Inimesed

Legendaarne Itaalia režissöör suri eile 77 aasta vanuses

"Viimase tango" seksiskandaal saatis Bertoluccit surmani 

Triin Tael, 27. november 2018 00:02
SUURFILMI VÕTTEIL: Bertolucci oma Oscari-triumfi „Viimane keiser“ võtetel. Pärast „Viimase tango“ skandaali hargnes režissööri mitme filmi tegevus kaugetel maadel: „Viimane keiser“ Hiinas, „Kaitsev taevas“ (1990)  Põhja-Aafrikas ning „Väike Buddha“ (1993) Nepalis ja Bhutanis.Foto: VIDA PRESS

Eile hommikul suri 77 aasta vanuses vähki legendaarne Itaalia režissöör Bernardo Bertolucci, kelle „Viimane keiser“ võitis üheksa Oscarit ning kes mõjutas mitme põlvkonna kineaste selliste filmidega nagu „Konformist“ ja „Viimane tango Pariisis“. 

Itaalia kinohiiu surma kinnitas ajakirjandusele tema pressiesindaja. Flavia Schiavi sõnul oli Bertolucci surnud pärast lühikest haigust esmaspäeva hommikul kell seitse oma Rooma kodus. Vanameister oli juba aastaid aheldatud ratastooli: jalutuks jäi ta 2003. aastal pärast mitut ebaõnnestunud operatsiooni selgroodiski sopistumise raviks.

USA filmiajakiri Variety nimetab Bertoluccit oma põlvkonna suurimaks autorikino esindajaks. Ta hiilgas nii Euroopas kui ka Hollywoodis. 1988. aasta Oscarite jagamisel tegi puhta töö „Viimane keiser“ (1987), Hiina viimse keiserliku valitseja Pu Yi autobiograafia ekraniseering, mis võitis kõigis üheksas kategoorias, kus ta oli nominendiks esitatud. „Viimane keiser“ tõi Bertoluccile nii parima filmi kui ka parima režissööri kuldmehikese. Parimaks lavastajaks pole Ameerika Filmiakadeemia auhinnagalal peale tema kroonitud ühtki teist itaallast. Film oli tähelepanuväärne ka selle poolest, et see oli Lääne kineastide esimene Hiina-teemaline suurfilm, mis valmis peaaegu täies ulatuses Hiinas ja sealse valitsuse kaasabil. 

Isa oli tuntud luuletaja

Bertolucci sündis 16. märtsil 1941 jõukasse Parma perre. Ema Ninetta oli kooliõpetaja, isa Attilio Bertolucci tuntud luuletaja ja kirjanik. Poegki ilmutas maast madalast loomeannet ning võitis 21aastaselt luuleauhinna. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12.10.2019
TURVASEKS VÕTTEPLATSIL: intiimsuskoordinaator kannab hoolt, et lembestseen näitlejat ei traumeeriks
26.11.2018
Vähk murdis Itaalia filmilegendi Bernardo Bertolucci
03.05.2018
Bertolucci: häbi Ridley Scottile Kevin Spacey kohtlemise pärast!
07.02.2011
Maria Schneider valas kuulsas seksistseenis tõelisi pisaraid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee