"PUUDUTA MIND" - ANU SAAGIM, HEINO MART LAISK, SIRJE PRESNAL Foto: Teet Malsroos
Anu Saagim 10. jaanuar 2019 23:34
Igal nädalal kostitame sind põneva veebisaatega „Puuduta mind“, kus külalisteks on nõiad, šamaanid, ravitsejad, ufoloogid, haldjad, elukunstnikud, teadlased, koolitajad, hüpnotisöörid ja paljud teised põnevad persoonid. Müstilistele teemadele spetsialiseerunud Õhtulehe ajakirjaniku Sirje Presnali ja Õhtulehe veebi loovjuhi Anu Saagimi 60. saate külalisteks on “Eesti selgeltnägijate tuleproovis” osalenud Heino Mart Laisk aka Vatsla Vanapagan. 

Vanapagan on oma elus pidanud silmitsi seisma mitmete raskustega: ta on enamuse oma elust olnud raskes depressioonis ning lisaks sellele kaotas ta oma poja. Heino on hariduselt psühholoog, kuid lisaks teiste aitamisele, on tema suurimaks väljakutseks olnud aidata iseennast, sellega on ta tegelenud viimased 20 aastat.

Selgeltnägemiseni jõudis Heino alles hiljuti

Heino tunnistab, et enne hittsaatesse minemist ei olnud ta selgeltnägemisega üldse tegelenud. “Esimese hooga, kui mind kutsuti, ma keeldusin, sest ma ei ole ju selgeltnägija. Aga ma siiski nõustusin osalema ning avastasin saates, et vau, tõepoolest ma suudan sellega hakkama saada!” rõõmustab ta. 

Heino tunnistab, et arenes saates tohutult. “Kuna ma olen enda arendamisega päris põhjalikult tegelenud, oskan ma nüüd enda tundeid ja intuitsiooni jälgida. Ma hakkasin pärast igat katset saates, sõltumata sellest, kas see läks hästi või halvasti, analüüsima, mida ma tegelikult tundsin katse ajal,” räägib ta.

Heino, kuidas täpsemalt sul see selgeltnägemise või tajumise protsess käib?

Esmalt näitaksin oma uhket rekvisiiti: sarve, mille küljes on ka üks kristall. Selle sarve lugu on selline, et see pärineb minu enda tapetult kitselt. See sarv kannab minu veresüüd, seega on selles esindatud nii kurjuse, kui headuse pool. Ma kasutan seda sarve nii, et ma ühelt poolt võtan energiat sellega ja teiselt poolt, kui inimesi tervendan, fokusseerin sellega enda energiat.

Selgeltnägemise juures käib põhiprotsess siiski minu peas ning ma nimetaks seda protsessi intuitsiooni kasutamiseks. See sarv on lihtsalt nagu lauljal mikrofon. On hea, kui midagi on käes. Sellised rekvisiidid on head, need võimendavad enda alateadvuse usku ja väljendust. Õhkkonna loomine on hästi oluline. Selgeltnägemine ja tervendamine on tegelikult platseebo-efekti käivitamine, kui teaduslikult rääkida.

Kuidas tunneb ära tugeva nõia?

Tugeva nõia tunneb ära selle järgi, kui ta suudab tekitada inimeses usu, et inimene saab terveks. Siis inimene saabki terveks. Ma olen veendunud, et kui ma oleksin nii võimas tervendaja, et ma paneksin inimese uskuma, et tema ärakukkunud jalg kasvab otsa tagasi, siis see nii ka juhtub, sest psüühika on tegelikult tohutult võimas. 

Kõigis inimestes on siis see esmane intuitsioon olemas?

Selgeltnägemise juures püüan jälgida oma esmast intuitsiooni. Seda õppisin eriti kasutama just selgeltnägijate saates. Igapäevaelus on ego ja loogikat palju rohkem. Kõige raskem ongi see, kuidas oma ego kõrvale jätta. Kuidas kätte saada see puhas intuitsioon, kus ei mõtle mitte mina, vaid nagu mina seda nimetan. Jumal mõtleb minu eest. See mõte, mis tuleb minust sõltumatult, kuidas ma ära taban selle enne, kui ego sekkub oma loogikaga. Sellepärast, et ego hakkab kohe kahtlustama, et äkki ikka ei ole niimoodi, mõtleme ikka loogiliselt, kas see on tõene. Ma läksin mitme katsega saates metsa, sest ei usaldanud esimest intuitsiooni. Pärast ma sain aru, et minu sees oli see vastus tegelikult olemas, aga ma hakkasin üle mõtlema.  

Sa pakud oma kodutalus Vatslas hingeabi ka teistele?

Vatslas kutsutakse mind vanapaganaks, ma elan seal metsa sees ja mul on seal oma hiis ja altar seal hiies, kus ma viin läbi rituaale, näiteks saunarituaale, hinge puhastamiseks. 

Meetodi, mille abil ma patsiente aitan kutsun ma haavatud tervendaja meetodiks. See tähendab seda, et iseenda kurjus, patusus ja räpasus tuleb väja tuua võimalikult julgelt, otsa vaadata kõigele, mis sul sees on. Siis sellega vaigistataksegi ego maha, mis muidu nii suur ja tähtis on.

Oled õppinud ka Tartu Ülikooli psühholoogiateaduskonnas?

Kolm aastat psühhoanalüütilist teraapiat ja see on väga palju intuitsiooniga seotud. Ma kasutan selgeltnägemist selleks, et väga kiiresti inimesele ära öelda, millised arhetüübid tema elu nässu keeravad, miks ta nende all kannatab. Nendest vabanemine on hoopis teine küsimus.

Ma võin kümne minutilise vestluse pealt ette lugeda inimesele kogu tema elu, miks tal on nii halvasti, nagu tal on. Enamasti on need olukorrad väga tavapärased. Ma võtan intuitsiooni appi ja mõistan neid seoseid. Ma töötan põhiliselt inimesega rääkides, aga ka kehaenergiatega otse, sedasama sarve kasutades. Peale Mangi ei tohi küll tšakratest rääkida, aga põhimõtteliselt, on tšakrate tasakaal ikkagi oluline,” räägib ta. 

Mida esimesena teed, kui inimene sinu juurde tervendamisse tuleb?

Ma näitan talle kõigepealt omaenda kurjust ja koledust. Ma muidugi hoiatan ette ka, et ma seda teen. Aga kui inimene seda julgeb näha ja saab sellega hakkama, siis ta julgeb hakata ka iseenda sisse nägema. See ongi see haavatud tervendaja meetod. Ma toon enda haavad nähtavale. Pea alati satub minu juurde inimene, kelle haavad on sümmeetrias minu omadega. Minu haav tervendab tema haava tegelikult. See on see peegelpildi printsiip.

Kust tuleb kõige rohkem inimestele hingetraumasid?

Enamus inimese hingetraumasid pärit lapsepõlvest ning suhetest ema ja isaga. Näiteks hüpnoosiga saab ära käia seal kohas, kus trauma tekkis. Kuid sellest ei piisa, siis peab asju ikkagi ka põhjalikult läbi rääkima. 

Näiteks minu enda psüühika sai viga juba sündides. Mul on väga huvitav sünnimuster, sest ma hakkasin hästi kiiresti sündima ja täpselt siis, kui ma olin sünnikanalis, jäi emal süda seisma. Sünnitegevus peatati, aga õnneks ema saadi uuesti käima ja temaga on kõik korras, siiamaani elab. Mul on täiesti fantastiline ema ja perekond!

Aga kuna sünnitegevus enam ei käivitunud, tõmmati mind tangidega välja. Nii et ma jäingi tegelikult siinse ja sealpoolsuse vahele, mind ei viidud neli päeva ema juurde sööma ka, seetõttu mul puudub oma emaga energeetiline side, see, kust inimene tegelikult saab oma olemasolemise väe. 

Elasin küll perfektses perekonnas, aga kogu minu tundemaailm sarnanes justkui orvu tundemaailmale, lapsele, kes hüljati sünnitusmajas. Ma olen hiljem väga palju töötanud lastekodulastega ja ma saavutan nendega väga hea kontakti, sest ma tunnen kohe ära selle tunde. Kuigi mind tegelikult ei hüljatud, olen ma elanud kahte elu korraga - täiuslik paradiis läbi silmade, kuid täielik põrgu hinges. Ja see annabki mull kahelt poolt korraga nägemise võime.

Kui inimene pöördub sinu poole oma suure murega, siis kui kiiresti sa teda aidata saad?

Mitmekümne aastase praktika on näidanud, et ma suudan inimesi aidata poole aasta kuni aastaga. See ei ole nii, et ma teen, klõks ja valmis. Psüühika on sama inertne nagu keha. Kui tahad, et sul kasvaks muskel, siis ükskõik kui hea treener ei saa sulle seda anda ühe päevaga, treenima peab. Muidugi saab ka kiiremini midagi muuta, aga kiirete asjadega kipub olema nii, et kiirelt tulnud, kiirelt läinud.

Vaata saadet „Puuduta mind!“ igal neljapäeval kl 18 ÕL veebist ja FBst ning TTVst kl 22:15 

Nüüd on võimalik kõiki saateid kuulata ja alla laadida ka Soundcloud`ist SIIT!

"PUUDUTA MIND" - ANU SAAGIM, HEINO MART LAISK Foto: Teet Malsroos