Aga ega ma neid inimesi sellepärast halvusta. Paljud on leidnud sellistelt tegelastelt abi. Aga kahju muidugi. Üks kena värvilaik jälle Eesti elus vähem."

Nende viimane kohtumine toimus aasta tagasi, kui tehti Tallinna TV-s saadet "Maagiline maailm". "Me tegime saateid üsna mitu tükki. Ja viimane kokkupuude oligi siis, kui tal oli tervis juba üsna sant ja liikumine kehva. Ma käisin tõin ta autoga ära, tõin saatesse ja hiljem viisin ära." 

Edgar oli oma tervisest rääkinud ka Võsale. "Aga ta on pikemat aega sellest juba rääkinud. See elu on juba selline..." 

Edgar Egipte lahkus meie seast 4. detsembril Kohtla-Järve haiglas.