Üritused

Mihkel Mattisenil „Eesti laulul“ kaks rauda tules: oli palju magamata öid ja perest eemaloldud aega  

Jaanika Vilipo, 15. november 2018 22:59
Mihkel MattisenFoto: Erlend Štaub
Muusik ja helilooja Mihkel Mattisen, kellel tänavusel "Eesti laulu" konkursil kaks rauda tules, võtab õnnesoovid telefonis mõnusa rahuloluga vastu. 

15. novembril "Ringvaate" eetris avalikustatud "Eesti laul 2019" poolfinaali jõudis The Swingersi "High Heels In The Neighbourhood", ja Grete Paia "Kui isegi kaotan". Mõlema loo autorite seas on muusik ja helilooja Mihkel Mattisen, kellele "Eesti laul" ei ole kindlasti võõras. 

Samal teemal

"Võtsin selle uudise vastu äärmiselt rahulikult," ütleb "Eesti laul 2018" võiduloo "La forza" üks autor. Mattisen tunnistab, et kuigi eurokarusseliis on ta karastanud, siis poolfinaali pääsemises ei olnud ta 100 protsenti kindel. "Ma ei teadnud, kas me saame edasi - selles mõttes polnud mul õrna aimugi! Aga ma oleks jäänud rahulikuks ka siis, kui me ei oleks saanud edasi," sõnab ta. "Kuigi samas oles kahju olnud - nii suur töö on tehtud. Magamata ööd ja perest eemal oldud aeg." 

Mattisen räägib, et kui ta kuulis, et The Swingers ja Grete Paia on "Eesti laulu" poolfinalistide seas, hakkas tööle tema "professionaalne muusikuaju", mis asus kohe mõtlema selle peale, kuidas lugusid täiustada. "Nüüd läheb töö lahti!" ütleb mees naerdes. "Sellised professionaalsed asjad, millega on vaja tegeleda." 

Mattisen meenutab, et ka eelmisel aastal oli pärast poolfinaali pääsemist esimene mõte see, kuidas lugu täiustada. "Eks see on loomulik ja kõik teevad seda," arvab ta. 

Kui paljudele noortele muusikutele tähendab "Eesti laul" eelkõige võimalust  ennast ja enda loomingut rahvale tutvustada, siis Mattiseni jaoks ei ole konkursil osalemine sugugi vähem tähtis. "Ma ei saa öelda, et see hasart nüüd on, aga põnev on see ikka. See on ju võistlus. Põhiline on see, et "Eesti laul" on Eesti muusikamaastiku jaoks hästi oluline sündmus. Igal aastal sünnib paarsada lugu, mis poleks ilma selle võistluseta sündinud." 

Mattisen ütleb, et nende kahe edasi pääsenud loo puhul ei ole ta sugugi kindel, kas need oleks ilma võistlusvaimuta selle aasta sees valmis saanud. "See on konkreetne tähtaeg ja oluline sündmus, et oma muusikat tutvustada paljudele inimestele," võtab ta konkursil osalemise mõtte kokku. 

"Kuigi tegemist on võistlusega, on see õhustik meeldiv - muusikud saavad omavahel läbi. Tore sündmus, mida igal aastal tähistada."

"High Heels In The Neighbourhood"  kohta ütleb autor, et loo kirjutamisel lähtuti mõttest, et see sobiks tänapäeva muusikakeskkonda ja sellele võistlusele. "Samas on jäänud The Swingers iseendaks. Me ei ürita olla keegi, kes me ei ole," räägib Mattisen. "Et me saaksime olla ausad, siirad ja teha seda, mida me teeme." Mattisen räägib, et kes vähegi The Swingersi repertuaariga kursis, teavad, et bändi loomingus saab kokku nii-öelda vana ja uus. 

Grete Paia ja Mihkel Mattiseni koostöö ja laulu "Kui isegi kaotan" idee alge sündis aga juba kaks aastat tagasi laulukirjutajate laagris, mis korraldati "Eesti laulu" endise peaprodutsendi Mart Normeti poolt. Mattiseni sulest valmis tol aastal kaks laulu. "Keep Running" kõlas "Eesti laul 2017" konkursil Liis Lemsalu esitluses ja pääses ka finaali.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee