Stan Lee 2016. aastal filmi „Doctor Strange“ esilinastuselFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 12. november 2018 20:53
12. novembril suri 95 aasta vanusena koomiksikirjanik Stan Lee. Tänu temale seiklevad nii koomiksi- kui filmimaailmas tegelased nagu Ämblikmees, Fantastiline Nelik, Hulk, Raudmees, X-Mehed ja paljud teised. Lee oli koomiksiväljaandja Marvel Comics üks alusepanijatest.

Noore poisina tahtis Lee (sünd. Stanley Martin Lieber) saada kirjanikuks. Koomiksikirjastuses Timely Comics, millest hiljem kasvas välja Marvel, töötas ta noorukina algul vaid abilisena: tõi kunstnikele lõunat, kustutas hariliku pliiatsi järgi, kontrollis kirjavigu ja täitis tindipotte. Ajapikku sai temast Marvel Comicsi peatoimetaja.

Kui talle 1950ndate lõpul anti ülesanne luua uutmoodi superkangelased, otsustas Lee, kes selleks ajaks oli pisiülesannetest kirjastuses üsna tüdinud ja kaalus üldse karjäärimuutust, et tal pole midagi kaotada ning hakkas välja mõtlema senistest erinevaid tegelasi. Kui põhirivaali DC Comics tegelased olid pigem veatud, üdini head tõelised kangelased, hakkas Lee kirjutama kangelastest, kellel on keerulisemad iseloomud. Tema esimeseks kangelastiimiks koostööpartner Jack Kirbyga oli Fantastiline Nelik.

Lee oli 69 aastat abielus oma naise Joan Leega. Naine suri eelmisel aastal. Neil sündis kaks tütart, kuid elus on neist vaid üks. Nende noorem tütar suri kahjuks vaid mõni päev pärast sündi.

Stan Lee surma täpne põhjus pole teada, kuid väidetavalt põhjustas selle terviserike, mille järel viidi ta kiirelt haiglasse, kus ta vaikselt teise ilma lahkus.