Ivo LinnaFoto: Tiina Kõrtsini
Anu Saagim 12. november 2018 19:48
Soome eestlastele mõeldud raadiojaam Finest FM tähistab 5. sünnipäeva reedel, 16. novembril Helsingis kontserdiga, kus esineb ka Ivo Linna koos Antti Kammistega.

Ivo, reedel annate Anttiga Soomes järjekordse kontserdi eestlastele. On see kuidagi teistmoodi kogemus?

Ei, oleme ennegi võõral maal omadele kontserdi andnud. Erinev on sellepoolest, et Soomes kontserte andes tajud, kuidas tegelikult seal elavad ja töötavad eestlased tahavad korrakski või üle mõne aja tulla kokku, et rääkida vabalt eesti keelt, tunda ennast eestlasena, tuletada kodumaad meelde. Ühtehoidmistunne on väga tugevalt seal tajutav.

Milline on sinu isiklik arvamus selle osas, et nii paljud eestlased on läinud Soome elama?

Vanarahva tarkus on see, et inimene otsib paremat ja kala sügavamalt. Kui käegakatsutavas kauguses on igapäevane elustandard parem, siis on iga inimese valik, kas elada paremini ja teha tööd suurema raha eest või mitte nii väga hästi. Inimene on materiaalne olend ja tahab, et oleks rohkem võimalusi toidule, riietele, reisidele.

Kui Soome pakub ikka veel paremat põldu kui Eesti, siis mina neid inimesi, kes siit ära on läinud Soome tööle, mingil juhul ei halvustaks ega süüdistaks kodumaa reetmises või ebapatriootlikus käitumises. See on täiesti loomulik. Kui pere tahab süüa ja haridust ja sul selleks raha pole, aga kõrval on see võimalus, siis loomulikult lähed. Jääb üle loota vaid, et Eesti riik areneb ja muutub rikkamaks, sest üleöö ei toimu midagi.

Omal ajal pandi programm püsti, et 10 või 15 aastaga Eesti viie rikkaima Euroopa riigi hulka. See on absurd. Eesti on väga vaene riik. Selleks, et see asi paraneks või vähemalt jõuaks kuskile Soome tasemele, rääkimata mõnest muust riigist, siis see võtab aega. Iga päevaga ma loodan, et me elame paremini, aga see võtab aega.

Oled ka varem Soomes esinemas käinud. Kas on mingisugune eriti meelde jäänud vahejuhtum või fänn, kus on süda soojaks läinud kohtumise peale?

Alexanderi teatri kontsert Koit Toomega. Võib-olla see on kõige ergum mälestus. See oli poolteist või kaks aastat tagasi. Seal oli selgelt näha, et inimesed olid pisarates. Mul oli hea tunne, et ma sain neile anda, mida nad tahtsid. See oli kaunis.

Millist repertuaari reedel esitate ja mille järgi valiku tegite?

Me tegelikult mingit spetsiaalset ettevalmistust ei olegi mõelnud teha. Sellepärast, et meil on igasuguseid laule. Tihtipeale repertuaari valik sõltub sellest, missugune publik saalis on. Kui on nooremaid, siis võib olla mingisuguseid natuke ägedamaid lugusid. Üleüldse ma arvan, et me laulame seal ka isamaalisi laule loomulikult. Laulame neid laule, mida ma olen aastakümneid laulnud, mida rahvas teab ja mida rahvas on oodanud. Mingit spetsiaalset eeltööd me ei peagi tegema.

Milline on sinu kõige lemmikum isamaaline laul?

Minu kõige lemmikum isamaaline laul on pealkirjaga “Isamaa ilu hoieldes”. Alo Mattiiseni ja ka muud isamaalised laulud on ühteviisi kallid kõik.