„Mis joga see nüüd oli?“ küsib Rasmus Kaljujärv Pääru Oja käest. Foto: Kuvatõmmis
Sten Kohlmann 30. november 2018 13:31
Treiler - mitte ainult raskeveohaagis, vaid ka saate või filmi reklaamiks näidatav stseenivalik. Jah, nii meie armast emakeelt hoidev ja majandav õigekeelsussõnaraamat õpetab, visates sellega kõikide ninatarkadest targutajate kodaratesse massiivse kaika.

Filmitreileri eesmärgiks on tekitada selle vaatajas huvi täispikka linateost kinno vaatama minna (või see Netflixis tööle panna). Käesoleva kirjatüki inspiratsiooniks sai esmalt (juba kõnealuse filmiga kokku puutunud) kolleegide arutelu selle üle, mis sorti film on järjekordne kodumaine šedööver „Hölma all“. Kuna oma silm on kuningas, aga sea kotis ostmine ei ole kõige mõistlikum tegevus, viskasin esmalt pilgu peale justnimelt treilerile.

Ja noh, rohkem ei taha.

Eelarvamused, et tegemist on järjekordse klassikalise *Eesti* filmiga, said sajaprotsendiliselt kinnitust: aeglane, veniv, igav ning eelistab visuaalset stiili sisule. Minut ja 46 sekundit kestev klipp koosneb (kõigest) kuuest erinevast kaadrist.

Esimene kaader: mees mälub ja vaatab kaugusesse. Kestus umbes 10 sekundit.

Teine kaader: naine süütab sigareti. Vaikuses. Kestus umbes 10 sekundit.

Kolmas kaader: mees (tõenäoliselt viinapoe müüja) vaatab kaugusesse. Kestus umbes 13 sekundit.

Neljas kaader: OI KURAT, nüüd läks märuliks! Mees joob otse pudelist viina, läheb teise tuppa ja istub maha! Appi, võtke hoogu maha, ma pudenen reelt niimoodi! Kestus umbes 9 sekundit.

Viies kaader: mees teeb suitsu. Kestus umbes 10 sekundit.

Kuues kaader: mees sammub lumisel väljal kaugusesse. Kestus umbes 14 sekundit.

Kõige selle taustaks klimberdatakse klaverit ja tiritakse (vist) kandlekeeli. Igatahes on „tegevust“ saatev muusika ääretult letargiline ning kõditab kuulmekanaleid täpselt sama palju, kui pakub silmadele too visuaalne külg - kohe üldse mitte.

„Hölma all“ treiler on niivõrd halb, et ma tahaksin juba enne toote ostmist enda raha tagasi küsida.