Kerdo Mölder
Anu Saagim 9. detsember 2018 12:09
Tallinn-Tartu maantee on minetanud igasuguse liikluskultuuri ja kaasliiklejatega arvestamise ning juhid ilmselt ka elutahte! Sellise emotsionaalse kirja kirjutas meile Tartust eile hilisõhtul terve nahaga Tallinnasse tagasi jõudnud ansambli Respekt solist Kerdo Mölder. 

Kerdo: Triivin igal nädalavahetusel Tallinn-Tartu maanteel ja täna oli taas kogemus ning mõistmine, et tegu on Eesti surmamaanteega, kus puudub igasugune austus kaasliiklejate vastu. 

Tänased, 8. detsembri kella 21.20 ilmaolud olid taas ääretult rasked ja ohtlikud. Tee oli metsikult libe ja nähtavus väga halb. Sõitsin võimalikult ettevaatlikult, et hoida enda ja kaasliiklejate elusid - sama tegid mitmed autod minu ees. 

Aga Ardust jõudis meie taha Lux Expressi buss, mis terve tee, kuni Paide viaduktini vilgutas väga närviliselt tuledega ja kohati nii hullusti, et pimestas, muutes nähtavuse eluohtlikult keeruliseks. 

Sõidukiirus oli mul ja eesolevatel autodel 87km/h. Jõudes Paide viaduktile kimas lõpuks buss meist mööda nagu Saksamaa kiirteel. Kas tõesti ei suuda Lux Express teha talvist sõidugraafikut ning inimelud ja ohutus on nende jaoks täiesti ebaolulised?

Kohutav, mis Tallinn-Tartu maanteel toimub! Ma ei räägi ainult bussidest, sest ohtlikuid manöövreid tehes kihutavad samamoodi autodest mööda ka veoautod. Tee ääres oli iga 20 kilomeetri tagant mõni auto kraavis.

Jõudes Adavere tuuliku juurde võtsin hoo veelgi maha. Teen seda igal korral, et mälestada Signet (Signe Lahtein, kes hukkus aasta alguses traagiliselt samal teelõigul). Ja nii nagu iga kord, mõtlesin ka seekord - kes ometi peab sellel maanteel oma elu andma, et see lõpuks neljarealiseks ja turvaliseks ehitatakse? Kas presidendi või peamistri piiksust piisaks?

Aga meie riigile on ju kombeks tegutsema hakata alles siis, kui õnnetus juba juhtunud ja keegi on teise ilma lahkunud. Tundub, et surmamaanteel ei piisanud riigile isegi Signe elust. 

Riik tegeleb selle asemel hoopis idiootsete olmeprobleemiga - alkoholi aktsiisiga, mis on meie riigist välja viinud täpselt selle raha, mille eest oleks saanud surmamaantee Euroopa standarditele vastavaks ehitada. 

Kurat, kas te aru ei saa, et eestlased on joonud sadu aastaid ja joovad edasi ja jäävadki jooma - meil on pime ja külm, depressioon ja väikesed palgad!

Ossinovski Jr võiks lõpuks aru saada, et temasugune kollanokk ei ole tõsiselt võetav maailmaparandaja. Kohati jääb mulje, et see härra on ise minevikus oma ajud pehmeks joonud, püüdes nüüd äkki teisigi viinakuradi küüsist päästa. Või on ta lihtsalt üks ärahellitatud jõmpsikas, kes oma jonni ajab ja viga tunnistada ei julge.

Häbi, Eesti riik!