Eesti Pillifondi kollektsioon RaekojasFoto: Meeli Küttim
Inimesed
21. november 2018, 16:51

FOTOD | Elina Nechayeva käis kihlatuga Eesti Pillifondi hinnalist kollektsiooni uudistamas

Kõige vanem kontserdil kõlanud pilli on valmistanud umbes 1610. aasta paiku Itaalia pillimeister Giovanni Paolo Maggini. Viiul kuulub perekond Sapožninitele ning see on antud kasutamiseks Frankfurdi Muusika- ja Esituskunstide Akadeemias õppivale Hans Christian Aavikule.

Ajaloolisi keelpille on maailmas hinnanguliselt säilinud vaid 7000 ringis ning üheksa neist asuvad tänu erainvestoritele Eestis, andes meie interpreetidele võimaluse maailmatasemel edukalt esinemiseks. Kõrge kvaliteediga keelpilli omamine on hädavajalik eeldus, et läbi lüüa rahvusvahelises tippkonkurentsis orkestrandi, kammermuusiku või solistina,“ rääkis Eesti Pillifondi juhatuse liige Marje Lohuaru.

Estonia orkestri kontsertmeister Andrus Haava esituses kõlas Prantsuse pillimeister Auguste Sebastien Bernandeli (Père) 19. sajandil valmistatud viiul. Inglismaal enne 1700. aastat arvatavalt meister Thomas Urquharti valmistatud altviiuli pehmet kõla esitles Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud Johanna Vahermägi. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilase Valle-Rasmus Rootsi esituses sai kuulda Itaalia meistri Celeste Farotti 1904. aastal valmistatud tšello kõlanüansse.

Eesti Pillifondi kollektsiooni üheksa keelpilli ja kaks poognat kuuluvad erainvestoritele, kes andsid instrumendid fondi vahendusel tähtajaliselt muusikute kasutusse. Eesti Pillifondi kollektsiooni koguväärtus on ligikaudu üks miljon eurot.

Külaliste seas võis kohata ka lauljannat ja "Eesti laul 2017" võitjat Elina Nechayevat, kes oli kohale tulnud ärimehest kihlatu David Pärnametsaga.