Tele

Maire Aunaste enam riigikokku ei kandideeri: aastate jooksul sain tunda pisaraid, häbenemist ja depressiooni (91)

Televeeb, 17. november 2018 12:17
Maire Aunaste Foto: Teet Malsroos
"Ma ei taha mitte midagi halba nende aastate kohta öelda, sest ma olen tundnud end hästi seal Toompea ukse taga, sest üldiselt on inimesed sõbralikud minu vastu. Ma tunnen seda toetamist, mida väljaspool lossi ma ei tunne. Mul on olnud seal tegelikult jubedaid aegu. Esimesed kolm aastat eriti, kuna minuni jõuavad igasugused ironiseerivad, väljanaervad, vastikud kommentaarid," vaatab Maire Aunaste tagasi oma riigikogus veedetud neljale aastale saates "Hommik Anuga". Naine on otsustanud, et riigikogusse ta ei taaskandideeri ning ta naaseb televisiooni.

Aunaste sõnul on viimased neli aastat olnud tema jaoks väga rasked, kuna rahva suhtumine temasse on olnud väga vaenulik. "Heidetakse ette, et ma mitte midagi ei tee, ma ole null, minust ei sõltu mitte miski. Mul on olnud nendest ütlemistest selliseid depressioone. Ma ei ole arstile läinud, niiet ma ei tea, kas see on depessioon või lihtsalt see, et ma tahaks olla madalam kui muru," tõdeb ta.

Samal teemal

"Ma olen kogu aeg ennast häbenenud, õnneks Toompea lossis mitte, aga väljaspool seda küll. Ma ei käi kuskil, igaksjuhuks, sest ma ei tea kunagi, kas keegi võib mind millegagi visata, ma kardan pilke ja kõike. Nüüd hakkab see üle minema, sest lõpp paistab," tunnistab ta ning meenutab ühte kohutavat juhtumist Solarise kaubanduskeskuse toidupoest.

"Jõuan kassapidaja juurde, asjad on liini peal, ta vaatab neid asju, tõmbab läbi, vaatab mulle otsa ja ütleb: “Ma olen teis väga pettunud. Miks? Sellepärast, et läksite riigikokku. Nüüd olete kõik nagu teisedki, kes rahvast petavad.” Minu taga olid veel inimesed, kes kõik kuulasid, et näe, Aunaste, sai nüüd ometi kuulda, mida rahvas mõtleb. Nüüd olen alati jälginud, kas see inimene on tööl ja otsin teise kassa igaks juhuks," ütleb Aunaste.

Aunastele on haiget teinud ka ajakirjandus, kes on teda aastate jooksul survestanud ja küsinud, et ta ütleks kasvõi ühe asja, mida ta riigikogus olles on ära teinud. "Ajakirjandus tegelikult ei hooma, et need suured isiksused, kes on tegelenud enne teatri, spordi, ajakirjandusega, või olnud lauljad, et rahvas valib neid küll tuntuse või tulemuste järgi, aga nad ei lähe riigikokku sellepärast, et minna muutma tervet riigikorda ja süsteemi ja heaolu taset tõstma enneolematule tasemele," selgitab ta.

Aunaste sõnul ütles Juhan Parts talle IRL-iga liitudes, et tema peale loodetakse ning oodatakse 7000 häält ning kui ta saaks vähem, oleks see probleem. Tegelikkuses sai Aunaste nelja aasta tagustel valimistel 679 häält. “Siis enam probleem ei olnud, siis ma olin surnud! Nii enda sees kui ka nende jaoks,” sõnab Aunaste. “Ma olin endas niivõrd pettunud sellepärast, et ma teadsin, et ma vedasin IRL-i alt.”

Jätab riigitöö ja läheb tagasi telesse

Aunaste sõnul otsustas ta neli aastat tagasi lõpetada pühapäevahommikuse saate "Tõuse ja sära" ETV eetris, kuna ta tundis, et oli end televisioonis ammendanud.

"Mul aastate jooksul ei öelnud ükski ülemus, et aastakümnete jooksul oleks nad ühtegi saadet näinud, või neid kritiseerinud. Kui ma ei ole mitte keegi, siis võib keegi teine minu asmel siin olla. Ma muudkui treisin neid uusi saateid, ma lõpuks tundsin, et mul ei ole enam mitte midagi teha!" tõdeb ta.

Riigikogusse minemine oli Aunaste sõnul naiivne otsus, kuna ta arvas, et nii televisioon kui riik töötavad rahva jaoks. "Aga kuidas tegelikult riik toimib, saab teada siis, kui seal olla. Seda võin öelda, et ma ei ole teinud mitte kellelegi kahju, ei oma erakonnale, fraktsioonile. Paar korda olen saanud sõimata kooseluseaduse poolt hääletamise poolt."

Nüüd alustab Aunaste tööd Tallinna televisooni ridades ning saab seal oma saate, mis on eetris laupäeva õhtuti. Aunaste tunnistab, et tahtis saatele pealkirjaks panna algselt “Ei midagi erilist”. Seda põhjusel, et kuna kõik teised saated reklaamitakse välja kui "kõige-kõige paremad", aga reaalsuses sellele ei vasta. Kui saate pealkirjaks on aga "Ei midagi erilist", ei saa keegi midagi ette heita.

"Juhatus hääletas selle maha, ka Margus Saar, vana ERR-i telehunt, ütles, et oled sa kindel, et sellesse saatesse tahab keegi tulla? TTV juhatus ütles samamoodi, et nii negatiivset pealkirja me küll ei pane, siis ei vaata seda keegi. Nüüd tuli õudsalt hea pealkiri, nüüd vaatavad seda kõik," ironiseerib Aunaste, paljastades, et tema uue saate nimeks saab "Õhtu Mairega".

Vaata kogu intervjuud videost:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee