Rea Lest-LiikFoto: Teet Malsroos
Toimetas Terttu Jazepov 11. detsember 2018 17:43
Rea Lest-Liik valiti osalema Berliini filmifestivali ajal toimuvasse mainekasse, filminäitlejaid tutvustavasse programmi European Shooting Stars. Programmis osalevad 10 näitlejat, kes valiti välja 29 kandidaadi hulgast. Žürii sõnul paistis Rea Lest kandidaatide hulgast silma kirgliku, jõulise ja tulise osatäitmisega Rainer Sarneti mängufilmis „November“.

Rea Lest-Liik on sündinud 1990. aastal. Ta lõpetas EMA lavakunstikooli ja töötas 2014.–2018. aastal teatris NO99. Rea mängis peaosa 2017. aastal linastunud, paljudel festivalidel osalenud ja hulgaliselt auhindu võitnud Rainer Sarneti filmis „November“ ja ta tunnistati selle rolli eest 2018. aasta Eesti filmi- ja teleauhindade galal parimaks naisnäitlejaks. Samal aastal linastunud Sulev Keeduse filmis „Mehetapja / Süütu / Vari“ kehastas ta samuti naispeaosalist kõigis kolmes novellis. Lisaks on ta mänginud ka Kadri Kõusaare filmis „Ema“. 2019. aasta märtsis jõuab kinodesse Martti Helde mängufilm „Skandinaavia vaikus“, kus Rea on filmi peaosas.

Lisaks Reale osalevad Shooting Starsi programmis Elliott Crosset Hove Taanist, Emma Drogunova Saksamaalt, Kristín Thora Haraldsdóttir Islandilt, Aisling Franciosi Iirimaalt, Blagoj Veselinov Makedooniast, Dawid Ogrodnik Poolast, Ine Marie Wilmann Norrast, Milan Marić Serbiast ja Ardalan Esmaili Rootsist.

Shooting Starsi žürii liikmed olid USA näitlejate agent Avy Kaufman, Serbia filmikriitik Tara Karajica, Makedoonia filmirežissöör Teona Struger Mitevska, produtsent Macdara Kelleher Iirimaalt ja 1999. aastal Shooting Starsi programmis osalenud Islandi näitleja Ingvar Sigursson.

European Shooting Starsi programm toimub Berliini filmifestivali ajal, 8.-11. veebruar ning selle käigus kohtuvad väljavalitud näitlejad mitmete casting-agentide, produtsentide ja teiste filmimaailma võtmeisikutega ning neid tutvustatakse rahvusvahelisele filmitööstusele, ajakirjanikele ja Berliini festivali publikule. Üritus kulmineerub 11. veebruaril festivali peasaalis Berlinale Palastis toimuva piduliku galaga.

European Shooting Starsi programmi korraldaja on European Film Promotion (EFP), mille eesmärk on tutvustada ja edendada Euroopa talenti läbi eri tegevuste. European Shooting Stars on EFP üks prestiižsemaid ja ambitsioonikamaid ettevõtmisi ja see toimub juba 22. korda. Alates 1998. aastast on programmi abil rahvusvahelisele filmitööstusele tutvustatud 303 näitlejat ja selle abil on oma karjäärile hoo sisse saanud mitmed tuntud nimed, sh Alicia Vikander, Pilou Asbæk, Rachel Weisz, Dainiel Craig, Carey Mulligan, Alba Rochwacher jt. Eesti näitlejatest on European Shooting Stars programmis osalenud Maarja Jakobson 2006. ja Rain Tolk 2007. aastal.