Inimesed

ÕL VIDEO | Varuge kindaid ja mütse! Metsamees ennustab krõbedat külma (58)

Sirje Presnal, 13. november 2018 00:03
Loodusvaatleja Jaan Kalda

Metsamees Jaan Kalda on pidanud looduspäevikut 55 aastat. „Nii ilusat suve, kui oli tänavu, ma ei mäleta,“ tunnistab ta. Kaunile suvele järgnes mõnus sügis. Talv aga pidavat loodusmehe sõnul tavalisest külmem tulema: sellest annavad märku nii haned, ahvenad kui ka mesilased.

Kogu elu Vändramaa paksude laante vahel elanud endine metsavaht Jaan Kalda alustas looduspäeviku pidamist 1963. aastal 17aastasena. Sellest ajast on ta järjekindlalt märkinud üles iga päeva õhutemperatuuri ning muud ilmastiku- ja loodusnähtused: kas sadas, mida sadas, kust puhus tuul. Mis värvi oli esimene liblikas, millal sai esimese maasika ning millal haned lõunamaalendu alustasid.

Hanede lennu järgi saavat ilma ennustada küll. „Želninil [Vadim Želnin oli nõukaajal tuntud ilmataat, kes sai kuulsaks legendaarse seapõrnameetodiga – S. P.] oli selline tarkus, et haneparve puhul tuleb vaadata, kumb haar on pikem – nad lendavad ju kolmnurgas –, vasak või parem. On vasak pikem, tulevat külm talv, kui parem – soe talv,“ selgitab Jaan. Tõsi küll, tema vaatlused Želnini teooriat ei toeta, sest igal parvel on haarad isemoodi. „Küll aga olen mina märganud, et mida madalamalt haned lähevad, seda soojem tuleb talv. Ma mäletan, kuidas ühel aastal, veel enne sõjaväge, läksid haned peaaegu puulatvades. Lund tuli ainult nii palju, et sain korra-paar suusatamas käia, ja temperatuur püsis ka kogu aeg nulli ümber.“

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

24.08.2018
Teadlased: maailmas on neli miljardit potentsiaalset ilmajaama
31.07.2018
ÕL VIDEO JA GALERII | ILMATARK: „Usun, et suvi lendab sügisesse oma poolteist kuud.“
26.02.2018
Ilmaäpid panid puusse, täpseima EV100 prognoosi andis hoopis Tartu proua

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee